Blockchain a bitcoin – odhaleno 6 mýtů

Blockchainové bitcoinové mýty

Opakovaně jsme četli, že blockchain je velmi cool - je to průlom, je to naše budoucnost atd. Pokud si myslíte, že je to všechno pravda, jste na zklamání.

Důležitá poznámka: Tento článek se zabývá implementací technologie blockchain, která se používá pro bitcoinovou kryptoměnu. Existují další aplikace a implementace blockchainu a některé problémy jsou vyřešeny v některých z nich.

O bitcoinech

Tvůrci bitcoinů měli úkol: zajistit, aby to fungovalo bez centrálního kontrolního bodu; nikdo by nikomu neměl věřit. Autoři splnili úkol, výsledné elektronické peníze fungovaly podle plánu a jeho přijetí rostlo. Rozhodnutí, která učinili, jsou však ve své neúčinnosti monstrózní.

Účelem tohoto příspěvku není diskreditace blockchainu. Je to užitečná technologie, která má mnoho skvělých aplikací. Přes své nedostatky má jedinečné výhody. Při snaze o senzacionismus se však mnoho novinářů soustředí na výhody technologie blockchain a často zapomíná posoudit skutečný stav věcí. Ignorují nevýhody. Proto je užitečné zvážit blockchain ze všech úhlů.

Mýtus jedna: Blockchain je obří, distribuovaný počítač

Ti, kteří nerozumí základním principům blockchainu, mohou mít dojem, že je to nějaký druh počítače, který provádí distribuované výpočetní úkoly, zatímco jeho uzly po celém světě shromažďují malé kousky dat, aby vytvořily něco komplikovaného a velkého.Distribuovaný počítač Blockchain

Toto není ten případ. Ve skutečnosti všechny uzly, které obsluhují blockchain, dělají přesně to samé. Miliony počítačů:

  1. Zkontrolujte stejné transakce pomocí stejných pravidel. Provádějí stejnou práci.
  2. Stejná data přidejte do blockchainu.
  3. Uložte celou historii, která je stejná a jedna pro všechny.

Neexistuje paralelizace, žádná synergie, žádná vzájemná pomoc. K dispozici je pouze duplikace, a co je nejdůležitější, je to milionkrát duplikace. Jak vidíte, neexistuje vůbec žádná účinnost.

Mýtus dva: Blockchain je věčný - vše, co je tam napsáno, zůstane navždy

Blockchain je věčný

Celá historie všech transakcí již přesahuje 130 gigabajtů dat. Jedná se o plnou kapacitu levného notebooku nebo moderního smartphonu.

Čím více transakcí probíhá v bitcoinové síti, tím rychlejší je objem. Nárůst kapacity pevných disků pravděpodobně nezůstává v souladu s růstem velikosti blockchainu.

Kromě toho, že musí být uložena, musí být celá databáze stažena od samého začátku. Nyní to trvá několik dní.

Můžete se zeptat: „Je možné uložit pouze část blockchainu, protože je to totéž na každém uzlu sítě?“ Ano, mohli byste, ale pak by to byla tradiční architektura klient-server místo peer- blockchain pro kolegy. Klienti budou také nuceni důvěřovat serverům. Tak myšlenka "nikomu nedůvěřovat," což je základní kámen blockchainu, zmizí.

Pro většinu uživatelů tento princip již zmizel. Uživatelé bitcoinů jsou rozděleni do dvou skupin: nadšenci, kteří "trpět" a ukládat je na místě a běžní lidé, kteří používají online výměnné služby a peněženky. Ty jsou mnohem výraznější. Tito lidé serveru důvěřují a je jim jedno, jak to funguje.

Mýtus tři: Blockchain je efektivní a škálovatelný

Pokud každý uzel sítě dělá totéž, je zřejmé, že šířka pásma celé sítě se rovná šířce pásma jednoho uzlu sítě. Bitcoin dokáže zpracovat maximálně sedm transakcí za sekundu - to je vše.Blockchain je škálovatelný

Kromě toho jsou bitcoinové transakce zaznamenávány pouze jednou za deset minut. Jakmile se záznam objeví, bylo dohodnuto počkat dalších 50 minut, protože některé záznamy se čas od času spontánně vrátí. Pokud tedy potřebujete koupit žvýkačku, možná budete muset na dokončení transakce počkat asi hodinu v obchodě!

S takovou transakční rychlostí je nemožné podstatně zvýšit počet aktivních uživatelů. Pro srovnání Visa zpracovává tisíce operací za sekundu. Může také rychle zvýšit tuto míru, protože tradiční bankovní technologie jsou snadno škálovatelné.

Mýtus čtyři: Horníci poskytují zabezpečení sítě

Pravděpodobně jste slyšeli o hornictví ao obrovských těžebních farmách postavených vedle elektráren. Co dělají? Jen plýtvají elektřinou! Ony "otřást" bloky, dokud se nestanou "Krásná" a mohou být zahrnuty do blockchainu. Přepisování finanční historie tímto způsobem zabere tolik času, než je vytvoříte (za předpokladu, že máte stejnou celkovou kapacitu).Bitcoinové horníky zajišťují zabezpečení sítě

K vybudování jednoho bloku potřebujete stejné množství elektřiny, jaké průměrné město spotřebuje na 100 000 obyvatel. Přidejte k tomu drahé vybavení, které je vhodné pouze pro těžbu, a můžete definovat princip těžby (tzv. Důkaz o práci) jako: "Spalování zdrojů lidstva."

