La Liga pokutovala za špionážní aplikaci pro smartphone

Ukázalo se, že španělská fotbalová liga, La Liga, zapíná lidské chytré mikrofony, aby poslouchala fanoušky, když sledují zápasy. Společnosti La Liga byla udělena pokuta 250 000 EUR za nezákonné využívání oprávnění aplikace k zapojení mikrofonů zařízení a určení polohy fotbalových fanoušků během zápasů pomocí signálů GPS a věží mobilních telefonů..


španělští fotbaloví fanoušci

Aplikace La Liga, o které se předpokládá, že ji používají přibližně čtyři miliony španělských fotbalových fanoušků, pomocí smartphonových mikrofonů objevila polohu barů vysílajících zápasy nezákonně bez licence.

Zastánci ochrany osobních údajů se domnívají, že v rámci dohledu byla porušena práva na ochranu soukromí spotřebitele. Rovněž byly vzneseny obavy, že La Liga mohla během této doby získat přístup k soukromým konverzacím a údajům o španělských uživatelích aplikací..

Španělská liga to popírá a prohlašuje, že tato technologie je navržena speciálně pro poslech okolních zvuků, které odpovídají televiznímu vysílání,

"Signál, který přichází [z aplikace], je převeden na binární kód, který je porovnáván s kódem vysílacího signálu automatickým systémem, který provádí operaci za méně než sekundu.".

Podle oficiálního prohlášení La Liga je technologie automatizovaná a funguje podobně jako aplikace Shazam. Fotbalová liga tvrdí, že žádný lidský zaměstnanec nikdy neposlouchá žádné zvuky odvozené z aplikace a že se nikdy nevytvářejí ani neukládají žádné nahrávky při hledání míst, která nelegálně vysílají zápasy, aniž by platily..

"I kdybychom chtěli, i kdyby nás nařídil soudce, nemůžeme zaznamenat rozhovory." Jednoduše to není, jak technologie funguje."

Přesto se Španělská agentura pro ochranu údajů (AEPD) rozhodla pro ochranu soukromí spotřebitelů. AEPD rozhodl, že aplikace jednala nezákonně, protože výslovně nezmínila své dohledové schopnosti pro spotřebitele. AEPD říká, že aplikace musí informovat spotřebitele a získat souhlas jak v době, kdy je aplikace stažena - tak i když je aktivován dohled.

Podle AEPD je pro spotřebitele příliš obtížné si přesně pamatovat, jaká oprávnění ke sběru dat jsou udělena v době, kdy si stáhnou aplikaci. Z tohoto důvodu agentura pro ochranu údajů navrhla, aby aplikace musela na obrazovce zobrazit ikonu, která ukazuje, že pasivní poslech začal. To by spotřebitelům poskytlo příležitost zakázat nebo odinstalovat aplikaci, pokud zjistí, že jsou posloucháni.

La Liga trvá na tom, že neudělala nic špatného, ​​a prohlásila, že má v úmyslu odvolat se proti rozhodnutí agentury, což je podle jejího názoru nespravedlivé. La Liga se domnívá, že umožnění spotřebitelům chránit místa, kde nelegální vysílání zápasů funguje, je v rozporu s jeho autorskými právy. V oficiálním prohlášení španělská fotbalová liga uvedla:

"Hluboce nesouhlasíme s tím, jak AEPD interpretovala tuto technologii, a upřímně věříme, že nevynaložilo nezbytné úsilí, aby pochopilo, jak to funguje.."

La Liga věří, že zobrazení ikony při zapnutém mikrofonu by mohlo "způsobit uživateli strach, že jsme něco poslouchali, když tato technologie nedokáže zachytit lidskou konverzaci."

I přes tato tvrzení zůstává skutečností, že aplikace poslouchala telefony lidí a sledovala jejich polohu pomocí GPS - což znamená, že byla shromažďována soukromá data o uživatelích. Podle AEPD byla porušena také práva spotřebitelů na GDPR. Tvrdí, že oddíly 5.1 a 7.3 GDPR EU jsou porušovány, protože spotřebitelé nemají nikdy možnost zrušit souhlas se shromažďováním údajů.

Zjevení, že španělská fotbalová liga využívá ve své aplikaci oprávnění provádět firemní dohled, je jasnou připomínkou toho, jak snadné je pro firmy špehovat veřejnost. Kdykoli aplikace požádá o povolení přístupu k mikrofonu zařízení - je možné, že je mikrofon zapnutý, aby provedl tento druh pasivního poslechu.

Jindy spotřebitelé uvedli, že se jim zobrazují reklamy po projednání produktu v blízkosti jejich telefonu. Obvinění také dříve odhalila, že Facebook provádí tento druh dohledu; tvrzení, že gigant sociálních médií vyvrátil více než jednu příležitost.

Pro spotřebitele je jedinou možností vždy být pozorný při stahování a instalaci mobilního softwaru. Pokud některá aplikace požádá o invazivní oprávnění, která podle všeho nevyžadují, musí spotřebitelé pečlivě zvážit, zda aplikaci důvěřují a chtějí ji nainstalovat..

AEPD dala španělské fotbalové lize jeden měsíc na nápravu problémů s ochranou soukromí, které našla v aplikaci.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me