Rusko zakazuje Telegram Messenger

Ruský soud zakázal populární aplikaci pro zasílání zpráv Telegram poté, co prohlásil, že ji teroristé široce používají. Tento krok sleduje požadavky Federální bezpečnostní služby (FSB), aby Telegram předal své šifrovací klíče tajnému nástupci KGB..

Zakladatel a generální ředitel Telegramu, Pavel Durov, je ruský emigrant, který uprchl ze země v roce 2014 poté, co jeho sociální společnost VKontakte (VK) veřejně odmítla předat údaje ukrajinských demonstrantů ruským bezpečnostním agenturám a odmítla blokovat opoziční aktivisty. Stránka uživatele Alexei Navalny na VK.

Možná není divu, že Durovova reakce na požadavky FSB byla vzdorná:

"V Telegramu máme luxus, že se nestaráme o toky výnosů ani o prodej reklamy. Ochrana osobních údajů není na prodej a lidská práva by neměla být ohrožována strachem nebo chamtivostí."

Co je telegram?

Telegram je aplikace pro zasílání zpráv, kterou používá asi 200 milionů lidí na celém světě a v Rusku má 9,5 milionu uživatelů. Hodně z jeho popularity spočívá na populárním vnímání, že je vysoce bezpečný a soukromý, vnímání, které je samo o sobě založeno na Telegramově známosti jako nástroje široce používaného ISIL.

Jak diskutuji níže, tato reputace v oblasti soukromí a bezpečnosti je do značné míry nezasloužená. Kryptografové a odborníci na soukromí nemají telegram s velkou úctou.

Zákaz

V pátek 19. dubna povolil ruský soud Roskomnadzor, ruský hlídací pes pro komunikační a technologické technologie, aby zablokoval přístup k síti Telegram. Právníci Telegramu se nezúčastnili protestu na osmnáctiminutovém jednání.

Rozhodnutí vyplývá z kolapsu žaloby minulý měsíc Telegramem proti požadavkům FSB na jeho šifrovací klíče. Telegram opakovaně trval na tom, že není schopen vyhovět této poptávce, protože takové klíče neexistují. Tvrdí, že nové klíče jsou vyjednávány pro každého uživatele pro každou relaci a že neexistuje žádný hlavní klíč, který by mohl předat, i kdyby chtěl.

Telegram není tak bezpečný!

V tomto Telegram není úplně upřímný. Unikátní nové klíče jsou skutečně vytvořeny při použití možnosti Telegram Secret Chat. To používá šifrování typu end-to-end (e2e), které umožňuje soukromé a zabezpečené konverzace.

To znamená, že všechny zprávy jsou šifrovány v zařízení odesílatele, když povolí tajný chat. Zprávy lze dešifrovat a číst pouze na zařízení určeného příjemce.

Tajný chat bohužel ve výchozím nastavení není povolen. To znamená, že k většině pravidelných konverzací lze ve skutečnosti přistupovat pomocí telegramu pomocí šifrovacích klíčů mater!

Použití vlastního nestandardního šifrovacího protokolu MTProto Telegramem bylo také silně kritizováno výzkumníkem kryptografie a použití uzavřených binárních bloků v jeho jinak otevřeném zdrojovém kódu vyvolalo kritiku.

Nebo řečeno jinými slovy, pokud jsou vaše hlavní důvody pro používání Telegramu soukromí a zabezpečení, pak je vykopejte a místo toho použijte signál!

Překonání zákazu

Durov uvedl, že Telegram používá "vestavěné systémy “, které pomohou překonat zákaz. Tím téměř jistě znamená, že používá cloudové sítě Amazon Web Services (AWS) a Google Compute Engine (GCE).

Také však uvedl, že použití VPN je jediný způsob, jak zaručit plný přístup k Telegramu. A zdá se, že ho Rusové berou na jeho slovo. Od zákazu se provoz na naší stránce 5 nejlepších ruských sítí VPN zvýšil téměř o 800%!

Proč používání VPN překonává zákaz

Síť VPN umožňuje překonat zákaz, protože skrývá skutečnost, že se připojujete k síti Telegram prostřednictvím vašeho internetového nebo mobilního poskytovatele (a tedy Roskomnadzor).

Nemohou vidět vaše data, protože je to zabezpečení šifrované sítí VPN, a nemohou vidět, že se připojujete k síti Telegram, protože všechna připojení jsou směrována přes server VPN, který skrývá to, co na internetu najdete..

Skutečně, že Rusko může udělat jen málo pro to, aby zabránilo uživatelům Telegramu používat VPN k přístupu ke službě, mlčky uznal náměstek ministra komunikace Alexej Volin:

"Mnoho uživatelů Telegramu již přijalo různé posly a ti, kteří chtějí zůstat u tohoto produktu, vědí mnoho způsobů, jak obejít zákaz a pokračovat ve využívání služeb, na které jsou zvyklí."

Další informace o tom, jak VPN funguje, a jak se můžete vyhnout ruskému zákazu telegramů, najdete v VPN pro začátečníky - co potřebujete vědět.

Dokonce i Kreml používá VPN, aby vyhladil svůj vlastní zákaz telegramu!

V tom, co lze popsat pouze jako kafkovský obrat událostí, se zdá, že Kreml sám používá VPN pro přístup k Telegramu! Je to proto, že ruská vláda spoléhá na Telegram, aby mohl komunikovat s tiskem a uspořádat schůzky s mluvčím prezidenta Putina. Což je pro tento zákaz poněkud nepříjemné!

Podle agentury Reuters požádala osobu v ruské vládě „, která žádala, aby nebyla identifikována kvůli citlivosti problému“, jak by fungovala bez přístupu k telegramu. Odpověď byla snímek jeho mobilního telefonu s otevřenou aplikací VPN.

Závěr

Ruský zákaz telegramů je důležitý, protože ukazuje rostoucí touhu ruské vlády dohlížet na internet a špehovat nebo cenzurovat to, co lidé dělají online. V krátkodobém horizontu je to však něco víc než gesto, protože pouhé použití VPN umožňuje Rusům pokračovat v přístupu k Telegramu bez omezení.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me