Jak nastavit uMatrix: průvodce pro začátečníky

uMatrix (také známý jako Micro Matrix) je užitečné rozšíření pro Firefox a Chrome, které lidem nabízí mnohem více soukromí online. Vzhledem k zřeknutí se odpovědnosti rozšíření se mnoho netechnických uživatelů internetu rozhodlo nepřidávat toto fantastické rozšíření do svého prohlížeče.

Umatrix Pic 001

Dobrou zprávou je, že navzdory pokročilým funkcím nemusíte být uMatrix blbeček. Ve skutečnosti to lze rychle a snadno nastavit i pro lidi s malými technickými znalostmi. A s pouhým jedním dnem praxe může kdokoli začít používat pokus a omyl, aby pomocí uMatrix výrazně zlepšil své soukromí.

V této příručce se podíváme na rozhraní pro uMatrix a poskytneme několik užitečných tipů a triků, abyste mohli začít používat uMatrix v prohlížeči Chrome nebo Firefox.

Co uMatrix dělá?

uMatrix je blokátor webového obsahu typu point and click (firewall na bázi matic). uMatrix byl navržen tak, aby usnadňoval kontrolu nad tím, co váš prohlížeč provede při návštěvě webových stránek. To vám umožní určit, co váš prohlížeč stahuje z navštívených webů.

uMatrix je extrémně účinný firewall, který zastaví mnoho malwaru, bloatwaru, sledovačů, souborů cookie a dalšího škodlivého kódu - v cestě na váš počítač.

Díky tomuto doplňku prohlížeče se vše, co děláte online, stává bezpečnějším - surfování a procházení, internetové bankovnictví, přihlášení k účtům a dokonce i komunikace prostřednictvím prohlížeče na Facebooku nebo prostřednictvím webových služeb.

Díky technologii uMatrix spotřebujete méně dat

Příjemná věc uMatrix je, že kromě zlepšení zabezpečení a digitálního soukromí také zrychluje načítání stránek. A co víc, může výrazně zlepšit spotřebu dat o šířce pásma. Úžasné pro každého, kdo používá mobilní data, nebo VPN s omezenými oprávněními k šířce pásma (například bezplatná VPN).

Proč uMatrix blokuje nezbytné funkce webových stránek?

uMatrix ve výchozím nastavení blokuje všechny domény třetích stran. Některé z těchto domén jsou nezbytné k tomu, abyste mohli používat navštívené weby. Proč je uMatrix blokuje? Představte si to jako preventivní opatření, uMatrix ví, že pokud něco na stránce nepochází z domény 1. strany, možná je nebudete potřebovat - zablokuje to.

Bohužel je nutné některá z těchto nastavení změnit, abyste si mohli užívat mnoho navštívených webů. Někteří lidé mohou chtít jednoduše vypnout uMatrix pro mnoho stránek, které navštěvují, a používat je pouze na webech, které zvažují "riskantní" jako jsou streamingové weby atd.

Toto rozhodnutí je zcela na vás. S trochou praxe však zjistíte, že domény můžete rychle a snadno zapnout a vypnout pomocí editoru uMatrix. To vám umožní zjistit, co můžete a nemůžete blokovat, aby web fungoval správně!

Uživatelské rozhraní

Ačkoli to vypadá trochu komplikovaně, uživatelské rozhraní vám ukáže vše, co potřebujete vědět, ve snadno srozumitelném barevném formátu. Všechno, co je zelené, je povoleno a vše červené je zablokováno. Pokud je něco tmavě zelené, je „povoleno“ a pokud je tmavě červené, je „černé listiny“..

V levém horním rohu rozhraní vám modré menu a hvězdička / hvězdička (*) umožňují vybrat, zda chcete provést změny, které mají vliv na všechny webové stránky (globální), nebo pouze na webové stránky, které v tuto chvíli navštěvujete. Modré menu vlevo je pro nastavení na úrovni webu, zatímco hvězdička / hvězda je pro globální nastavení. Ve Firefoxu je hvězdička / hvězda přístupná pouze kliknutím na modrou "rozsah" získat rozbalovací nabídku obsahující hvězdičku.

