Skype – konec do konce šifrování pomocí signálního protokolu

Skype je populární služba pro zasílání zpráv, která se používá po celém světě. Navzdory jeho rozsáhlému používání byl Skype až doposud často kritizován za to, že neposkytuje transparentní funkce bezpečného zasílání zpráv. Nyní se to změní, protože Skype oznámil, že začne implementovat protokol zabezpečeného zasílání zpráv společnosti Signal.

Skype implementuje protokol Signal pro bezpečné šifrování zpráv pro své uživatele. Zabezpečené zasílání zpráv bude na platformě Skype označováno jako „soukromé konverzace“. Vývojáři signálů komentovali:

"Naším cílem je, aby soukromá komunikace byla jednoduchá a všudypřítomná. Se stovkami milionů aktivních uživatelů je Skype jednou z nejpopulárnějších aplikací na světě a jsme rádi, že soukromé konverzace ve Skypu umožní více uživatelům využívat silné šifrovací vlastnosti Signal Protocol pro bezpečnou komunikaci. “

Kritizováno v minulosti

Od doby, kdy byl poprvé spuštěn Skype, si kritici často stěžovali na utajení obklopující jeho vlastní algoritmus. Uzavřená zdrojová povaha architektury a šifrovací technologie Skype typu peer to peer znamená, že nebyla nikdy přezkoumána třetí stranou. To znamená, že nikdy nebylo prokázáno, že nemá zadní vrátka, která by mohla být použita pro přístup ke korespondenci.

Nedostatek informací o tom, jak je šifrování implementováno na platformě Skype, jakož i nedostatek podrobností o tom, jaké bezpečnostní funkce a implementace jsou k dispozici, nechává většina odborníků v oblasti bezpečnosti pocit chladu. Naštěstí jsou tyto dny již za námi. Nejnovější náhled Skype podporuje protokol Signal navržený Open Whisper Systems Moxie Marlinspike.

Protokol Signal je schválen Edwardem Snowdenem, který byl dříve citován jako „používejte cokoli od Open Whisper Systems“. Podporuje ji také Laura Poitras, novinářka Oscar Winning, která produkuje oceněný film Citizenfour:

„Signál je nejrozšířenější šifrovací nástroj, jaký máme. Je zdarma a recenzován. Povzbuzuji lidi, aby jej používali každý den. “

Citizenfour Image

Nejoblíbenější protokol

Jak vidíte, signál je důvěryhodný - což je důvodem jeho vysoké míry využití v messengerových službách. V současné době se jedná o protokol používaný šifrovanými zprávami v Whatsapp, Facebook Messenger, Google Allo a vlastním messenger signálu Open Whisper. To je to, co Microsoft musí říci o svém rozhodnutí implementovat protokol Signal:

„Víme, že další ochrana je důležitá, protože sdílíte citlivé informace přes Skype, takže jsme rádi, že můžeme oznámit náhled soukromých konverzací typu end-to-end, které jsou nyní k dispozici pro zasvěcence Skype.

„U soukromých konverzací můžete mít šifrované zvukové hovory Skype a odesílat textové zprávy nebo soubory, jako jsou obrázky, audio nebo videa, pomocí průmyslového standardního protokolu signálu Open Whisper Systems. Obsah těchto konverzací bude skryt v seznamu chatu i v oznámeních, aby informace, které sdílíte, zůstaly soukromé. “

Whatsapp Encryption

Soukromé a bezpečné?

Funkce soukromé konverzace umožní uživatelům Skype provádět soukromé textové zprávy, zvuková volání a přenos souborů pomocí šifrování typu end-to-end, o kterém se předpokládá, že k nim nemají přístup třetí strany. To nezahrnuje žádný přístup od společností Microsoft, Signal / Open Whisper a vládních agentur.

