Proč byl Facebook tak snadno unesitelný?

Facebook byl kooptován hrstkou špatných herců - nikoli armádou - a byl nucen se vzdát části svého oplatky ze sociálních médií. Poměrně málo lidí, kteří se na voličích USA usilují o výsev, stačilo kompromitovat obra sociálních médií a způsobit nejrůznější zmatky. Nyní přicházejí obvinění a ukazování prstů. Jak se to mohlo stát? Rostl Facebook příliš velký příliš rychle bez vnitřního dohledu? Vede její těžká situace k nežádoucímu vnějšímu dohledu - nebo horšímu? Zajímavé otázky.

Toto číslo a související otázky jsou dnes v popředí a v centru pozornosti obžalovaného Roberta Muellera třinácti Rusů, kteří údajně infiltrovali Facebook, což způsobuje nejrůznější chaos ve volebních obdobích. Zatímco mnozí vyjádřili šok - předstíraný nebo pravý - Wall Street Journal si myslí, že to nebylo překvapivé. Proč?

Podle WSJ historický výzkum údajně ukázal, že nevýhodou výkonných centralizovaných sítí je jejich náchylnost k infiltraci a využívání. Článek uvádí jako hlavní příklady Sovětský svaz a Evropskou reformaci. Události, které začaly jedním směrem určitým směrem a cíli, se nakonec vymkly z rukou. Článek WSJ předpokládá, že k tomu došlo u Facebooku, a poukazuje na možný bod, v němž slib vedl ke krizi.

Slib ležel na internetu s jeho potenciálem zbourat staré hierarchie a připravit cestu pro šíření demokracie a nové svobody - řeči, pro začátek. To, že tento slib nebyl zcela splněn poté, co události jako Arabské jaro v roce 2011 spočívaly v tom, že navzdory všem technologickým inovacím, byl internet koneckonců provozován lidmi a používán lidmi se všemi jejich nedostatky a slabiny..

Všichni pochodovali v uzamčení, jako všichni přijímající „netizens“ (používat jedinečně termín Facebook). A tím jsme ztratili kritickou účinnost. Článek upozorňuje na to, že technologické výhody vždy vedou k myšlence do té míry, že se organizace stává příliš hierarchickou, možná tyranskou - ale rozhodně méně účinnou. V případě začátku a převahy Sovětského svazu telegrafoval a telefon navodil komunistickou věc, což pravděpodobně začalo úpadek země s bezohledností Josefa Stalina, představujícího hierarchii mimo dotek..

S evropskou (protestantskou) reformací to byla inovace tisku, a zejména tisku Bible. "Luther si myslel, že by bylo skvělé, kdyby byli všichni spojeni a mohli si přečíst Bibli v lidové řeči," řekl historik Niall Ferguson, autor knihy z roku 2018 "Náměstí a věž: Sítě a věž, od svobodných zednářů až po Facebook." Tato představa ohrožovala zavedenou katolickou hierarchii, ale brzy mnoho nových věřících začalo mít svou vlastní hierarchii, což mělo za následek 200 let krvavé války.

S tímto pozadím se Facebook nachází v dominantním postavení v sociálních médiích. Ale v době, kdy se americká politika potýká s konfliktem mezi konzervativci a liberály, na krajních extrémech a prostředím je úrodné území. Facebook zdědil tento prostor a během několika let se stal předním světovým dodavatelem zpráv a informací pro 2,2 miliardy lidí..

Ale i zde převládala hierarchie, protože kosterní posádka zaměstnanců a inženýrů ovládala, jaké informace budou masy dostávat. A to by zůstalo neutrální (někteří tvrdí tvrdě) o tomto toku informací.

Právě do této neutrality se Rusko prosadilo, aby hi-jack platformu. Na web rychle získal vliv. Facebook byl také komplikovaný a vyzrálý pro kooptování, nevědomky pomáhal Rusku vytvářením doporučení a algoritmů podávání zpráv, aby povzbudil uživatele a posílil jeho popularitu. Facebook mohl vykopat svůj vlastní hrob tím, že zřejmě jednal, jako by agent pro inzerenty na úkor svých uživatelů a široké veřejnosti.

Přitom se umožnilo stát se součástí ruského spiknutí splynutí ve volbách. V důsledku toho může zaplatit strmou cenu, protože se nyní nachází v epicentru debaty o národní bezpečnosti, což může vést k požadavkům na její regulaci..

Bylo by strašné pilulku spolknout a pro smutného dne obřích sociálních médií to byl smutný den, který začal takovým příslibem, že bude bezpoutaný mistr svobody projevu. Je to také varovný příběh.

Obrazový kredit: BigTunaOnline / Shutterstock.
Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me