Five Eyes, Nine Eyes a 14 Eyes Intelligence: Průvodce pro uživatele VPN

V souvislosti s ochranou soukromí online často slyšíte „pět očí zemí“ (a „devět očí“ a „14 očí“)..

Tato příručka uvádí, co tyto pojmy znamenají. Kromě toho, které země jsou jejich součástí, a vše ostatní, co potřebujete vědět.

Začněme tedy základy:

Kdo jsou země pěti očí?

Pět zemí očí

Země pěti očí jsou:

 • Spojené státy
 • Spojené království
 • Austrálie
 • Nový Zéland
 • Kanada

Five Eyes (někdy označované jako FVEY) je zpravodajská aliance, která sahá do počátku 40. let 20. století.

Kdo jsou země devíti očí?

Devět zemí očí

Devět zemí Eyes jsou:

 • 5 zemí očí
 • Dánsko
 • Francie
 • Holandsko
 • Norsko

Jak můžete mít podezření, Nine Eyes je rozšíření základní aliance Five Eyes.

Kdo je 14 zemí Eyes?

Čtrnáct zemí očí

14 zemí Eyes je:

 • 9 zemí očí
 • Německo
 • Itálie
 • Belgie
 • Švédsko
 • Španělsko

Tato aliance se také nazývá SIGINT Seniors Europe (SSEUR). Podle Wikipedie existuje koordinace „výměny zpravodajských informací o vojenských signálech mezi jejími členy“..

Historie aliance pěti očí

Pět očí se původně objevilo jako způsob, jak si mohou hlavní země vyměňovat informace. Byla založena jako neformální dohoda UKUSA v roce 1941. Oficiální formalizace mezi Spojeným královstvím a USA byla v roce 1946 po druhé světové válce. Od té doby však zahrnuje i další klíčové země.Historie pěti očí

Za jádrem Pět zemí Eyes přichází další národy, které tvoří skupinu Devět a 14 očí. Tyto země se připojily k programu jako „země třetí strany“. Kromě toho se všeobecně věří, že ostatní země v systémech mimo uvedené základní země. Mezi podezřelé země patří „spojenci Pacifiku“, jako je Jižní Korea a Singapur.

Pět očí a podobných uspořádání jsou (ze své podstaty) vždy tajné. Wikipedia navrhuje, že to bylo téměř 30 let po původní dohodě, než se o ní australský premiér dozvěděl. Five Eyes se navíc dostalo do pozornosti veřejnosti až v roce 2005. Od roku 2010 je možné některé podrobnosti o ní přečíst online na webových stránkách britského národního archivu..

Poslední roky diskuse

Dohoda o pěti očích získala moderní význam pro hlavní proud, když byly prokázány vazby na NSA. Byly zveřejněny jako součást nechvalně proslulých úniků Edwarda Snowdena. Jeho odhalení ukázala a potvrdila, že dohody uzavřené během studené války se široce využívají při snaze o rozsáhlý digitální dohled..Nedávná diskuse

Ukázalo se, že tyto země používají dohody o sdílení inteligence pro účely, které jdou nad rámec signálové inteligence. Proto účinně umožňují zpravodajským službám ve více zemích vzájemné spojení. Tím se sdílejí informace týkající se všeho od lidské a obranné inteligence po záležitosti národní bezpečnosti.

Příklad toho, jak to může fungovat v praxi, vyšel s odhalením Snowdena v roce 2013. Ukázalo se, že americký NSA účinně zadává práci mimo britské GCHQ.

Nejkontroverznější pro obhájce soukromí, odhalení Snowdena ukázalo, že vlády využívají rámec pěti očí k obcházení zákonů o sledování svých vlastních občanů. Jako příklad může britský MI5 požádat americký NSA, aby poklepal na britské telefony, čímž „údajně obchází zákony“.

Zde to popsal De Spiegel:

"Britská zpravodajská agentura GCHQ může špehovat kohokoli kromě britských státních příslušníků, NSA může provádět dohled na kohokoli kromě Američanů a německá zahraniční zpravodajská agentura BND může špehovat kohokoli kromě Němců." Takto se vytvoří matice bezmezného dohledu. “

Co dělají aliance 5/9/14 Eyes?

