Blockchain vysvětlil

Co je Blockchain

Nyní už většina lidí slyšela o bitcoinech. Bitcoiny jsou jednou z (nyní tisíce) kryptoměn dostupných na trhu. Původní kryptoměna se stala horkou vlastností, přičemž celková hodnota bitcoinů dosáhla v prosinci 2017 326,5 miliard dolarů, než začátkem roku 2020 klesla o něco na 237,6 miliard dolarů. Co byste si ale možná neuvědomili, je to, že bitcoiny existují pouze kvůli digitální veřejný účetní systém nazvaný Blockchain.

Blockchain se poprvé objevil na scéně v listopadu 2008. V tu chvíli někdo (nebo skupina lidí) procházející pseudonymem Satoshi Nakamoto zveřejnil bílou knihu nazvanou Elektronický peněžní systém typu Peer-to-Peer. Systém popsaný Nakamotem byl revoluční. Vytvořil způsob, jak digitální měna existovat, sdílet se, kupovat a prodávat a používat ji k nákupu a prodeji. To vše bez potřeby zprostředkujících finančních institucí.

Nejdůležitější je, že díky struktuře Blockchain's peer-to-peer by kryptoměna, která sídlila ve veřejném účetním systému, existovala ve stavu, který vzdoroval korupci. Neporušitelná páteř Blockchainu si od té doby všimla, že má mnohem více využití, než jen držet pohromadě kryptoměny.

V současné době se vyvíjí stále více využití blockchainu, což vede mnoho lidí k tomu, aby se zeptali, co je blockchain a jak to funguje?

Porozumění Blockchainu: Základy

Blockchain 1

Blockchain je systém veřejných knih, který uchovává záznamy o všech bitcoinových transakcích, které kdy byly provedeny. Systém veřejné knihy nikdy nespí. Je neustále aktualizován a sdílen mezi stovkami tisíc počítačů připojených přes web. Tyto počítače se nazývají uzly. Protože je jich tolik aktualizováno současně, je technicky nemožné hacknout celý systém.

Data, která tvoří Blockchain, se označují jako „řetěz“. Je to součet všech transakcí, které byly kdy provedeny, od začátku času do poslední transakce. Samotný řetězec je tvořen sítí, protože časově značí provedené transakce. Tato časová razítka se vytvářejí hašováním (šifrováním) transakčních dat do hašovacího „řetězce“ důkazů o transakcích.

V původní bílé knize Nakamota o blockchainu je tento řetězec údajů označován jako "systém pro elektronické transakce bez spoléhání na důvěru."

S technologií Blockchain neexistuje žádná jediná osoba, entita nebo instituce, do které musí kdokoli věřit. Řetězec poskytuje bezchybný záznam o všech transakcích, které kdy byly provedeny. Toto se běžně označuje jako „důkaz o práci“. Tento důkaz o práci nelze změnit bez návratu a opakování. Protože se však již stalo a bylo hashováno do řetězu, nelze práci opakovat.

Jak se měna Blockchain vyhýbá dvojím výdajům

Problém s digitálními daty spočívá v tom, že je lze snadno kopírovat a reprodukovat. Po dlouhou dobu se tedy digitální měna považovala za nemožnou. Jak by se mohly digitální mince stát jedinečnými, aby je bylo možné utratit pouze jednou? Nakamoto's Blockchain bylo řešením tohoto hádanky.

Decentralizací účetní knihy transakcí je celá síť uzlů připojených k Blockchainu schopna neustále si uvědomovat umístění každého bitcoinu v systému. Tím se vyřeší problém dvojího utrácení, což umožní rozkvětu kryptoměn.

Blockchain Infographic 01 Compressed 1 1024X506

Jak funguje Blockchain v praxi?

  1. Nejprve někdo požádá o provedení transakce pomocí blockchainu. V tomto okamžiku je přes internet zaslán požadavek všem uzlům aktuálně připojeným k Blockchainu. Uzly (zúčastněné počítače) každý obdrží požadavek a začne proces transakce.
  2. Dále síť uzlů současně ověřuje stav uživatele v rámci blockchainu i požadavek na transakci. To se provádí pomocí uznávaných algoritmů. S osobou, která o transakci požádala, a se všemi uzly v dohodě o žádosti, se transakce může posunout vpřed.
  3. Ověřená transakce může zahrnovat přesun kryptoměny z jednoho místa na druhé, aby bylo možné něco koupit nebo uložit na jiné místo. Technologie Blockchain však může být také použita k ověření jakýchkoli dalších dat, která musí být bezpečně provedena. To zahrnuje datové záznamy, smlouvy a další data nebo informace, které je třeba důvěrně sdílet.
  4. Po ověření transakce může být přesunuta do fáze dokončení procesu. Toho je dosaženo přidáním dat z této konkrétní transakce k datům z jiných transakcí do toho, co se nazývá blok. Bloky mají velikost 1 Mb a vytvářejí se přibližně jednou za deset minut. Drží všechny nejnovější transakce provedené v blokovém řetězci.
  5. Nyní, když byla data přidána do bloku - a blok je kompletní s 1 Mb datových transakcí - blok je přidán do řetězce bloků. Původní transakce je tedy dokončena (stejně jako všechny ostatní nedávné transakce tvořící tento blok).