Blockchain optimists tvrdí, že horníci zajišťují stabilitu a zabezpečení sítě. Problém je v tom, že horníci chrání bitcoiny před jinými horníky. Kdyby existovalo tisíckrát méně horníků, kteří spálili tisíckrát méně elektřiny, fungoval by bitcoin stejně dobře jako nyní - stejný blok každých deset minut, stejný počet transakcí, stejná rychlost.

S ohledem na většinu blockchainových řešení existuje riziko "51% útok." Podstatou útoku je, že pokud někdo ovládá více než polovinu všech těžebních kapacit, může tajně napsat alternativní finanční historii, ve které neposílá své peníze ostatním. A pak může představit svou vlastní verzi blockchainu, která se stane novou realitou. Tak dostane příležitost několikrát utratit své peníze. Tímto způsobem není možné zaútočit na tradiční platební systémy.

Bitcoin je nakonec rukojmím vlastní ideologie. "Nadbytečný" horníci nemohou zastavit těžbu, protože dojde k prudkému nárůstu pravděpodobnosti, že jedna entita bude ovládat více než polovinu zbývající kapacity. Dokud je těžba rentabilní, síť je stabilní, ale pokud se situace změní (například z důvodu růstu cen elektřiny), může síť čelit masivním transakcím s dvojitým počítáním.

Mýtus pět: Blockchain je decentralizovaný a tedy nerozbitný

Můžete si myslet, že jelikož je blockchain uložen v každém uzlu sítě, bezpečnostní služby jej nebudou moci vypnout (protože blockchain nemá centrální server nebo něco podobného). To je jen iluze.Blockchain je decentralizován

Ve skutečnosti všechny "nezávislý" horníci jsou spojeni v bazénech, nebo spíše v kartelech. Musí se sjednotit, protože je lepší přijímat stabilní, ale malý příjem, než čekat 1 000 let, než se dostane obrovský.

Existuje pouze asi 20 velkých bazénů. Největší čtyři z nich ovládají více než 50% veškeré kapacity blockchainu. Stačí jen klepat na čtyři dveře a získat přístup ke čtyřem velitelstvím & Řídicí servery mají možnost utratit stejný BTC více než jednou.

Hrozba je ve skutečnosti ještě reálnější. Většina bazénů a jejich výpočetní výkon jsou umístěny v jedné zemi - Číně - což zjednodušuje potenciální převzetí bitcoinů.

Mýtus šest: Anonymita a otevřenost blockchainu je dobrá

Víme, že blockchain je otevřený a každý vidí vše. Ačkoli bitcoin neuvádí vaše jméno, není úplně anonymní. Pokud například kybernetický zločinec dostane do peněženky výplatu ransomwaru, pak každý pochopí, že tato peněženka patří špatnému muži. A protože kdokoli může sledovat a sledovat všechny transakce z této peněženky, nebude pro podvodníka snadné tyto peníze využít. Stačí, když uděláte malou chybu a někde odhalíte svou totožnost, aby vás policisté mohli chytit. To se děje častěji, než si myslíte.Anonymita blockchainu

V dnešní době téměř všechny bitcoinové výměny vyžadují, aby jejich uživatelé procházeli identifikačními postupy. Hackeři proto musí používat tzv "mixér" služeb. Tyto služby kombinují špinavé BTC se spoustou čistých služeb. Crooks za to platí velké provize a riskují, protože směšovač je buď anonymní (a mohl by utéct s penězi) nebo je již pod kontrolou donucovacích orgánů.

Pseudo-anonymita bitcoinů může být špatná i pro oprávněné uživatele. Zde je jednoduchý příklad: Někdo převádí malé množství BTC na svou matku. Poté matka ví:

  • Kolik peněz má její syn v daném okamžiku
  • Na co přesně to utratil

Nebo pokud někdo zaplatí dluh kamarádovi, ten teď ví všechno o financích prvního přítele. Je to ekvivalent otevření finanční historie vaší kreditní karty, aby ji mohli vidět všichni na Zemi.

Toto je kritický problém pro podniky. Všechny jejich protistrany, nákupy, prodeje, zákazníci, částky převodu a vše ostatní se stávají veřejnými a přístupnými konkurenty.

Blockchain Mýty: Závěr

Právě jste četli o šesti hlavních bitcoinových nedostatcích. Možná se divíte, proč se tato média netýkají médií.

Bohužel pro ně není ziskový psát o těchto věcech. Mnoho z těch, kteří si bitcoin koupili, ho začalo propagovat a propagovat, stejně jako z něj profitovat. Proč by tedy psali o nedostatcích technologie blockchainu?

Bitcoin má mnoho konkurentů, kteří se pokusili vyřešit určité problémy. Ačkoli některé nápady jsou velmi dobré, všechny jsou postaveny na stejných základních principech blockchainu. Ano, existují i ​​jiné, nepeněžní aplikace technologie blockchain, ale platí i základní nevýhody blockchainu..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me