Západní vlády financují zahraniční špiony

Britská charitativní organizace Privacy International (PI) dnes zveřejnila zprávu, která osvětluje nevyzpytatelné zvyky řady vlád po celém světě. Podle nově zveřejněné zprávy odkryla společnost PI důkazy o rozsáhlém mezinárodním spiknutí zahrnující vlády, které školí zahraniční agentury, aby špehovaly občany.

Ve většině západních zemí existují právní předpisy, které by chránily občany před tím, než by je přivedla jejich vlastní vláda. Navzdory těmto ochranným opatřením je běžný dohled sponzorovaný státem. Jinde je problém ještě horší, s dozorem používaným k vyřazení a uvěznění politických disidentů a opozice.

Snooping doma

Ve Velké Británii již zákon o vyšetřovacích schopnostech (IPA) umožňuje nezdravou úroveň dozoru. IPA umožňuje stovkám vládních agentur přístup k historii prohlížení lidí na internetu bez nutnosti oprávnění. Podobně v USA zákon o zahraničním zpravodajském zpravodajství (FISA) umožňuje NSA špehovat americké občany.

Přestože tyto invazivní praktiky existují, musí být z větší části získány záruky, aby došlo k jakémukoli individuálnímu dohledu nebo hackování. Musí být prokázána spravedlivá příčina a je třeba usilovat o povolení soudce, aby bylo možné rozvinout invazivnější a podstatnější dohled. To často ponechává agentury, které chtějí více.

V roce 2013 Edward Snowden odhalil, že vlády USA a Velké Británie po dlouhou dobu porušují svá vlastní pravidla, aby mohly vykonávat zvláštní dohled.

Odborníci na ochranu soukromí souhlasí s tím, že existují spojenectví, jako jsou pět očí, 9 očí a 14 očí, aby vládám umožnily využívat přeshraniční výměny údajů o dohledu. Je smutné, že ani ty překrývající se dohody o dohledu a mezery nestačí k uhasení touhy zpravodajských agentur k slídění.

Nová zpráva společnosti PI nyní odhalila hloubku a šíři snoopingu mezinárodní vlády. Vysvětluje, jak západní vlády a korporační zájmy přímo podporují zkorumpované autoritářské struktury moci - o nichž je známo, že usnadňují porušování lidských práv - výměnou za jejich spolupráci provádějící dohled v zahraničí a doma..

Naučte Em Fish

Naučte je Phish

Zpráva se nazývá „Naučte se Phishu: Státní sponzoři dohledu“. Zjistí se, že vlády aktivně „financují, školí a vybavují země - včetně autoritářských režimů - s dohlížecími schopnostmi.“ Podle zprávy stojí miliardy dolarů v hodnotě peněz daňových poplatníků bylo odčerpáno na výcvik zahraničních špionů.

V USA se za posledních 17 let částka vynakládaná ročně na „bezpečnostní pomoc“ do zahraničí ztrojnásobila. V roce 2001 utratily USA kolem 5 miliard dolarů ročně, aby pomohly oživit možnosti zahraničního dohledu. Do roku 2015 se vojenská a nevojenská bezpečnostní pomoc nafoukla na odhadovaných 35% celkových amerických výdajů na zahraniční pomoc.

Pod Trumpovou kontrolou částka utratená za „bezpečnostní pomoc“ stoupla na 20 miliard dolarů ročně. Tato finanční pomoc je posílena logistickou pomocí ministerstva zahraničí, obrany a spravedlnosti USA, která poskytuje průběžné školení a podporu zahraničním agenturám, se kterými spolupracují..

Zpráva PI také vrhá světlo na znepokojující spojení mezi vládními agenturami a vojensko-průmyslovým komplexem; vztah, který údajně zahrnuje „velké zbrojní společnosti“, které se „začlenily do takových programů, a to i na výcvikových základnách dohledu v USA“.

Příklady uvedené ve zprávě ukazují, že tyto podnikové a vládní agentury spolupracují na poskytování komunikačních zachycovacích a sledovacích technologií, jakož i financování a školení, aby tyto programy provozovaly v zahraničí. Mezi zapojené firmy patří DynCorp International, Leidos Inc, AAR, North American Surveillance Systems (NASS), Pacific Architects and Engineers (PAE), Engility a Obera LLC.

Seznam cílů, které dostávají finanční prostředky od mezinárodního společenství, aby takovým firmám umožnily plnit lukrativní smlouvy, není nic jiného než noční můra.

Vojenský komplex Nsa

Na západě

Ve Velké Británii zpráva uvádí, že peníze daňových poplatníků byly použity na financování „policistů kybernetické policie“" na Ukrajině, přes africký kontinent a v Saúdské Arábii. První z nich je jasným náznakem toho, že Spojené království i nadále poskytuje finanční a logistickou podporu v regionu, který byl dlouho odsouzen za porušování lidských práv. Zpráva také objasňuje financování britských technik „komunitní policie“ na Srí Lance. Školení, ke kterému došlo, navzdory vládním obavám, že „dýha komunitního policejního dohledu byla použita na pokrytí méně chutného chování".