Umatrix Horní levé menu

Je důležité porozumět této části nabídky, protože pokud se rozhodnete blokovat doménu globálně (pro všechny weby), může to negativně ovlivnit funkčnost všech navštívených webů. Pokud provedete globální změny, které jsou nesprávné, budete možná muset vrátit zpět globální nastavení (*), abyste své akce vrátili zpět. Prozatím se zaměřte na změny na úrovni webu (výběrem modrého názvu domény), protože je snadnější je opravit.

Kdykoli provedete změny v uMatrix - můžete otestovat účinek této změny - opětovným načtením stránky.

Umatrix 2

Pokud jste se změnami spokojeni, můžete kliknout na tlačítko zámku. Tím se uloží změny, které jste právě implementovali.

Pokud nejste se změnami spokojeni, protože zastaví některé důležité funkce pracující na webu, který navštěvujete, můžete změny namísto uložení vrátit zpět. Klikněte na nástroj gumy.

Umatrix 3

Nezapomeňte otestovat všechny provedené změny opětovným načtením stránky před kliknutím na tlačítko zámku. Tímto způsobem můžete nástroj eraser snadno použít ke zrušení změn, které jste právě testovali v editoru uMatrix. Skutečnost, že můžete snadno zrušit všechny provedené změny, znamená, že můžete svobodně zkusit blokovat jakoukoli doménu, kterou si přejete - pokud má negativní důsledek, jednoduše ji zrušte později!

Umatrix 4

To je "pokus omyl" metoda jsem diskutoval dříve v článku, a to je velmi snadný způsob, jak se naučit, jak používat uMatrix.

Rozepsané možnosti blokování

Pěkná věc uMatrix je, že je možné blokovat věci podle kategorie. uMatrix lze nastavit tak, aby blokoval požadavky na webové stránky provedené:

 1. doménové jméno (vše)
 2. cookies
 3. css
 4. snímky
 5. média
 6. skripty
 7. XHR
 8. iframe
 9. ostatní

Umatrix 5

Dobrou zprávou je, že jako začátečník můžete ignorovat všechna nastavení umístěná napravo od „všeho“.

S trochou praxe budete dostatečně pokročilí, abyste mohli tato nastavení používat. Prozatím si však můžete užít výhod uMatrixu tím, že se zaměříte na požadavky na jméno hostitele. Najdete je po levé straně. (Pod "Všechno".)

Umatrix 6

Jak zapnout nebo vypnout pole (konkrétní pole v editoru)

Nejdůležitější je zapamatovat si, že můžete zapnout nebo vypnout libovolné pole / pole v uMatrix kliknutím na horní nebo dolní část tohoto pole. Každé jedno pole v editoru matic jsou ve skutečnosti dvě pole. Kliknutím v horní polovině se pole změní na zelené (odblokování), klepnutím v dolní polovině pole se změní na červené (zablokované).

Klepnutím sem odblokujete

Umatrix Pic 109

Klepnutím sem zablokujete

U Matrix Pic 110

Začínáme s uMatrix

Když poprvé stáhnete uMatrix, bude to mít okamžitý vliv na chování a načítání webových stránek. To může způsobit, že uMatrix porušil váš prohlížeč. To může být trochu ohromující a vede mnoho lidí, aby se okamžitě vzdali a odinstalovali rozšíření.

Držte se ho, protože ve skutečnosti je velmi snadné odblokovat to, co potřebujete - bez ohledu na to, který web navštěvujete.

Jak na YouTube pracovat s uMatrix

Dokonalým příkladem je YouTube. Při instalaci aplikace uMatrix automaticky blokuje mnoho funkcí, které potřebujete k procházení YouTube a sledování videí. V této části vám ukážeme, jak odblokovat to, co potřebujete.

