Russia Bans Telegram Messenger

Rosyjski sąd zakazał popularnej aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram, twierdząc, że jest powszechnie używana przez terrorystów. Ten ruch jest zgodny z żądaniami Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), aby Telegram przekazał klucze szyfrujące tajnemu następcy KGB.


Założyciel i dyrektor generalny Telegramu, Pavel Durov, to rosyjski wygnaniec, który uciekł z kraju w 2014 roku po tym, jak jego firma społecznościowa VKontakte (VK) publicznie odmówiła przekazania danych ukraińskich protestujących agencjom bezpieczeństwa Rosji i odmówiła zablokowania działacza opozycji Strona Aleksieja Nawalnego na VK.

Być może nic dziwnego, że reakcja Durowa na żądania FSB była wyzywająca:

"W Telegram mamy luksus polegający na tym, że nie dbamy o źródła przychodów ani sprzedaż reklam. Prywatność nie jest na sprzedaż, a prawa człowieka nie powinny być naruszane ze strachu lub chciwości."

Co to jest Telegram?

Telegram to aplikacja komunikacyjna używana przez około 200 milionów ludzi na całym świecie, z 9,5 miliona użytkowników w Rosji. Znaczna część jego popularności opiera się na powszechnym przekonaniu, że jest bardzo bezpieczny i prywatny, co samo w sobie opiera się na popularności Telegramu jako narzędzia szeroko stosowanego przez ISIL.

Jak omówię poniżej, ta reputacja prywatności i bezpieczeństwa jest w dużej mierze niezasłużona. Telegram nie cieszy się dużym uznaniem kryptografów i ekspertów ds. Prywatności.

Zakaz

W piątek 19 kwietnia sąd w Moskwie zezwolił Roskomnadzorowi, rosyjskiemu strażnikowi ds. Komunikacji i technologii, na zablokowanie dostępu do sieci Telegram. Prawnicy Telegramu nie wzięli udziału w 18-minutowej rozprawie w proteście.

Orzeczenie to nastąpiło po upadku pozwu Telegram w zeszłym miesiącu w sprawie żądań FSB dotyczących jego kluczy szyfrujących. Telegram wielokrotnie podkreślał, że nie jest w stanie spełnić tego żądania, ponieważ nie ma takich kluczy. Twierdzi, że nowe klucze są negocjowane dla każdego użytkownika dla każdej sesji i że nie istnieje żaden klucz główny, który mógłby przekazać, nawet gdyby chciał.

Telegram nie jest tak bezpieczny!

W tym Telegram nie jest całkowicie szczery. Podczas korzystania z opcji Tajnego czatu Telegram tworzone są unikalne nowe klucze. Wykorzystuje szyfrowanie typu end-to-end (e2e), aby umożliwić prywatne i bezpieczne rozmowy.

Oznacza to, że wszystkie wiadomości są szyfrowane na urządzeniu nadawcy, gdy on / ona włącza Tajny czat. Wiadomości można odszyfrować i odczytać tylko na urządzeniu docelowego odbiorcy.

Niestety Tajny czat nie jest domyślnie włączony. Oznacza to, że do większości regularnych rozmów można uzyskać dostęp przez Telegram przy użyciu kluczy szyfrowania mater!

Wykorzystanie przez Telegram własnego niestandardowego protokołu szyfrowania MTProto zostało również mocno skrytykowane przez badacza kryptografii, a użycie binarnych obiektów blob o zamkniętym źródle w skądinąd otwartym kodzie źródłowym spotkało się z krytyką.

Innymi słowy, jeśli prywatność i bezpieczeństwo są głównymi powodami korzystania z Telegramu, to porzuć go i użyj Signal!

Pokonywanie zakazu

Durov stwierdził, że Telegram używa "wbudowane systemy ”, które pomogą pokonać zakaz. Przez to prawie na pewno oznacza, że ​​korzysta z sieci w chmurze Amazon Web Services (AWS) i Google Compute Engine (GCE).

Ale powiedział także, że korzystanie z VPN jest jedynym sposobem na zagwarantowanie pełnego dostępu do Telegramu. I wygląda na to, że Rosjanie biorą go za słowo. Od czasu zakazu ruch na naszej stronie 5 najlepszych rosyjskich sieci VPN przyspieszył o prawie 800%!

Dlaczego korzystanie z VPN pokonuje zakaz

VPN pozwala przezwyciężyć zakaz, ponieważ ukrywa fakt, że łączysz się z siecią Telegram z twojego Internetu i / lub operatora komórkowego (a zatem Roskomnadzor).

Nie widzą twoich danych, ponieważ są one szyfrowane przez VPN za pomocą zabezpieczeń i nie widzą, że łączysz się z siecią Telegram, ponieważ wszystkie połączenia są kierowane przez serwer VPN, który ukrywa to, co masz w Internecie.

Rzeczywiście, że Rosja niewiele może zrobić, aby uniemożliwić użytkownikom Telegram korzystania z sieci VPN w celu uzyskania dostępu do usługi, milcząco potwierdził to wiceminister komunikacji Aleksiej Wolin:

„Wielu użytkowników Telegramu przyjęło już różnych komunikatorów, a ci, którzy chcą pozostać przy tym produkcie, znają wiele sposobów obejścia zakazu i dalszego korzystania z usług, do których są przyzwyczajeni”.

Aby uzyskać więcej informacji na temat działania VPN, możesz ominąć rosyjski zakaz Telegramu, sprawdź VPN dla początkujących - co musisz wiedzieć.

Nawet Kreml korzysta z VPN, aby pokonać własny zakaz telegramu!

W czymś, co można określić jedynie jako kafkowski obrót wydarzeń, wydaje się, że sam Kreml używa VPN do uzyskania dostępu do Telegramu! Wynika to z faktu, że rosyjski rząd korzysta z Telegramu, aby komunikować się z prasą i organizować spotkania z rzecznikiem prezydenta Putina. Co sprawia, że ​​zakaz jest raczej niezręczny!

Według Reutersa zapytano osobę w rosyjskim rządzie, która „prosiła, aby nie zostać zidentyfikowanym z powodu wrażliwości tej kwestii”, o sposób, w jaki działałaby bez dostępu do Telegramu. Odpowiedzią był zrzut ekranu telefonu komórkowego z otwartą aplikacją VPN.

Wniosek

Rosyjski zakaz telegramu jest ważny, ponieważ pokazuje rosnące pragnienie rosyjskiego rządu do nadzorowania internetu i szpiegowania lub cenzury tego, co ludzie robią w Internecie. W krótkim okresie jest to jednak niewiele więcej niż gest, ponieważ samo korzystanie z VPN pozwala Rosjanom na swobodny dostęp do telegramu.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me