GCHQ pro rozšíření postupů hackování hromadných zařízení

Web pro zabezpečení GCHQ

Zpravodajské agentury ve Velké Británii se připravují na výrazné rozšíření svých rozsáhlých operací hackování dat ve snaze účinněji identifikovat potenciální národní bezpečnostní hrozby.

Skupiny občanských svobod a zastánci digitálního soukromí vyvolávají obavy z toho, co by takové rozšíření „interferenčního režimu hromadného vybavení“ (EI) znamenalo pro osobní soukromí obyčejných občanů.

Hromadný režim EI je rámec, který umožňuje agentům GCHQ proniknout do jednotlivých telefonů, počítačů, USB klíčenek a dokonce do celých komunikačních sítí. Rozšíření EI má experty na ochranu soukromí, kteří se obávají, že by to vládním agenturám ve Velké Británii umožnilo svobodné vládnutí provádět nekontrolované a neomezené operace hromadného snoopingu.

Když zákon o vyšetřovacích mocnostech prošel parlamentem v roce 2016, Edward Snowden byl okamžitě kritizován jako nejrozsáhlejší vládní kontrolní program v západním světě. „Spojené království právě legalizovalo nejextrémnější dohled v historii západní demokracie. To jde dále, než mnoho autokracií, “tweetoval v té době Snowden. Lord David Anderson, nezávislý britský revizor teroristické legislativy, v roce 2016 poznamenal, že EI bude v rámci NPP používán pouze „šetrně“..

Tento měsíc ministr bezpečnosti Ben Wallace poslal dopis panu Dominic Grieve, vedoucímu zpravodajského a bezpečnostního výboru, v němž vysvětluje, že postavení GCHQ v oblasti EI se „vyvinulo, protože zákon o vyšetřovacích silách obdržel Royal Assent v roce 2016“.

Wallace v podstatě znamená, že GCHQ musí od té doby rozšiřovat EI, aby odpovídal technologickému pokroku v komunikačních nástrojích. Agenti GCHQ nejsou schopni správně zacílit na celou novou řadu hardwarových zařízení a softwarových aplikací bez rozšíření EI.

„Operace EI jsou pro naši bezpečnostní a zpravodajskou agenturu kritickou schopností, abychom udrželi zemi v bezpečí. Od průchodu zákona se komunikační prostředí neustále vyvíjí, zejména pokud jde o řadu hardwarových zařízení a softwarových aplikací, na které je třeba se zaměřit. Kromě toho se výrazně rozšířilo nasazení méně tradičních zařízení a používání těchto technologií jednotlivci, kteří jsou předmětem zájmu. Po přezkumu současných provozních a technických skutečností GCHQ přehodnotil předchozí stanovisko a rozhodl, že bude nutné provádět větší část probíhajících operačních činností zaměřených na zámořské země pomocí režimu hromadného EI, než se původně předpokládalo, “vysvětlil Wallace ve svém dopise.

Významné rozšíření již tak rozsáhlé škály vládního dohledu rozhodně nesedí se zastánci soukromí ve Velké Británii. Cílem Hanny Couchmanové, advokátky a politikky Liberty, je „prokázat, že hromadný dohled nemůže být v demokracii respektující práva nikdy ospravedlněn.“

Couchman vysvětluje: „Jedním z nejvíce znepokojujících aspektů britského režimu dohledu je použití„ hromadných pravomocí “. Tyto pravomoci umožňují státu zvednout a uchovávat obrovské množství údajů o široké škále lidí. Nemusíte být podezřelí z žádného zločinu nebo přestupku, abyste tak mohli porušit své soukromí. Mohlo by se to stát komukoli z nás - nebo spíše velkému počtu z nás. Hromadný rozkaz by se mohl vztahovat na celou populaci. “

Neomezený rozsah toho, co by navrhované rozšíření hromadného dozoru umožnilo, je děsivou vyhlídkou pro jednotlivce s ochranou soukromí. Couchman a další obhájci soukromí nejsou ochotni to dovolit bez boje: „Liberty dlouhodobě bojuje proti silám hromadného sledování. Vláda Spojeného království přijala řadu hluboce rušivých režimů dohledu a Liberty vždy čelila výzvě vzdorovat těmto invazivním státním mocnostem. “

Couchman dále varuje, že hromadný dohled „může vláda použít k přístupu k našim nejcitlivějším osobním informacím - k našim zprávám přátelům a rodině, k webovým stránkám, které navštěvujeme a co zveřejňujeme online, kam jdeme as kým jdeme. A tyto informace mohou být použity k vytvoření znepokojivě podrobných profilů o nás. “Nejen to, ale tento typ hromadných neomezených postupů dohledu ze strany vládních agentur může mít značně nepříznivý dopad na lidské chování jako celek. Hromadný dohled umožňuje invazi do soukromí tak pronikajícího, že může způsobit, že se jednotlivci stanou autocenzormi a úplně změní své chování, tvrdí Couchman.

Myšlenka žít pod neustálým stínem, že vaše každá online interakce je otevřena kontrole ze strany vládních agentur, je pro mnohé bezpochyby nervózní. Jedním z nejlepších způsobů, jak bojovat proti takové kontrole a zajistit si soukromí online, je použití VPN. S blížícím se rozšířením hromadných nekontrolovaných postupů dohledu ve Velké Británii je nyní více než kdy jindy nutné šifrovat internetový provoz pomocí VPN. Použitím jedné z nejlepších britských VPN služeb můžete snadno chránit své soukromí online a zabránit tomu, aby vaše citlivá osobní data byla neustále přístupná vládním agentům.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me