Je Google Clips „Lifelogging“ příslušenství o krok příliš daleko?

Nejnovější příslušenství společnosti Google, Klipy, je automatická nositelná kamera, která se naučí tváře vašich nejbližších a nejdražších. Slíbí to, že změní způsob, jakým zachycujete rodinné vzpomínky, ale je o něco lepší než chytrý telefon? Nebo je to jen strašidelné?

Co je Google Clips?

Pokus společnosti Google o oživení trendu lifeloggingu je uváděn na trh pouze „ostré“ generaci - 44% rodičů, kteří sdílejí fotografie své rodiny na sociálních médiích.

Přenosný fotoaparát se učí tváří lidí a zvířat, se kterými nejčastěji komunikujete. Na základě těchto informací se rozhoduje, kdy pořídit sedmsekundové klipy o čemkoli nebo s kýmkoli, s kým můžete komunikovat.

Pomocí aplikace Google Clips pak můžete zkontrolovat a označit všechny klipy, které pořídil po celý den. Ty, které se vám líbí, můžete sdílet se sociální sítí.

Google zdůraznil, že stejně jako u konvenčních fotoaparátů zůstanou všechny obrázky v zařízení šifrovány, dokud se nerozhodnete je odstranit. Zprávy o vydání však s sebou přinesly známé obavy ohledně soukromí a bezpečnosti.

Lifelogging

Lifelogging je sledování a ukládání vašich osobních údajů a není to nic nového. Mnoho z nás nyní používá aplikace pro sledování stavu zdraví, které jsou předinstalovány do našich telefonů. Sledují data o tom, kde cvičíme, jak dlouho a dokonce i naše srdeční frekvence, celková zdatnost a úroveň stresu.

Nejúspěšnějším příkladem je nositelná videokamera GoPro. To se stalo populárním u sportovních fanatiků. Viděl YouTube zaplavený point-of-view klipy adrenalinových feťáků vrhajících se dolů po horách a skákajících z letadel.

Snímky Lifelogging jsou od projektu Microsoft MyLifeBits z roku 2001 k dispozici. Nicméně, přes rozsah dostupného hardwaru a aplikací, praxe se nepodařilo etablovat.

Jak to plánují klipy Google??

Na povrchu se zdá, že Google Clips neudělá nic radikálně odlišného od předchozích pokusů o zaznamenání života, jako je nyní zaniklý automatický fotograf. „Inteligentní“ kamera společnosti Autographer, která v říjnu 2016 přestala fungovat, použila podobný software jako Google k výběru toho, kdy pořídit nejlepší fotografie.

Velký rozdíl spočívá v tom, že Clips natočí sedmsekundová videa. Při prohlížení toho, co zařízení zaznamenalo, si z nich můžete vybrat statické obrázky.

Největší výzvou, které společnost Google čelí, nejsou jiné nositelná zařízení, ale způsob, jak Clipsům vyniknout od chytrých telefonů. Za tímto účelem Google oslovuje nepředvídatelnou povahu rodinného života. V podstatě, v době, kdy jste si vzali telefon z kapsy, jste možná zmeškali první slova svého dítěte nebo papouška přísahající svému tchánovi.

Klipy znamenají, že váš telefon zůstane ve vaší kapse, a vy zůstanete ve chvíli. Toto malé potíže však bude stačit k tomu, abychom lidi přesvědčili, aby zachytili každý okamžik života jejich dítěte?

Proč se lidé obávají o klipy Google?

Společnost Google chtěla zdůraznit bezpečnostní a bezpečnostní prvky, které zahrnula do konstrukce zařízení Clips. Všechny obrázky zůstanou šifrovány, dokud se rozhodnete je z aplikace nahrát. Nelze nahrávat obrázky přímo ze zařízení. Fotoaparát je také vybaven LED světlem, které se zapíná při záznamu. To znamená, že můžete zastavit nahrávání všeho, co byste nechtěli sdílet nebo uchovávat.

Nedávná mediální pozornost na lifeloggingu však nečinila nic, co by uklidnilo obavy veřejnosti o technologii.

Nedávná Netflixova adaptace technologického thrilleru Dave Eggers z roku 2003, Circle, se zaměřuje na katastrofální následky strašidelně podobné nositelné kamery. Elon Musk přidal k obavám nedávný komentář, že technologie „se ani nezdá nevinná“.

To se ani nezdá nevinné

- Elon Musk (@elonmusk) 7. října 2017

Jaké jsou nebezpečí klipů Google?

Google Clips se připojuje k vašemu zařízení prostřednictvím WiFi. To poskytuje hackerům zranitelnost. Museli by však být odhodláni dostat se do šifrování Google.

Větší problém přichází, když nahráváte obrázky, řekněme, do sociálních médií. Pokud je fotografie nahrána online, obsahuje EXIF ​​metadata. To jsou údaje o samotné fotografii. To zahrnuje datum a čas, kdy bylo pořízeno, typ zařízení, které bylo použito, a dokonce i vaše IP adresa.

Naštěstí existuje několik způsobů, jak odstranit metadata z vašich fotek před jejich nahráním:

  • Na Okna, klikněte pravým tlačítkem na požadované fotografie a vyberte Vlastnosti. Odtud vyberte Podrobnosti a klikněte na Odstraňte vlastnosti a osobní údaje.
  • Na iOS, je to trochu složitější. K odstranění dat budete potřebovat aplikaci třetí strany. Prvním krokem je otevření obrázku v režimu náhledu. Odtud vyberte Nástroje rozbalovací nabídka a vyberte Zobrazit inspektora. Pod EXIF Na kartě můžete vidět všechny informace zakódované na fotografii. Pokud zde nejsou žádná data, skvělé. Pokud ano, budete potřebovat software, jako je Photos EXIF ​​Editor (k dispozici za 0,99 $ v App Store).

I když jsou data EXIF ​​odstraněna, hackeři mají stále přístup k vaší IP adrese z nahraného obrázku. Nejlepší způsob, jak to obejít, je použití virtuální privátní sítě (VPN) k maskování skutečné adresy IP.

Můžete použít VPN v mobilu, protože většina služeb nabízí aplikace VPN pro iOS a APK pro Android VPN, ostatní operační systémy však nejsou podporovány. Pokud jde o podporu počítačů, většina služeb nabízí klienty Windows VPN a Mac VPN, ale vlastní klienti Linux VPN jsou mnohem těžší najít.

Obrazové kredity: Ruslan Guzov / shutterstock.com, Kathy Hutchins / shutterstock.com, George Rudy / shutterstock.com, boonchoke / shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me