Jak obejít omezení šířky pásma pomocí VPN

Neutralita sítě je princip, že poskytovatelé internetových služeb a vlády by měli zacházet se všemi údaji na internetu stejně, nediskriminovat nebo účtovat rozdílně podle uživatele, obsahu, webu, platformy, aplikace, typu připojeného zařízení a způsobů komunikace. “Wikipedia.

Neutralita sítě je obecně považována za základní kámen úspěchu internetu. Poskytováním rovných podmínek všem službám a uživatelům jsou podporovány inovace a daří se dynamickým startupům.

Z pohledu spotřebitele znamená neutralita sítě, že požadovaný obsah (a za který platíte šířku pásma) je vám doručen stejnou rychlostí, bez ohledu na to, jaký je tento obsah.

Bohužel v lednu tohoto roku odvolací soud USA pro obvod Columbia Circuit účinně potlačil neutralitu sítě a FCC, jehož úkolem je hájit neutralitu, a to i přes masivní veřejné protesty, které vedly k bezprecedentnímu 3 miliony komentářů, které zůstaly na jejích veřejných konzultačních webech (způsobily to, že se dvakrát zhroutily), se zdá, že oxymoronicky je rozhodnuto „zachránit“ neutralitu sítě tím, že ji zničí.

Vzhledem k tomu, že nový šéf FCC, Tom Wheeler, roky pracoval jako průmyslový lobbista, který vedl kampaň proti neutrality sítě, je to stejně depresivní, jako nepřekvapivé..

Mezitím velké telekomunikační společnosti neztráceli čas roztrháním neutrality sítě, důvody jsou většinou trojnásobné:

  1. Nyní mohou nabídnout společnostem, které si za to mohou dovolit, rychlejší přístup ke svým zákazníkům. I když to přináší další příjmy pro poskytovatele internetových služeb, znamená to, že menší společnosti, startupy, charitativní organizace a kdokoli, kdo si nemůže dovolit platit za další šířku pásma, budou mít putter v „pomalém pruhu“. Jedinými výherci jsou zde velké etablované podniky, které mohou toto nerovnoměrné podmínky využít k potlačení konkurence
  2. Nyní mohou zákazníkům nabídnout kabelové balíčky internetu, které zákazníkům poskytují přístup pouze k omezenému počtu kanálů (tj. K webovým stránkám a internetovým službám). Chcete-li získat neomezený přístup k internetu, zákazníci budou muset platit více. Netřeba dodávat, že to má hrozné sociální důsledky, ale tento proces již probíhá
  3. Mohou diskriminovat služby, které konkurují svým vlastním. Klasickým příkladem je, že jak Comcast, tak Verizon (kteří provozují služby internetového streamování), téměř okamžitě po rozhodnutí soudu v lednu, začaly omezovat provoz Netflixu. Jejich omluva spočívá v tom, že Netflix nespravedlivě oplývá svou šířkou pásma, takže je spravedlivé, že by za to mělo platit, ale zákazníci za tuto šířku pásma platí ISPs přesně, aby mohli streamovat služby, jako je Netflix.?

Jak VPN může pomoci obejít omezení ISP

Použití služby VPN propojí váš počítač (včetně mobilních zařízení) se servery poskytovatele VPN pomocí šifrovaného tunelu. Protože všechna data procházející tímto tunelem jsou chráněna silným šifrováním, váš poskytovatel internetových služeb nemůže vědět, co uživatelé dělají na internetu, a proto nemůže upřednostňovat nebo diskriminovat konkrétní služby..

Colin Nederkoorn, generální ředitel Customer.io, provedl v červenci sérii demonstrací, jak efektivní to může být, provedl sérii testů, při kterých pomocí VPN zlepšilo rychlost připojení, když desetinásobně streamoval Netfix přes jeho připojení Verizon!

Používání VPN proto zabraňuje omezování internetových služeb, a pravděpodobně se stane životně důležitým nástrojem v boji za zachování neutrality sítě. Nicméně…

Je možné, že poskytovatelé internetových služeb sami omezují / blokují VPN

Přestože všechna data procházející šifrovaným tunelem VPN jsou skryta před poskytovatelem internetových služeb, může „vidět“ samotný tunel, a proto se může rozhodnout omezit nebo blokovat veškerý takový provoz. Alternativně může jednoduše omezit nebo blokovat veškerý provoz připojený ke známým IP adresám poskytovatelů VPN.