Blockchain Security: Součet všech transakcí

Právě dokončený řetězec bloků tvoří neporušitelnou veřejnou knihu transakcí známých jako Blockchain. Nejdelší řetězec v síti slouží jako důkaz celé historie transakcí. Když se připojují k síti, sdílí se s uzly.

Krása spočívá v tom, že neexistuje žádná centralizovaná databáze transakcí, které by kyberzločinci mohli hacknout. Místo toho Blockchain existuje jako veřejná databáze. Je nepřetržitě sdílen a sladěn mezi všemi uzly připojenými k síti. Protože síť je tvořena miliony hostitelských počítačů, Blockchain je nesmírně bezpečný.

Díky tomu jsou data obsažená v blockchainu snadno ověřitelná. V případě bitcoinů to přináší již konečné měně obrovský přínos (a tedy vrozenou hodnotu) tím, že je nezranitelná vůči korupci ze strany finančních institucí nebo jiných vnějších sil.

Postupem času se řetězec 1 Mb bloků zvětšuje a zvětšuje. Pro lidi, kteří neaktualizovali svou verzi (bitcoinových) blockchainů za chvilku - nebo si ji stahují poprvé do nové peněženky Bitcoin Blockchain - její získání tak může trvat poměrně dlouho (cokoli od několika hodin) do týdnů).

Jak se Blockchain zvětšuje a zvětšuje, tentokrát se nevyhnutelně zvětší. Z tohoto důvodu se někdy mluví o "tvrdá vidlička" scénáře. Tím by se všichni uživatelé bitcoinových blockchainů nuceni přestěhovat (hard fork) do nové verze blockchainu.

Tvrdá vidlička

Bitcoin & Blockchain vysvětlil: Debata o harddisku

Debata o bitcoinové tvrdé vidličce už nějakou dobu zuří. Mnoho odborníků na bitcoiny se domnívá, že bloky 1 Mb se stanou příliš omezující. Jde o to, že jak se řetězec bloků prodlužuje, bude složitý kryptografický proces potřebný k ověření řetězce stagnácí a pomalý.

Každý chápe frustrace z prodlevy (nebo ukládání do vyrovnávací paměti) ze sledování streamovaného videa. Nyní si představte, že tento dopad má dopad na globální měnu. Finanční experti chápou, že jakékoli zaostávání v blockchainu, které ovlivňuje likviditu bitcoinů, by mohlo mít negativní dopad na hodnotu bitcoinů. To je samozřejmě pro investory obrovský problém.

Existuje obecná shoda v tom, že pro potlačení problému s lagginess je nutná tvrdá vidlice. Nikdo však neví, jak může tvrdá vidlice ovlivnit cenu bitcoinů. Blockchain je páteř, která drží populární kryptoměnu pohromadě. Důvěra, která obklopuje bitcoiny, je primárně využívána v této technologii pracující v zákulisí. Proto je investice do bitcoinu ve skutečnosti investicí do blockchainu.

Z tohoto důvodu existuje mezi investory obrovské znepokojení, že nový blockchain by mohl selhat. To by mohlo způsobit, že bitcoiny utrpí katastrofickou ztrátu hodnoty.

Který tvrdý vidlička je nejlepší?

Člověk by si představoval, že možnost, že se Blockchain stane lagymem, byla znepokojivější než tvrdá vidlice, zvláště když Blockchain konkurenční kryptoměny (Ethereum) již prokázal, že tvrdou vidlici lze úspěšně zvládnout (dvakrát vlastně: jednou náhodou).

