Můžete získat levné lety a hotely s VPN?

Poskytovatelé VPN často uvádějí, že je možné získat levnější rezervace hotelů a letů pomocí VPN, aby zkazili vaši geografickou polohu a rezervovali rezervace v rámci země služeb, které chcete použít..

Důvodem je to, že společnosti očekávají, že zahraniční návštěvníci budou ochotnější utrácet peníze než „místní“, a proto zvyšují ceny za vyhledávání prováděné ze zahraničních IP adres..

Tady jsme vždycky byli tak trochu vyděšeni z takových tvrzení, protože v minulosti příležitostná vyšetřování nikdy nemůžeme prokázat, že by geolokační IP udělalo nejmenší rozdíl v ceně služeb.

Rozhodli jsme se však, že je čas podrobněji prošetřit toto tvrzení.

Metodologie

Navštívili jsme široký výběr webových stránek pro porovnávání cestovních kanceláří a pokaždé jsme zadali dva stejné vyhledávací termíny - jednou bez připojení VPN (sídlíme ve Velké Británii) a jednou jsme se připojili k serveru USA VPN. Všechna vyhledávání zahrnovala cestovní nebo hotelové rezervace ve Spojených státech.

Abychom se ujistili, že webové stránky nevybraly naše minulá vyhledávání a odpovídajícím způsobem neupravily jejich výsledky, používali jsme při jejich návštěvě soukromý / anonymní režim (k úplnému deaktivaci souborů cookie) a pro naše vyhledávání ve Velké Británii a USA jsme také použili zcela samostatné prohlížeče..

Kromě toho jsme se chránili před webovými stránkami, které využívají záludné prostředky k nalezení naší nebo IP adresy při používání VP, kontrolou úniků DNS a náchylnosti k zneužití WebRTC na adrese ipleak.net.

Výsledek

Strávili jsme asi tři hodiny lovem desítek letů a porovnávacích hotelů, včetně Expedia.com, Skyscanner.com, Hotel.com a mnoha dalších, a téměř ve všech případech jsme zjistili, že ceny jsou stejné, bez ohledu na to, zda byla VPN použita nebo ne (ceny by se občas lišily o jeden nebo dva dolary, to však nepovažujeme za důležité).

Zdálo se, že jsme dosáhli nejvýraznějších úspěchů na webových stránkách Kayak pro srovnání cestovních služeb. Při porovnávání cen jsme nezjistili žádný rozdíl v uvedených tarifech v ekonomice, ale když jsme se podívali na tarify Business Class, obraz se dramaticky změnil v závislosti na tom, kde jsme se zdali lokalizováni.

Lety obchodní UK Kayak

Ceny Business Class uvedené na webových stránkách Velké Británie

Lety obchodní US Kajak

Business Class ceny uvedené na webových stránkách USA - rozdíl přes 250 $!

Je třeba poznamenat, že z nějakého důvodu zobrazené lety nejsou totožné, ale ještě důležitější je, že se prostě mění z verze .co.uk webu (na kterou jsme byli automaticky přesměrováni bez zapnutí VPN) do USA .com verze (něco, co většina cestovních stránek umožňuje) mělo stejný účinek jako používání VPN.

Kayak mění webové stránky

Může to být trochu skryto, ale stejně jako u každého podobného webu vám Kayak umožňuje vybrat, kterou verzi chcete použít

Když jsme byli u toho, rozhodli jsme se zkontrolovat ceny hotelů pro naši fiktivní cestu…

Hotely LA Kayak Velká Británie

Výsledky na webu Spojeného království

Hotely LA Kayak US

Výsledky na webových stránkách USA

Opět platí, že použití kayak.com místo kayak.co.uk přineslo levnější výsledky, ale pro přístup kayak.com není vyžadována VPN. Také jsme dostali nějaké zajímavé výsledky na Fly.com...

Lety všechny fly.com UK

Na britské verzi Fly.com byly ceny stejné jako na americkém webu, ale…

Lety všechny fly.com UK

… Na webu Spojeného království byla k dispozici levnější speciální nabídka!

To je vlastně opak očekávaného výsledku, ale měli bychom si uvědomit, že v přímém srovnávacím srovnání (např. Best Western Plus Carriage Inn) byly ceny stejné. Jednoduše přepínání webů přineslo stejné výsledky jako při použití VPN.

Závěr

Zdá se, že nakupování v různých verzích webové stránky může přinést výhody, protože různé informace se někdy zobrazují, v závislosti na použitém webu (i když, jak ukazuje příklad Fly.com, nejlepší nabídky nejsou vždy zobrazeny ve verzi, kterou můžete očekávat!)

Zjistili jsme, že neexistují žádné důkazy, je úmyslné procházení cen na základě IP adresy, z níž bylo provedeno vyhledávání.

Zjistili jsme také, že zatímco každý web, který jsme navštívili (s dostupnými verzemi pro jednotlivé země), nás automaticky přesměroval na verzi označenou naší zjevnou adresou IP, všechny poskytovaly možnost ručně změnit použitou verzi pro konkrétní zemi, aniž by bylo nutné VPN nebo jiné prostředky boje.

VPN je fantastická pro spoustu věcí - nabízí soukromí při surfování na internetu, chrání vás před hackery při používání WiFi hotspotů, umožňuje sledovat zámořskou verzi Netflix a další, ale musíme učinit závěr, co jsme již dlouho předpokládali - které tvrdí, že VPN vám může ušetřit peníze za lety a hotely jsou neopodstatněné.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me