Omezování nebo blokování provozu VPN je velmi problematické, protože podniky spoléhají na VPN, aby zajistily interní komunikaci, platby za procesy a pro jakýkoli počet běžných účelů, které jsou pro ně životně důležité, proto by zákaz protokolů VPN měl velmi negativní dopad na ekonomiku.

To je problém spojený se skutečností, že spuštěním OpenVPN (nebo SSTP) přes TCP port 443 je provoz VPN nerozeznatelný od provozu HTTPS (https: //), který používá protokol, na kterém se spoléhá téměř všechna internetová bezpečnost.

Provoz VPN je proto blokován pouze v extrémně restriktivních zemích, jako je Čína nebo Írán, ale existují určité důkazy, že jej americké společnosti mohou omezovat. Naštěstí to lze snadno obejít přepnutím na port 443 tcp, pokud by s ním bylo manipulováno, došlo by k narušení internetu..

Vlastní klienti VPN mnoha poskytovatelů vám umožňují snadno přepínat porty. Chcete-li to provést v obecném open source OpenVPN klientovi, můžete upravit textový soubor .ovpn v textovém editoru a ručně změnit nastavení.

port pro změnu ovpn

Pokud máte problémy, měl by váš poskytovatel VPN být schopen a šťastný pomoc.

Mnoho poskytovatelů VPN také nabízí „tajné“ servery, které využívají technologie podobné obfspoxy k maskování využití provozu VPN.

Větší nebezpečí spočívá v tom, že poskytovatelé internetových služeb by mohli uživatelům internetu připojeným ke známým rozsahům IP poskytovatelů VPN omezit internet. Jako uživatel s tím není nic jiného, ​​než se rozhodnout pro použití méně známých poskytovatelů VPN, ale sami poskytovatelé mohou recyklovat své IP adresy, nastavit nové proxy servery a provádět různé další triky, aby pomohli v boji proti této hrozbě..

Throttling mimo Spojené státy

Nedávný kolaps neutrality sítě v USA, a zejména uzavření veřejného konzultačního období FCC (které bylo prodlouženo od 15. července do 15. září, aby bylo možné zvládnout obrovský objem obdržených připomínek), zaměřilo světovou pozornost na problém škrcení v Americe a učinil z něj naléhavou prioritu pro americké občany.

Zbytek světa však velmi pozorně sleduje události v USA a poskytovatelé internetových služeb všude doufají, že to vytvoří precedens, který jim umožní odlišně účtovat poplatky za různé úrovně přístupu k internetu a šířky pásma.

EU a Brazílie přijaly právní předpisy zaměřené na zajištění neutrality sítě, ale i zde skutečnost, že velká část veškerého internetového provozu prochází USA (i když USA nejsou jeho výchozím bodem ani cílem), znamená, že to, co se stane v státy pravděpodobně ovlivní uživatele jinde.

Ve všech případech, pokud to není samo o sobě omezeno, VPN pomůže (a diskutováno výše, i když je omezeno, možnosti jsou k dispozici).

Poznámka o omezení BitTorrentu

Mnoho poskytovatelů internetových služeb, dokonce i v zemích, které podporují neutralitu sítě, diskriminuje provoz BitTorrentu za předpokladu, že veškerý takový provoz zahrnuje nezákonné porušení autorských práv. Chcete-li zjistit, zda je váš provoz BitTorrentu omezován, podívejte se na tento fantastický nástroj od Measurement Lab, který vám umožní zjistit, jak moc se omezuje přenos BitTorrentu nejen podle země, ale také od ISP.

neutralnet2

Opět použití VPN (které umožňuje P2P) toto omezení omezí, přičemž poskytuje další výhody skrývání toho, co stahujete od svého poskytovatele internetových služeb, a pomocí vnější adresy IP adresy proxy zajistí, že vaše stahování nelze vysledovat zpět k vašemu skutečná IP adresa. Pokud se chcete dozvědět více o používání VPN pro torrent servery, podívejte se na naše nejlepší VPN články pro torrenting.

Úlovek

Protože VPN zahrnuje data cestující přes další část cesty, zatímco to cestuje přes VPN servery, a protože šifrování a dešifrování dat vyžaduje výkon zpracování, použití VPN vždy přichází s rychlým zásahem, který může být jak malý jak 10 procenta, ale moci být mnohem víc.

Výhoda použití VPN k vyhnutí se škrtení proto závisí na rychlosti zasažení vyplývající z použití VPN, proti množství škrtnutí, ke kterému dochází. Jak ukázal velkolepě pan Nederkoorn a jeho 10x rychlejší Netflix rychlosti při používání VPN (jak již bylo zmíněno výše), výhody mohou být stále značné.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me