Nezapomeňte: tuto část průvodce můžete odblokovat i na jiných webech. uMatrix funguje stejně bez ohledu na to, na jakém webu jste!

 1. Přejděte na YouTube s nainstalovanou aplikací uMatrix. Všimnete si, že se nic nenačte správně. Nejsou žádná doporučená videa a vy nevidíte své přihlášené kanály. Důvodem je, že uMatrix automaticky blokuje domény třetích stran. Všechny domény třetích stran jsou ve výchozím nastavení blokovány.

  Umatrix Pic 111

 2. Chcete-li, aby se obsah znovu objevil na YouTube, musíte odblokovanou doménu nazvat s.ytimg.com

  Umatrix Ytimg

 3. Chcete-li tuto doménu odblokovat, přejděte dolů po levé straně, dokud ji neuvidíte a klikněte kamkoli do horní poloviny pole názvu domény aby se změnil z červené na zelenou. Můžete kliknout na horní nebo dolní část každého pole v uMatrix - horní část změní barvu na zelenou a spodní část zčervená..

  Klikněte do horní poloviny pole, kam šipka směřuje, aby se barva změnila na zelenou
  Umatrix Pic 112

 4. Teď tohle s.ytimg.com je zelená, povoleno je deset skriptů, které potřebujete, aby bylo možné načíst na YouTube.

  U Matrix Pic 113

 5. Klikněte na tlačítko obnovovací stránky v horní části a domovská stránka YouTube se načte správně.

  Umatrix Pic 114

 6. Nyní, když se stránka správně načítala. Podívejte se na visací zámek v horní části uMatrix. Všimnete si, že má vedle sebe malé číslo 1. To znamená, že jste provedli jednu změnu. Nyní stisknutím tlačítka visacího zámku tuto změnu uložte.

  Umatrix Pic 115

 7. Po stisknutí tlačítka zámku můžete bezpečně opustit YouTube, protože změna je trvalá.

I přes tuto změnu si všimnete, že YouTube stále nefunguje správně. Pokud kliknete na video a počkáte, až se načte, nikdy se načtení nikdy nedokončí. Důvodem je, že uMatrix ve výchozím nastavení zablokoval Google Video - další doménu, kterou požadujete.

Chcete-li videa načíst a přehrát, musíte postupovat podle výše uvedených 7 kroků. Tentokrát však pokračujte a odblokujte doménu: googlevideo.com

 1. Chcete-li jej odblokovat, klikněte v horní polovině googlevideo.com box. Tím změníte barvu rámečku na zelenou (a také několik pod ním).
 2. Nyní znovu načtěte stránku pomocí tlačítka znovu načíst - pro kontrolu přehrávání videa.
 3. Nakonec klepnutím na ikonu zámku uložte změny.

  Umatrix Pic 116

VPN je další nástroj, který bude chránit vaše data, zastaví vás, aby vás sledovali, a umožní vám odblokovat videa YouTube, která nejsou dostupná ve vaší oblasti. Většina špičkových služeb VPN má také funkce, které blokují reklamy.

Globální nastavení

Pokud jste si jisti, že chcete zablokovat určitou doménu na všech navštívených webech, pak místo použití modrého pole v levém horním rohu - budete muset použít hvězdičku / hvězdičku (*). Výběr hvězdičky (*) znamená, že všechny změny provedené po kliknutí na ikonu zámku jsou „globální“.

Tento proces je úplně stejný jako postup popsaný v části YouTube této příručky. Jediným rozdílem je, že ovlivňuje každé jednotlivé místo. Globální nástroj je skvělý, pokud například chcete zablokovat sledování Facebooku na každém webu kromě samotného Facebooku. (Nebo zablokovat jakékoli jiné sledování.)