Přestože nemáme žádný definitivní důkaz, že vládní zpravodajské agentury nebyly schopny proniknout do protokolu Signal, máme mnoho ohromujících nepřímých důkazů. V březnu loňského roku britská vláda vyzvala k umístění zadních dveří do Whatsapp po teroristickém útoku v Londýně. V září roku 2017 bylo oznámeno, že Whatsapp odmítl spolupracovat s britskou vládou.

Protokol signálu Gchq

To znamená, že GCHQ - britská verze NSA - nemůže proniknout do protokolu Signal. Vzhledem k úzkému pracovnímu vztahu mezi GCHQ a jeho americkými protějšky CIA a NSA se obecně předpokládá, že signál není pro tyto bezpečnostní síly neproniknutelný. Teoreticky to dělá Signal nejbezpečnějším protokolem pro zasílání zpráv.

Samozřejmě je možné, že zpravodajské agentury porušují protokol Signal pomocí nově objevených nedostatků CPU Meltdown a Specter. Ve skutečnosti bylo dříve odhaleno, že Intel možná poskytl americkým zpravodajským agenturám backdoor do svého firmwaru CPU. Pokud je to důkazem Meltdown a Specter, je možné, že šifrovací klíče uložené dočasně v paměti mohly být napadeny zpravodajskými agenturami (a možná i kybernetickými zločinci). Prozatím se však jedná o čistě spekulace a neexistují žádné konkrétní důkazy, že by v divočině bylo zneužito Meltdown a Spectre..

Navzdory této možné zranitelnosti (která se vztahuje na všechny šifrovací klíče, které se dočasně ukládají do paměťových jader, o nichž se dříve domnívalo, že jsou bezpečné), zůstává Signal průmyslovým šifrovacím protokolem soukromých messengerů. Rovněž stojí za zmínku, že zmíněné nedostatky CPU jsou využitelné pouze pomocí malwaru, který byl úspěšně nasazen na stroj obětí.

Signál Skype

Kdy je signál k dispozici na Skype?

Prozatím budou soukromé konverzace k dispozici pouze na zasvěcených sestavách Skype. Verze Skype platformy Universal Windows Platform (preferovaná verze pro Windows 10) v současné době nepodporuje protokol Signal. Nová verze této funkce pro všechny platformy (Windows, Android, iOS, OS X a Linux) však nyní implementuje novou funkci.

Protokol signálu bohužel zatím není pro videohovory implementován. Dobrou zprávou však je, že se to v budoucnu může změnit. Open Whisper Systems úspěšně implementuje protokol pro video messaging do svého proprietárního messengeru. Z tohoto důvodu se doufá, že jakmile bude toto nejnovější kolo aktualizací otestováno a bude stabilní v klientovi Skype - aktualizace může být také zaslána prostřednictvím video zpráv. Budeme muset počkat a uvidíme.

Vpn Lock

Jak překonat Skype bloky

Je zajímavé, že načasování této aktualizace na Skype přichází současně s omezením používání Skype ve Spojených arabských emirátech. SAE je nejnovější v dlouhém seznamu zemí, které blokují Skype. Tato platforma je v současné době zakázána také v Číně, Ománu, Sýrii, Turecku, Malajsii, Kuvajtu, Kataru, Paraguay, Guyaně s omezenými bloky v celkem 30 zemích. Tvrdí se, že zákazem je zastavit lidi obcházení běžných telekomunikací, aby mohli volat zdarma.

Pro kohokoli, kdo chce bezpečně a soukromě odblokovat Skype: nejlepší volba je VPN. Virtuální privátní síť umožňuje každému předstírat, že je v jiné zemi. To jim umožňuje přístup a stahování softwaru Skype a soukromé používání služby VoIP. Nejlepší VPN pro Skype také poskytují zatemnění VPN pro obcházení firewallů ISP.

Názory jsou vlastní spisovatelem.

Kredit na obrázek titulu: Castleski / Shutterstock.com

Obrazové kredity: Ink Drop / Shutterstock.com, Gil C / Shutterstock.com, I AM NIKOM / Shutterstock.com, Alexander Yakimov / Shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me