Jak rychle a bezpečně formátovat SSD?

Myslíte si, že jste úspěšně smazali svá osobní data formátováním pevného disku, SSD nebo USB flash disku?Jak formátovat SSD

Bohužel je to běžná mylná představa.

Realita je taková, že pokud nebudete postupovat podle pokynů v tomto průvodci Jak formátovat SSD, kdokoli se správnými dovednostmi může obnovit smazaná data ze starých jednotek.

Mnoho lidí předpokládá, že formátování jednotky SSD je dostačující. Vymazaná data jsou však stále obnovitelná. To může představovat riziko, pokud váš starý počítač skončí ve vlastnictví někoho jiného. Odborník nebo počítačový zločin z něj mohou snadno získat obrovské množství dat.

Jak bezpečně formátovat SSD

Jak uvidíte později, obnovení dat z SDD je velmi snadné.

Ve skutečnosti je to tak snadné, že nezajištění, že všechna data jsou ze starých disků adekvátně odstraněna, je docela hloupé.

Naštěstí existují způsoby, jak správně naformátovat jednotky SSD tak, aby byla data kompletně vyčištěna. Od této chvíle důrazně doporučujeme, abyste tyto kroky podnikli.

Vymazání softwaru HDD

Nejlevnější a nejjednodušší způsob, jak disk zcela vymazat, je profesionální guma na software. Software Darik Boot And Nuke (DBAN) je zdarma a představuje bezproblémový způsob formátování SSD. Chcete-li jej použít, stačí připojit požadovaný pevný disk k počítači a spustit software.Zabezpečený formát SSD

Mějte však na paměti, že tento software trvá velmi dlouho. Navíc nefunguje na vadných discích.

Chcete-li software používat, vytvořte si smazané CD nebo DVD. Nyní vložte disk, který chcete vymazat, do počítače a spusťte software. Buďte velmi opatrní, abyste omylem nevymazali disk obsahující data, která potřebujete, protože poté je nebudete moci získat zpět.

Doporučuji používat náhradní počítač - nebo alespoň odpojit všechny pevné disky, které potřebujete - být na bezpečné straně. Je to v pořádku, protože to bude bootování z disku Boot And Nuke, který jste vytvořili, ne z interní jednotky.

Přečtěte si důkladně dokumentaci Boot a Nuke. Pokud uděláte chybu a odstraníte nesprávný disk, data budou navždy pryč.

Specifické nástroje formátování SSD

Jednotku SSD (Solid State Drive) lze bezpečně naformátovat pomocí obslužných programů výrobce. Nejlepším způsobem, jak tyto nástroje najít, je prohledat web vašeho výrobce SSD. Zde jsou odkazy na některé z nejpopulárnějších výrobců:

 • SanDisk SSD Toolbox
 • Software Samsung Magician
 • Panel nástrojů Intel Solid-State
 • Corsair SSD Toolbox

Tyto nástroje vás provedou procesem a jsou docela sebevysvětlující.

Zničení HD / SSD

Pro každého, kdo má potíže s nalezením nástroje pro smazání disku SSD, je „skartovat“ kladivem a šesti palcovým hřebem perfektní. Tato metoda funguje také s běžnými pevnými disky.

Pouhé kladivo hřebíky přímo přes disk na mnoha místech. Nejlepší je, když to děláte venku do bloku dřeva. Čtyři rovnoměrně rozmístěné hřebíky přímo přes pohon by měly stačit k jejich zničení. Bohužel to také zničí jakoukoli hodnotu při dalším prodeji.

Obnova pevného disku nebo SSD

Software lze použít k obnovení souborů „trvale odstraněných“ (SHIFT + DELETE ve Windows) a plně naformátovaných jednotek.Obnova pevného disku

Pokud byly vaše pevné disky poškozeny nebo napadeny virem, software pro obnovu souborů může být požehnáním. Počítačoví zločinci však také používají tento druh softwaru k regeneraci starých dat z pevných disků. To jim může poskytnout okno do vašeho života a umožnit jim způsobovat nejrůznější problémy.

Krádež kreditní karty, krádež účtu, krádež dat, krádež duševního vlastnictví: seznam možných zločinů dosažitelných obnovou starých pevných disků je znepokojivý. Z tohoto důvodu je důležité, abyste věnovali čas řádnému odstranění starých dat z disků, než je začnete házet, prodávat nebo rozdávat.

Zde je úplný seznam některých problémů, které mohou nastat, pokud jednotka není správně naformátována:

 • Krádež identity
 • Podvody související se zaměstnáním
 • Telefonický nebo užitkový podvod
 • Bankovní podvod
 • Vládní podvody
 • Daňové podvody
 • Úvěrový podvod
 • Podvody s kreditními kartami
 • Hackování

Proces obnovy

Na trhu existuje mnoho různých typů profesionálního softwaru pro obnovu. Jakmile máte jeden z těchto programů, nebo hacker, je obnovení souborů snadné.

Chcete-li obnovit soubory, vložte pevný disk do pracovního počítače jako sekundární jednotku. Jakmile ji nainstalujete a počítač ji zobrazí v Průzkumníku, jste připraveni z ní obnovit data. Spusťte Průvodce obnovením dat a vyberte umístění (pevný disk) s trvale odstraněnými soubory, které je třeba obnovit. Nyní klikněte Skenovat.

Obnovovací software má obvykle možnost Rychlá kontrola nebo Hluboké skenování najít všechny ztracené soubory.

Jakmile software začne vyhledávat staré soubory, můžete si je prohlédnout a vybrat. Pokud je něco zajímavé, klikněte na Uzdravit se uložit tato data do složky v počítači nebo na externím paměťovém zařízení. Jakmile obnovíte data na pevný disk, budou zcela přístupná.

Závěr

V tomto článku jsme popsali vše, co potřebujete vědět o bezpečném formátování pevných disků. Tento proces je snadný, takže opravdu nemáte důvod se chránit tím, že se budete těmito postupy v budoucnu chránit. Stojí to za to!

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me