Tipy a triky

Je možné rychle nastavit uMatrix, aby udělal několik skvělých věcí. Tato část je rychlý průvodce, který vám umožní vybrat všechna naše oblíbená nastavení ochrany osobních údajů pro uMatrix!

 1. Klikněte na malé ozubené kolečko v levém horním rohu uživatelského rozhraní uMatrix. Tím se otevře nastavení
 2. Vyberte možnost „Soukromí“ a do každého pole zaškrtněte políčko. Toto nastavení je velmi užitečné a vynutí váš prohlížeč, aby z vašeho počítače odstranil spoustu nepříjemných souborů cookie.

Umatrix Pic 118

Jedna věc, kterou je třeba mít na paměti, je to, že uživatelé prohlížeče Chrome nedostanou poslední možnost (řetězec Spoof User-Agent náhodným výběrem nového pod každých 5 minut). Pokud chcete použít tuto funkci - která skrývá jednotlivý otisk prstu vašeho prohlížeče -, musíte v prohlížeči Firefox použít uMatrix. Nezapomeňte, že účinnost spoofingu vašeho uživatelského agenta na ochranu proti otiskům prstů byla zpochybněna.

Kromě toho je třeba si to pamatovat "Přísné HTTPS: zakažte smíšený obsah" může některým webům zabránit v načítání určitého obsahu. Pro zabezpečení je to však lepší a většina dobrých webů je v současnosti v HTTPS. Ve skutečnosti vám doporučujeme vyhýbat se žádným webům HTTPS (ačkoli samozřejmě záleží na tom, co děláte).

Nastavení uMatrix Anti-Malware

Další fantastickou funkcí zabudovanou do uMatrix je její schopnost blokovat malware a škodlivé weby. K tomu používá řadu online repozitářů, která jsou pravidelně aktualizována škodlivými weby a kódem.

Chcete-li uMatrix aktualizovat, klikněte na Aktiva v nabídce nastavení a ujistěte se, že uMatrix automaticky kontroluje aktualizace. Tyto „soubory hostitelů“ jsou online adresáře, které rozšíření vyžaduje, aby vás ochránily. Udržování těchto hostitelských souborů v aktuálním stavu znamená, že uMatrix funguje jako sada proti malwaru a jako brána Firewall.

Umatrix Pic 119

Vypnutí všech skriptů v uMatrix

Od vydání Firefoxu Quantum ztratilo mnoho lidí, kteří používali NoScript, některé klíčové funkce. To vedlo k hromadné migraci na uMatrix. Kdokoli, kdo používal NoScript, možná bude chtít v UMatrix ve výchozím nastavení blokovat všechny skripty. Dobrou zprávou je, že je snadné ji nastavit.

Ve výchozím nastavení uMatrix povoluje skripty domén první strany. Začátečníci budou chtít opustit nastavení uMatrix, jako je tato. Pokročilí uživatelé však mohou použít úryvek kódu, aby se ujistili, že všechny skripty jsou ve výchozím nastavení vypnuté, a musí být pro každý navštívený web zapnutý..

 1. Klikněte na ozubené kolečko v levém horním rohu rozhraní uMatrix
 2. V nabídce nastavení klikněte na kartu „Moje pravidla“
 3. Přejděte na konec kódu dočasných pravidel na pravé straně
 4. Klikněte na kód pro poslední existující dočasné pravidlo a stisknutím klávesy Enter přejděte na nový řádek

  Umatrix 220

 5. Teď piš * * blok skriptu
 6. Klikněte na Uložit a pravidlo se zobrazí černě.
 7. Nakonec klepnutím na tlačítko „odevzdat“ v horní části obrazovky přejdete na trvalá pravidla vlevo.

Nyní jsou všechny skripty ve výchozím nastavení blokovány. To znamená, že budete muset použít uživatelské rozhraní uMatrix k odblokování skriptů na každém navštíveném webu, stejně jako v NoScript.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me