Co je to VPN a jak to funguje? Průvodce netechnickým začátečníkem pro virtuální privátní sítě

Co je to VPN?

Virtuální privátní síť (VPN) je software, který mění vaši IP adresu a šifruje veškerý internetový provoz. Tím se zlepší soukromí online, bezpečnost a pomůže uživatelům obejít online cenzuru uloženou vládou, poskytovateli internetových služeb nebo jakoukoli jinou organizací nebo osobou blokující weby..

Výhody používání VPN

Použití služby VPN má několik výhod:

 1. Zabrání poskytovateli internetu (ISP) v tom, aby viděl, co na internetu děláte

  Díky tomu je také velmi dobré zabránit plošnému vládnímu dohledu prováděnému NSA.

  Kromě toho webové stránky nemohou vidět ani vaši skutečnou IP adresu, ani to, kdo je váš ISP. Vidí pouze IP adresu VPN serveru, který je obvykle sdílen mezi mnoha uživateli VPN za účelem další ochrany každého jednotlivého uživatele.

  Na rozdíl od poskytovatelů internetových služeb však renomované služby VPN neuchovávají protokoly těchto informací pro pozdější načtení. Mnoho VPN služeb zaměřených na ochranu soukromí ve skutečnosti jde ještě dále a také má smysl odstranit všechny protokoly připojení metadat, které by mohly nepřímo spojit zákazníky s jejich činností na internetu..

 2. Zabrání webům v prohlížení vaší IP adresy

  Vaše internetová adresa protokolu nebo IP adresa jsou vaše online identifikace. při použití VPN je nahrazena IP adresou vašeho poskytovatele VPN, což ztěžuje, aby vás webové stránky identifikovaly.

  Při procházení webu jde tedy o dlouhou cestu k ochraně vašeho soukromí. A to také ztěžuje inzerentům cílení na vás pomocí reklam.

 3. Porážka cenzury

  Síť VPN umožňuje obejít cenzuru, ať už je to represivní režim, nebo správci WiFi vaší školy či kanceláře.

  Připojením k VPN získáte přístup k blokovaným webům jednoduše připojením k VPN serveru umístěnému někde, kde není obsah cenzurován.

 4. Umožňuje přístup ke streamovacím službám, jako je Netflix

  Síť VPN umožňuje přístup k zahraničním streamovacím službám blokovaným ve vaší zemi - bez ohledu na to, kde se ve skutečnosti nacházíte. Stačí se připojit k VPN serveru v zemi a pokud jde o internet, jste tam!

  Například připojením k serveru VPN ve Spojených státech můžete streamovat obsah Netflix v USA. Americká verze služby má více televizních pořadů a filmů než kterékoli jiné země Netflix katalogu. Můžete také použít VPN k odblokování videí na YouTube tím, že obejdete regionální omezení předstíráním, že se nachází v zemi, ve které je video k dispozici.

  Nebo, pokud se připojíte k VPN serveru ve Velké Británii, můžete sledovat BBC iPlayer v zahraničí zdarma.

 5. Chrání vás před oběma hackery

  Jak víte, že WiFi v místní kavárně je bezpečné? Odpověď ... ty ne. To platí pro bezplatné veřejné WiFi všude. A použití nezabezpečené WiFi je otevřenou výzvou pro zločinecké hackery, aby ukradli vaše citlivá data.

  Síť VPN vás ochrání při používání všech forem veřejné WiFi, protože vaše data jsou bezpečně šifrována.

 6. Chrání vás při torrentování P2P

  Když používáte VPN k torrentování, vaše skutečná IP adresa je chráněna před vrstevníky stahujícími stejné torrenty. Skryje také obsah toho, co stáhnete od svého poskytovatele internetových služeb, a je užitečný pro přístup k blokovaným webům.

  Když používáte VPN k torrentování, vaše skutečná IP adresa je chráněna před vrstevníky stahujícími stejné torrenty. Skryje také obsah toho, co stáhnete od svého poskytovatele internetových služeb, a je užitečný pro přístup k blokovaným webům.

Jak používat VPN

Mechanika používání VPN je jednoduchá a bez ohledu na to, kterou platformu používáte, by mělo jít něco takového:

 1. Zaregistrujte se do plánu VPN.
 2. Stáhněte a nainstalujte software. Software VPN ve stolních počítačích se často označuje jako klient VPN, zatímco software pro mobilní zařízení se nazývá aplikace VPN. Ve skutečnosti jsou to totéž a s pojmy se chováme zaměnitelně.
 3. Spusťte klienta nebo aplikaci.
 4. Přihlaste se do klienta nebo do aplikace pomocí přihlašovacích údajů, které jste použili při zakoupení předplatného.
 5. Mnoho aplikací VPN obsahuje velké přátelské tlačítko „Připojit“. Jednoduše klikněte na nebo klepněte na něj a připojte se k nedalekému VPN serveru vybranému poskytovatelem VPN. To téměř jistě poskytne nejrychlejší dostupné připojení VPN. Pokud chcete použít server v jiné zemi, některé sítě VPN mají mapu, takže můžete jednoduše kliknout na zemi, ke které se chcete připojit na mapě. Pokud to vaše VPN nemá, klikněte na tlačítko nabídky a zobrazí se vám seznam serverů VPN, které VPN má.

Jak funguje VPN?

Při instalaci a spuštění aplikace VPN se připojí k serveru VPN, který provozuje poskytovatel VPN. Všechna data do a ze zařízení jsou bezpečně šifrována a směrována prostřednictvím tohoto „tunelu VPN“.