Francie a Německo jsou zapojeny do podobných programů odborné přípravy a financování. Je známo, že Německo financovalo egyptské bezpečnostní agentury; školení, které později připustila, mohlo být použito „nejen k pronásledování teroristů, ale také k pronásledování jiných skupin lidí".

Francouzské financování pomohlo policejním a vojenským výcvikovým střediskům v 10 afrických zemích. Je známo, že Civipol, bezpečnostní poradenská a školící firma, která je ve 40% vlastněna francouzským státem, dodal „školení v oblasti vyšetřovacích technik, sdílení a shromažďování informací, počítačové kriminality, analýzy dat GPS a sledování / identifikace polohy mobilních telefonů“ v celé Africe..

Civipol

Kromě financování Civipolu v rámci svěřeneckého fondu EU pro Afriku je EU obviňována z toho, že utratila miliardy za odradění od migrace do Evropy tím, že rozvinula možnosti hraniční kontroly a dohledu v zahraničí. Například v Súdánu společnost PI uvádí, že byly vynaloženy desítky milionů EUR na zvýšení kapacity správy hranic.

„EU se nyní chystá v rámci nadcházejícího víceletého finančního rámce, který stanoví její rozpočet na období 2021–2027, masivně zvyšovat své výdaje zaměřené na budování hraničních kontrol a dohledových schopností na celém světě.“

PI také osvětluje projekty EU zaměřené na rozvoj dohledových kapacit v Tunisku, Burkině Faso, Somálsku, Iráku a jinde. Edin Omanovic, vedoucí výzkumu státního dozoru v PI, odsoudil chaotické programy financování:

„Globální spěch, který zajistí, že dohled je co nejuniverzálnější a všudypřítomný, je stejně úžasný, jako znepokojivý. Šířka zapojených institucí, zemí, agentur a zbrojních společností ukazuje, že neexistuje žádná skutečná dlouhodobá politika nebo strategické myšlení. Je to zdarma pro všechny, kde schopnosti vyvíjené některými z nejmocnějších špionážních agentur na světě jsou hozeny na kohokoli, kdo je ochoten sloužit jejich zájmům, včetně diktátorů a zabijáků, jejichž jediným cílem je držet se moci. “

Globální zájem

Globální zájem

Nejen na Západě se peníze také používají na financování zahraničních snoopů. Podle zprávy Čína napomáhá rozvoji zahraničních špionů v rámci iniciativy „Belt and Road Initiative“. Belt and Road je masivní program infrastruktury určený k ekonomickému propojení Číny se 70 zeměmi Asie, Evropy a Afriky.

PI hlásí, že čínské firmy údajně dodaly dohledové funkce Bolívii, Venezuele a Ekvádoru v rámci těchto mezinárodních snah o expanzi. Vzhledem k úzkému vztahu, který v současné době USA mají s těmito národy - se zdá spravedlivé předpokládat, že investice je poháněna čínskou touhou hackovat Ameriku.

Spirála dolů

Sestupná spirála

Zdá se jisté, že zatímco sledovací technologie postupuje rychleji než zákony, které je regulují, lidé na celém světě budou čelit podstatným hrozbám pro jejich lidská práva. V autoritářských zemích je o dohledu známo, že je primárním nástrojem provádění politické kontroly. V Ugandě, Turecku a Vietnamu - abychom jmenovali alespoň některé - demokracii přímo brání cenzura a dohled. Nesouhlasné názory jsou dusivé, aby autoritářským vůdcům umožnily udržet jejich uškrcení.

Ačkoli se Západ hlásí k prodemokratické a humanitární rétorice, zpráva PI odhaluje, že mnoho příjemců západního financování má „dokumentovanou historii porušování lidských práv“". Zpráva je ještě více důkazem oboustranné povahy západní politiky.

Zatímco touha Západu provádět skryté nezákonné sledování zůstává, jakékoli zkorumpované globální mocenské struktury, které lze snadno přinutit k pomoci a navádění, budou pravděpodobně moci pokračovat ve své tyranii.

Snad nejstrašidelnější ze všeho je, že zpráva PI odhaluje, že nejen bezpečnost a dohled jsou upřednostňovány před lidskými právy, ale prostředky určené na rozvoj jsou na tyto programy také přesměrovány. Programy, které upřednostňují společnosti, pro které je válka nezbytnou součástí přežití. Omanovic komentoval:

"To, co nepotřebujeme, jsou mocné a bohaté země, které poskytují zbrojním společnostem peníze na vybudování hraniční kontroly a dohledové infrastruktury. Slouží to pouze zájmům těchto mocných a bohatých zemí. Jak ukazuje naše zpráva, namísto vkládání zdrojů do dlouhodobých rozvojových řešení tyto programy dále povzbuzují autoritářství a podněcují zneužívání po celém světě - to jsou právě věci, které způsobují nejistotu na prvním místě."

Titul obrázku: Credit International

Obrazové kredity: Carsten Reisinger / Shutterstock.com, Toria / Shutterstock.com, milo827 / Shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me