Pokud jste jednotlivec s vědomím soukromí, je to velmi platná otázka. Kromě toho je více než rozumné tvrdit, že to, co agentury v těchto aliancích dělají, překračuje rámec toho, co musí udělat, aby zajistilo udržení světa v bezpečí.To, co dělají

Jedno z nejznámějších odhalení Edwarda Snowdena, které se týkalo programu PRISM NSA, iniciativy hromadného sběru dat, jejíž účastníci zahrnují všechny velké hráče na internetu, včetně společností Microsoft, Google a Facebook. PRISM učinil NSA (i jeho „agenty na nízké úrovni“) neuvěřitelně snadným přístupem k informacím na běžně používaných platformách. Proto se díky aliancím k této schopnosti snadno připojily i další země. Bohužel i ti, kteří věří, že „nemají co skrývat a čeho se bát“, by byli vystrašeni snadností, s jakou může NSA - a tedy jejich spojeneckí partneři - využít čehokoli od konverzací Skype po e-mailové zprávy..

K tomu můžeme přidat skutečnost, že se ukázalo, že tyto bezpečnostní agentury se účastní nanejvýš praktických postupů. Patří mezi ně praskající šifrovací algoritmy a podplácení společností k oslabení jejich vlastních systémů zabezpečení IT

Netvrdíme, že jediným účelem aliancí 5/9/14 Eyes je slíbit každodenní život občanů. Vedlejší produkt většiny práce souvisejících agentur jim bohužel umožňuje právě to.

Aliance a použití VPN

Pro mnohé je smyslem používání služby VPN (virtuální privátní síť) zabránit vládnímu dohledu. Díky tomu bude možné procházet internet s přiměřenou úrovní soukromí.Aliance a použití VPN

Jak můžete vidět z výše uvedených informací, můžete tento objekt snadno porazit výběrem poskytovatele VPN se sídlem v jedné ze zemí. Zejména země pěti očí nebo země, která lokalizuje své servery v jedné z těchto zemí. Úřady by tak mohly donutit poskytovatele, aby předal podrobnosti o vašich online aktivitách. Kromě toho by to mohlo být díky sdílení informací ŽÁDNÝ zemí na seznamu!

Používání serveru VPN v zemi 5 očí

Častou otázkou je, jaké je postavení, pokud někdo používá poskytovatele VPN v zemi mimo jurisdikci 5/9/14 Eyes. Poté jej použije k připojení k serveru v zemi, která je v této jurisdikci, například v USA nebo Velké Británii.Používání VPN

Aniž by šlo o příliš mnoho technických detailů, existuje zde určité riziko. Země FVEY by mohla poskytovateli serveru předvolit protokoly připojení (nebo dokonce provést vlastní monitorování připojení k serveru a od něj). Pokud však poskytovatel VPN na své infrastruktuře přijímá správná bezpečnostní opatření, riziko by mělo být relativně malé.

To znamená, že lidé, kteří chtějí minimalizovat své vystavení široké jurisdikci těchto zpravodajských aliancí, by měli používat přístup s nejnižšími riziky. To by používalo poskytovatele mimo jurisdikci Eyes 5/9/14 A připojovalo se pouze k serverům mimo jurisdikci.

Takže, kterou VPN bych si měl vybrat?

Dobrým výchozím bodem je podívat se na našeho průvodce nejlepšími protokoly VPN bez protokolu.

Tyto služby VPN neukládají žádné záznamy o vaší procházení. Pokud by tedy byli povinni předat podrobnosti o použití, neměli by žádnou z těchto informací sdílet.

Proto si vyberte VPN, která je mimo dalekosáhlou jurisdikci 5/9/14 očí a která nebude uchovávat protokoly aktivit. Tím děláte vše, co můžete, aby se minimalizovala pravděpodobnost, že vaše online aktivita bude podléhat pochybné úrovni dohledu. Z tohoto důvodu nedoporučujeme používat bezplatnou síť VPN, protože mohou být nebezpečné a vaše data často prodávají.

Závěr

Závěrem byste se měli co nejvíce vyhnout zemím pěti očí. Kromě toho by se pokud možno mělo vyhnout i alianci pro devět a čtrnáct očí.

A konečně, použití VPN je skvělý způsob, jak chránit vaše soukromí online. Je však ještě hodně na co dávat pozor. Podívejte se na naše užitečné návody a novinky a získejte více informací o soukromí a zabezpečení internetu.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me