Jak funguje VPN

Server VPN proto funguje jako brána mezi vámi a internetem. Zabrání vašemu poskytovateli internetových služeb vidět, co na internetu vidíte, a zabraňuje webům na internetu zjistit, kdo jste..

Váš ISP je stále potřebný pro připojení k serveru VPN, ale protože všechna data procházející tunelem VPN k serveru VPN jsou šifrována, nemůže vidět obsah vašich dat.

Toto zdánlivě jednoduché nastavení poskytuje spoustu výhod ...

Nejčastější dotazy týkající se VPN

Díky VPN mě anonymizuji?

Bez ohledu na to, jak služba inzeruje sama, VPN poskytují soukromí, nikoli anonymitu. Je to hlavně proto, že server VPN vidí vše, co váš poskytovatel internetových služeb normálně vidí.

Na rozdíl od vašeho poskytovatele služeb Internetu však dobré VPN tyto informace nezaznamenávají, a proto poskytují mnohem vyšší úroveň soukromí, než jakou obvykle máte při surfování na internetu. I ty však začnou zaznamenávat informace, pokud jsou zadány nebo vydány závazné soudní příkazy.

Žádný personál VPN nebude za vás riskovat vězení! Znamená to, že VPN jsou k ničemu pro soukromí? Vůbec ne. Takové zákonné kroky jsou vysoce zaměřeny proti jednotlivcům, kteří jsou předmětem zájmu, a proto neohrožují soukromí většiny běžných uživatelů VPN.

Edward Snowden's tohoto světa, který však vyžaduje velmi vysokou úroveň skutečné anonymity, by měl k ochraně své identity používat spíše síť Tor než VPN..

Jak nakonfigurovat VPN?

Software VPN je navržen tak, aby se snadno používal, a měl by „fungovat“ bez nutnosti další konfigurace. Bohužel tomu tak není vždy. To platí zejména, pokud máte připojení k internetu IPv6, protože mnoho aplikací VPN se snaží správně zvládnout nový internetový standard. Proto je vždy dobré zkontrolovat, zda je vaše VPN správně nakonfigurována, aby vás chránila tak, jak má.

Co je to spínač zabíjení?

Díky rozmarům internetu někdy VPN selhávají. V normálním průběhu událostí, kdy k tomu dojde, zůstanete připojeni k internetu, ale bez ochrany VPN.

Přepínač zabití vás chrání před tím, že brání připojení do a ze zařízení, pokud není aktivní připojení VPN.

Zpomalí VPN internet??

VPN nasměruje vaše data o další část na VPN server, který pak musí strávit zpracováním energie šifrováním a dešifrováním dat. Je proto nevyhnutelné, že používání VPN zpomalí vaše připojení k internetu alespoň trochu.

Dva největší faktory při hře jsou vzdálenost k serveru VPN a jak načten server VPN. Pokud se připojíte k serveru ve vašem okolí, který není přetížen, můžete očekávat ztrátu kolem 10 procent vaší základní rychlosti internetu. Nejrychlejší VPN však investují velké prostředky do vysokorychlostních serverů, takže nemusíte řešit pomalé připojení k internetu.

Potřebuji poskytovatele internetových služeb, pokud používám VPN?

Ano.

Poskytovatel internetových služeb nebo poskytovatel internetových služeb poskytuje vaše připojení k internetu a je vyžadován pro připojení k serveru VPN.

Mohu používat VPN na všech svých zařízeních?

Každý poskytovatel VPN vám umožňuje nainstalovat jeho software na tolik zařízení, kolik chcete. Většina však omezuje počet zařízení, která můžete používat současně s jedním účtem. Odkazujeme na počet zařízení, která vám VPN umožňuje používat najednou, jako na počet „současných připojení“, který umožňuje.

VPN obvykle umožňují přibližně tři až pět současných připojení, i když toto číslo se může výrazně lišit.

Většina služeb VPN nabízí uživatelům iOS VPN aplikace i VPN pro uživatele Android, ale může být obtížné najít podporu pro méně populární mobilní operační systémy. Pokud jde o počítačové klienty, většina služeb VPN podporuje uživatele Windows a Mac, ale klienty Linux VPN mohou být obtížnější najít.

Mohu získat zdarma VPN?

Po dlouhou dobu to bylo něco truismu, že „pokud za produkt neplatíte, pak jste produktem.“ V nejlepším případě byste mohli použít velmi omezenou bezplatnou službu, která byla pro placeného o něco více než ochutnávka- pro službu, která by se ve skutečnosti mohla chtít použít.

Tato situace se v posledních několika letech změnila a nyní existuje přinejmenším několik bezplatných služeb VPN, které jsou ve skutečnosti celkem dobré. I ty jsou však různými způsoby omezeny ve srovnání s více prémiovými službami. Zjistili jsme, že levné VPN služby patří mezi nejlepší na trhu. VPN s nejvyhledávanějšími funkcemi lze najít za méně než 2 $ měsíčně.

Dělá mi VPN bezpečí?

Ve zkratce, Ano.

VPN vám zajistí bezpečí před:

 • Veřejní WiFi hackeři
 • Váš ISP
 • Hromadný vládní dohled
 • Komerční provozovatelé WiFi, kteří prodávají vaše návyky prohlížení za zisk
 • Držitelé autorských práv
 • Reklamní a analytické společnosti, které ukládají vaše údaje, aby vás zacílily pomocí reklam (pokud jsou použity v kombinaci s doplňky prohlížeče anti-tracker).
Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me