Dalším problémem bitcoinového blockchainu je však to, že se nikdo nemůže dohodnout na tom, jakou formu má tvrdá vidlice mít. Existují dvě konkurenční možnosti: Bitcoin Unlimited (BU) a Segregovaní svědci (SegWit). BU přinese více energie horníkům bitcoinů. Umožnilo by to, aby se blockchain znovu a znovu zvyšoval, kdykoli to bylo nutné. SegWit si zachovává decentralizovaný přístup, ale pouze zdvojnásobí šířku pásma blockchainu. To znamená, že jednoho dne bude pravděpodobně nutné implementovat další vidličku.

Prozatím si nikdo není jistý, co se stane. Když se stane tvrdá vidlička, bitcoin se v podstatě stane jinou měnou na novém blockchainu (s původním bitcoinem na původním blockchainu). Pokud všichni dobrovolně migrují do nové vidlice, mělo by být vše v pořádku. Avšak pokud každý nepřijme nový Blockchain (a v případě Etherové tvrdé vidlice to ne každý), je možné, že vzpoura mohla negativně ovlivnit cenu kryptoměny.

Bitcoinový blockchain

Technologie Blockchain: K čemu jiného může být použit?

Tradiční databáze obsahuje jednu centrální kopii informací, kterou může aktualizovat najednou pouze jeden herec. Blockchain naproti tomu umožňuje změnu datového souboru několika stranami současně. Když například banka převádí peníze, musí nejprve zamknout přístup k prostředkům, zatímco provádí převod. Poté musí aktualizovat druhou stranu a poté znovu otevřít přístup k fondům.

Blockchain bankovnictví umožňuje převod peněz probíhat rychleji a efektivněji. Finanční instituce jako Barclays, BNP Paribas, Nasdaq a dokonce Federální rezervní fond tedy investovaly čas a peníze do projektů, které zkoumají použití technologie Blockchain pro vlastní účely..

Logo karty Gyft

Technologie Blockchain však nabízí hodnotu nejen pro finanční transakce. Firma s názvem Gyft používá technologii blockchain k poskytování dárkových karet malým a středním podnikům. Pro mnoho podniků jsou náklady na poskytování dárkových karet příliš velké na implementaci. S Gyftem však může každá firma snadno zavést dárkové karty, které lze uplatnit v kterémkoli z jejich obchodů.

Factom je další z těchto inovací. Jde o rozšíření původního protokolu Blockchain, který umožňuje použití blockchainu pro zpracování větších datových sad. Factom umožňuje uživatelům provozovat vlastní osobní zabezpečené knihy. Tito uživatelé jsou schopni definovat, jaké informace jsou uloženy v jejich účetní knize. To umožňuje blockchainu Factom řešit zpracování dat v jiných oblastech podnikání, jako je například právo.

Blockchain Banking: Jen začátek

Hodnota technologie Blockchain se již projevuje všude kolem nás. Je vidět nejen v ceně bitcoinů, ale i v jiných kryptoměnách, které běží na podobných veřejných knihách. Nejzajímavější z nich jsou v současné době Ethereum, Litecoin a ZCash. Všechny tyto kryptoměny zaznamenaly v posledním roce explozi ve své hodnotě a zdá se, že věci budou pokračovat stejným směrem.

Éter

A co víc, jedná se o relativně novou technologii. To znamená, že jeho skutečná hodnota se stále objevuje. Postupem času může být způsob, jakým je implementován, další pokrok.

Pro tuto chvíli je bitcoin v popředí, ale vstup na trh by vyžadoval jen několik pokroků v technologii blockchainu pro další mince (s vnímanou větší hodnotou díky vylepšenému blockchainu). S ohledem na to by měl kdokoli, kdo má zájem investovat do kryptoměn, skutečně sledovat nově vznikající blockchainy pro inovace, pokud chtějí najít zítřejšího velkého vítěze.

Kromě toho existují lidé na celém světě, kteří tvrdě pracují na nalezení nových způsobů, jak začlenit technologii blockchain do jiných podniků. Podle mého názoru, protože technologie blockchain je tak výhodná, některé z těchto aplikací jsou připraveny uspět a s největší pravděpodobností se stanou velmi úspěšnými podniky budoucnosti.

Kryptoměny a služby VPN

A konečně, každý, kdo má zájem o Blockchain a kryptoměny, se důrazně doporučuje podívat se na služby VPN. VPN umožňují lidem chránit svá hesla a přihlašovací údaje pomocí šifrování a přidávat další vrstvu zabezpečení ke všem jejich online transakcím.

Kredit na obrázek titulu: pichetw / Shutterstock.com

Obrazové kredity: Zapp2Photo / Shutterstock.com, varuna / shutterstock.com, 3Dsculptor / Shutterstock.com, Roman Pyshchyk / Shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me