Co jsou rozšíření VPN a poskytují digitální soukromí?

Počet Komerční služby VPN poskytují rozšíření VPN pro Chrome, Firefox safari a další populární prohlížeče. Tato rozšíření lze použít buď v kombinaci se softwarem VPN, nebo jako samostatný proxy.

Co je rozšíření VPN?

Někteří poskytovatelé VPN poskytují rozšíření VPN navíc. Rozšíření prohlížeče je jednodušší a lehčí řešení proxy (obvykle http proxy), které často používají lidé, kteří touží po rychlejších rychlostech připojení, než jaké poskytuje jejich primární klient VPN.

Je důležité pochopit, že rozšíření VPN neposkytují úplný tunel VPN. Místo toho se jedná o proxy službu založenou na prohlížeči. A co víc, druh proxy, který rozšíření implementuje, se mění od poskytovatele k poskytovateli.

Z tohoto důvodu je důležité, abyste se u svého poskytovatele zjistili, jaký typ proxy toto rozšíření poskytuje. To se může pohybovat od zabezpečeného a šifrovaného (https proxy) po nezabezpečené připojení proxy (užitečné pouze pro spoofing geolokací).

Jaké jsou výhody rozšíření VPN?

Rozšíření prohlížeče VPN je skvělé pro snadné přepínání a zapínání, když je potřebujete. Rozšíření prohlížeče proxy jsou nejužitečnější pro rychlý přístup k regionálním webovým stránkám, když se neobtěžujete vypnout klienta VPN - nebo změnit server, ke kterému jste aktuálně připojeni..

Pokud používáte rozšíření VPN proxy, můžete zůstat připojeni k serveru VPN v USA (například), ale změnit rozšíření prohlížeče na Spojené království (například) a rychle přistupovat k webovým stránkám v dané konkrétní oblasti..

Různé druhy rozšíření proxy

HTTP Proxy: HTTP proxy umožňuje připojení k webovým stránkám, které jsou geograficky omezené. Neposkytuje šifrování, a proto neposkytuje soukromí od vašeho poskytovatele služeb Internetu. Tento druh proxy používejte vždy v kombinaci s VPN z důvodů ochrany soukromí a zabezpečení.

HTTPS Proxy: Toto je bezpečně šifrovaná forma výše uvedeného HTTP proxy. DNS požadavky mohou nebo nemusí být proxy pomocí tohoto druhu proxy. Vždy zkontrolujte u svého poskytovatele VPN, zda je zabezpečený a soukromý.

SSL Proxy: Toto poskytuje zabezpečené připojení, které umožňuje šifrování požadavků na webové stránky. SSL proxy je v podstatě HTTPS proxy (viz výše).

SOCKS Proxy: SOCKS5 proxy je relativně nový protokol, který umožňuje zákazníkům předávat širší výběr dat pomocí TCP nebo UDP. Je to proxy, který lze bezpečně nastavit pomocí šifrování. Rozšíření VPN neposkytují tento druh proxy (ale mohly by teoreticky). Tento typ proxy je obvykle poskytován VPN, které lze nastavit ručně u klientů BitTorrent a dalších aplikací třetích stran..

Proxy rozšíření

Jaké je nejlepší rozšíření VPN?

Rozšíření VPN poskytují možnosti šifrování a geo-spoofingu. Ani ta nejlepší proxy rozšíření však nezajišťují stejnou úroveň soukromí a zabezpečení jako úplný VPN klient (kromě ExpressVPN).

Z tohoto důvodu je lepší se vždy držet používání úplného klienta VPN, za který jste zaplatili (pokud nemáte konkrétní důvod pro použití rozšíření).

Celkově je nejbezpečnější použít rozšíření prohlížeče ve spojení s hlavním VPN klientem. Tím zajistíte, že budete profitovat z soukromí a zabezpečení VPN.

Zde je našich pět nejvíce doporučovaných sítí VPN s rozšířeními prohlížeče:

  • Windscribe VPN. Má zabezpečený proxy HTTPS s blokovacím nástrojem WebRTC, poskytuje také proxy server DNS.

  • ExpressVPN. Rozšíření prohlížeče této VPN musí být použito s nainstalovaným VPN klientem. Poskytuje přístup k úplnému klientovi VPN prostřednictvím prohlížeče a má funkce blokování WebRTC.

  • NordVPN. Toto je proxy proxy HTTP s nástrojem blokování WebRTC a blokátorem reklamy / černou listinou škodlivých webů. Tento proxy server bohužel není šifrován a neaplikuje požadavky serveru DNS. Doporučujeme tedy používat pouze ve spojení s klientem VPN.

  • Tunnelbear VPN. Jedná se o nešifrované rozšíření HTTP proxy, které musí být z důvodu ochrany osobních údajů a úplného klienta VPN použito.

