Jak nainstalovat VPN v Chromebooku – Instalační a konfigurační příručka pro Google Chromebook

Tento článek popisuje, jak nainstalovat VPN do Chromebooku. Úplnou diskuzi o tom, proč chcete v Chromebooku používat VPN a kterou Chromebook VPN byste si měli vybrat, najdete v části 5 nejlepších Chromebook VPN služeb.


Jak je uvedeno v tomto článku, existují tři způsoby, jak spustit VPN v Chromebooku

  1. Použijte klienta L2TP / IPsec zabudovaného do systému Chrome OS.
  2. Použijte doplněk prohlížeče Chrome.
  3. Použití aplikace pro Android (na Chromebookech, které tuto funkci podporují).

Pokud používáte aplikace pro Android, bude váš Chromebook chránit pouze připojení L2TP / IPsec. Doplněk prohlížeče Chrome bude chránit vaši běžnou aktivitu Chromebooku, ale ne aplikace pro Android, zatímco VPN pro Android bude chránit pouze ostatní aplikace pro Android.

Tyto pokyny předpokládají, že jste se již zaregistrovali do služby VPN.

Poznámka k OpenVPN pro Chromebook

Chrome OS teoreticky podporuje protokol OpenVPN, ale nikdy nebyl schopen řádně importovat běžné certifikáty OpenVPN. Pokud provozujete svůj vlastní server VPN, je možné jej nakonfigurovat a Chromebook připojit pomocí OpenVPN, ale to je nad rámec této příručky..

Používání L2TP / IPsec (a PPTP)

Vestavěný klient VPN L2TP / IPsec je „standardní“ způsob, jak provozovat VPN v Chromebookech. Je proto užitečné, aby většina VPN tento protokol podporovala!

Nastavení L2TP / IPsec jsou stejná napříč platformami, takže i když VPN výslovně nepodporuje Chromebooky, můžete použít nastavení L2TP / IPsec poskytované pro jakoukoli jinou platformu ke spuštění VPN na Chromebooku..

Systém Chrome OS již PPPT nepodporuje. A protože protokol PPTP není zabezpečeným protokolem VPN, není důvod používat PPTP VPN v Chromebooku stejně! Pokud máte starší Chromebook a opravdu musíte používat PPTP, jsou pokyny k tomu téměř stejné jako pokyny uvedené níže.

1. Přihlaste se do Chromebooku.

2. Klikněte na ikonu sítě v dolní části obrazovky (vedle obrázku).

3. Vyberte Nastavení.

Chromebook L2Tp 0

4. Vyberte Síť -> Přidat připojení -> Přidat soukromou síť.

Nastavení Chromebooku 2

5. Vyplňte údaje poskytované vaší službou VPN (jak je uvedeno, nemusí se jednat o konkrétní operační systém Chrome OS, takže můžete použít pouze obecné údaje poskytované pro jiné platformy).

Klikněte na Připojit. Ta-da!Chromebook L2Tp 2

Chcete-li zobrazit stav VPN a připojit / odpojit, přejděte na Nastavení -> Síť -> VPN.

Nastavení Chromebooku 1

Použití aplikace VPN pro Android

Aplikace Android VPN budou chrání pouze další aplikace pro Android v Chromebooku - nikoli v prohlížeči Chrome.

Jejich použití vyžaduje Chromebook, který podporuje aplikace Google Play Store a Android. Obvykle to znamená, že Chrome OS verze 53 nebo novější. Pokud Chromebook může spustit obchod Google Play, ale není již nainstalován, nainstalujte jej podle těchto pokynů.

Poté stačí otevřít Obchod Play a stáhnout a nainstalovat vlastní aplikaci VPN jako každá jiná aplikace. Téměř určitě budete vyzváni, abyste se přihlásili pomocí přihlašovacích údajů vytvořených při registraci do služby VPN, ačkoli mnoho aplikací VPN VPN Android nabízí krátkou bezplatnou zkušební verzi.

Můžete také ručně nastavit OpenVPN pomocí OpenVPN pro Android nebo OpenVPN Connect. Úplné pokyny pro nastavení OpenVPN pro Android naleznete v tématu Jak nainstalovat VPN na Android, který obsahuje také pokyny pro konfiguraci aplikace, aby fungovala jako přepínač zabíjení.

Existují různá zástupná řešení pro získání aplikací pro Android do Chromebooků, které tuto funkci oficiálně nepodporují (nebo plně ne), ale to je nad rámec tohoto článku..

Použití rozšíření prohlížeče Chrome

V systému Chrome OS je prohlížeč operačním systémem, takže doplňky VPN prohlížeče Chrome mohou ve skutečnosti fungovat jako skuteční klienti VPN.

To znamená, že novější verze systému Chrome OS podporují aplikace pro Android. Tyto programy fungují ve vlastním samostatném subsystému Android a nebudou těžit z doplňku prohlížeče Chrome VPN.

Většina takových doplňků prohlížeče bezpečně šifruje připojení pomocí protokolu HTTPS. Vždy se vyplatí zkontrolovat, že tomu tak je u vašeho poskytovatele VPN, protože někteří nemají šifrování vůbec. Ty mohou být stále užitečné pro spoofing vaší polohy, ale neposkytují žádné výhody zabezpečení ani soukromí.

1. Otevřete Internetový obchod Chrome. Zkontrolujte, zda je vybráno tlačítko Rozšíření a vyhledejte požadovaný doplněk VPN. Váš poskytovatel VPN vám pravděpodobně také poskytne přímý odkaz na jeho stránku pro stahování rozšíření Chrome.

Rozšíření Chrome 1

2. Kliknutím na Přidat do Chromu nebo klepnutím na tlačítko zobrazíte podrobný popis rozšíření. Poté klikněte na Přidat do Chromu -> Přidat rozšíření.

Chrome rozšíření

3. Na hlavním panelu prohlížeče Chrome se zobrazí ikona rozšíření. Kliknutím na něj otevřete doplněk VPN.

Chrome Extension 3 1 E1512652754512

Pamatujte, že rozšíření Chrome bude chránit pouze to, co ve svém prohlížeči Chrome dosáhnete. Nechrání aplikace pro Android.

Používání Chromebooku s routerem VPN

Namísto instalace VPN do Chromebooku ji můžete nainstalovat do routeru (v závislosti na tom, jaký router máte). Mnoho moderních směrovačů má zabudovaného klienta VPN, který můžete obvykle konfigurovat prostřednictvím administrátorské stránky routeru.

Směrovače můžete také flashovat s firmwarem třetích stran, jako je DD-WRT a Tomato, které zahrnují klienta VPN. Někteří poskytovatelé skutečně nabízejí předzábleskové směrovače, které byly předběžně nakonfigurovány pro svou službu.

Úplnou diskuzi o kladech a záporech tohoto naleznete v tématu Pět nejlepších VPN routerů. Také zde máme průvodce nastavením OpenVPN na routerech DD-WRT.

Závěr

Téměř všechny služby VPN podporují protokol L2TP / IPsec, což velmi usnadňuje používání sítě VPN v Chromebooku. Použití doplňku prohlížeče Chrome je pravděpodobně ještě snazší, pokud také nemusíte chránit aplikace pro Android spuštěné na Chromebooku.

Obrázek: Autor: Konstantin Savusia / Shutterstock.

Brayan Jackson Administrator
Candidate of Science in Informatics. VPN Configuration Wizard. Has been using the VPN for 5 years. Works as a specialist in a company setting up the Internet.
follow me