  • PureVPN. Toto je HTTP proxy, které umožňuje zákazníkům PureVPN snadnější přístup k některým streamovacím službám. (PureVPN neposkytuje vždy přístup k iPlayeru BBC pouze pomocí VPN, ale pomocí rozšíření prohlížeče je to možné). Toto rozšíření VPN neposkytuje požadavky na šifrování nebo proxy DNS, a proto musí být používáno s plným klientem VPN k dosažení ochrany osobních údajů a zabezpečení.

WEBRTC

Proxy rozšíření a chyba WebRTC

Dalším důvodem, proč mnoho VPN poskytuje rozšíření prohlížeče pro Chrome nebo Firefox, je kvůli chybě prohlížeče s názvem WebRTC. Chyba WebRTC může způsobit úniky dat při použití klienta VPN. Jediným způsobem, jak zastavit tento druh úniku (který může úniku dat vašemu poskytovateli služeb Internetu a zničit soukromí poskytnuté vaší sítí VPN), je zakázat WebRTC v prohlížeči.

Zakázání WebRTC v prohlížeči lze provést ručně a existují pokyny pro vypnutí WebRTC v Chrome i Firefoxu dostupné online. Ještě jednodušší metodou je použití rozšíření prohlížeče, jako je například blok Easy WebRTC pro Chrome.

Poskytovatelé VPN si jsou vědomi, že úniky WebRTC mohou být problémem, a proto také někteří poskytují rozšíření prohlížeče. Jejich rozšíření je navrženo k provedení stejné úlohy jako blok Easy WebRTC: Úspěšně zastavit všechny úniky WebRTC. NordVPN a ExpressVPN jsou příklady VPN, které mají v rozšíření prohlížeče k dispozici blokování WebRTC.

Bohužel mnoho zákazníků si neuvědomuje, že úniky WebRTC mohou být problémem, a sítě VPN jen zřídka jasně ukazují, že je důležité tyto úniky zapojit. Považujeme to za výpadek komunikace ze strany poskytovatele VPN.

Pokud vaše VPN poskytuje rozšíření prohlížeče, stojí za to se zeptat VPN, zda je toto rozšíření pouze proxy služba, nebo zda má také funkce blokování WebRTC. Pokud se jedná o rozšíření blokující WebRTC, měli byste ho nainstalovat, abyste zajistili, že vaše VPN nevytéká datům poskytovateli služeb Internetu.

Dále doporučujeme otestovat váš systém pomocí ipleak.net. Pokud zjistíte únik WebRTC, nezapomeňte jej zapojit deaktivací WebRTC v prohlížeči (snadnější) nebo instalací rozšíření blokování WebRTC.

Nejhorší rozšíření VPN

Nejhorší rozšíření VPN jsou taková, která nezajišťují soukromí a zabezpečení (průhledné servery proxy a jednoduché servery HTTP). Tato rozšíření jsou však primárně poskytována s cílem pomoci uživatelům obejít geo-omezení (pro přístup k nedostupným webům), nikoli z důvodu ochrany soukromí.

Navíc je možné tato rozšíření použít v kombinaci s plným klientem VPN. Vždy se u VPN přesvědčte, zda jeho rozšíření je šifrovaný proxy HTTPS (zabezpečený) - nebo HTTP nebo transparentní proxy (nezabezpečený)..

Kromě toho existuje několik rozšíření VPN, o kterých je známo, že jsou nezabezpečené a kterým je třeba se vyhnout:

  • HolaVPN: Bylo prokázáno, že toto rozšíření obsahuje malware a vystavuje uživatele různým rizikům jejich přímým připojením k jiným uživatelům HolaVPN. Ukázalo se také, že HolaVPN prodává uživatelskou šířku pásma své mateřské společnosti Luminati.

  • Hotspot Shield: Toto rozšíření není tak nebezpečné jako HolaVPN. Shromažďuje však některá data (včetně IP adres) od uživatelů pro marketingové účely. Nedoporučuje se pro ochranu soukromí.

  • Betternet: Toto rozšíření prohlížeče je také pochybné. Betternet byl kritizován za instalaci sledovacích knihoven do počítačů lidí. Je také známo shromažďovat uživatelská data - včetně IP adres - pro marketingové účely.

Přehled

Celkově jsou rozšíření prohlížeče VPN doplňkem, který by měl být považován za samostatný nástroj k primární službě VPN.

Klienti VPN poskytují plně šifrované tunely VPN, které poskytují zabezpečení soukromí a spoofing umístění. Proxy rozšíření neposkytují připojení k VPN serveru, ale místo toho poskytují proxy službu (která může být šifrována nebo nešifrována v závislosti na druhu proxy implementovaném konkrétní VPN).

Je důležité porozumět úrovním ochrany soukromí, které poskytuje rozšíření prohlížeče VPN a v případě pochybností vždy použijte rozšíření prohlížeče v kombinaci s plnou sítí VPN. Tím bude zaručena vysoká úroveň ochrany osobních údajů.

Obrazové kredity: Olivier Le Moal / Shutterstock.com, Tashatuvango / Shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me