Jak vytvořit vlastní bezpečné cloudové úložiště: Nextcloud

V tomto tutoriálu vám ukážeme dva způsoby, jak vytvořit a používat vlastní řešení cloudového úložiště pomocí Nextcloud. Jak diskutujeme v naší úplné recenzi Nextcloud, Nextcloud může být hostovaný lokálně na vašem vlastním hardwaru nebo vzdálený hostovaný na pronajatém serverovém prostoru..

Nastavení cloudové instance Nextcloud může být stejně komplikované, jak chcete, ale tento průvodce si klade za cíl ukázat, jak snadné je přejít z komerčních služeb, jako jsou Dropbox, Google Drive, iDrive, OneDrive a podobně, na cloudové řešení, které máte úplnou kontrolu nad.

Jako takové jsou hostovány obě níže diskutované metody. To znamená, že instance Nextcloud jsou nainstalovány na vzdálených serverech.

Nastavení plně hostovaného účtu Nextcloud

Myšlenka nastavení vlastního cloudového úložiště může znít děsivě, ale stolní software Nextcloud to velmi usnadňuje. Pokud si můžete založit účet Dropbox, můžete si nastavit plně hostovaný účet Nextcloud.

Nextcloud uzavřela partnerství s řadou poskytovatelů cloudových úložišť, kteří pro vás nastaví a spravují instanci Nextcloud. Většina z nich nabízí bezplatnou zkušební vrstvu s omezeným úložištěm, kterou lze za poplatek rozšířit.

Měli byste si však být vědomi, že „osobní“ účty Nextcloud jsou spravovány výhradně poskytovatelem. Kromě dopadů na soukromí (poskytovatel má plný přístup k vašim souborům a datům účtu) většina z těchto účtů přichází s omezenou sadou funkcí, která je určena poskytovatelem.

Tyto účty obvykle poskytují vše, co většina lidí potřebuje od osobní cloudové služby, včetně fotogalerie a hudebního přehrávače, ale nemusí nabízet pokročilejší funkce, jako je například verzování souborů a šifrování typu end-to-end..

Ve většině případů je namísto jednoduchého rozšiřování úložiště možné upgradovat tyto „osobní“ účty správce účtů (za poplatek). Jakmile budete mít přístup správce, můžete si zahrát obsah svého srdce a přidat jakékoli funkce, které se vám líbí, instalací příslušné aplikace Nextcloud.

Uvědomte si, že poskytovatel účtu má stále přístup správce k vašemu účtu, ačkoliv důsledky ochrany osobních údajů mohou být silně zmírněny povolením šifrování typu end-to-end..

1. Stáhněte, nainstalujte a spusťte desktopového klienta Nextcloud nebo mobilní aplikaci pro vaši platformu. V tomto tutoriálu použijeme aplikaci Windows, ale proces je v podstatě stejný na všech platformách.

2. Vyberte „Registrace u poskytovatele“.

zaregistrovat další cloud u poskytovatele

3. Zadejte svou e-mailovou adresu a vyberte poskytovatele účtu. Software vám doporučí jeden nebo klikněte na „změnit poskytovatele“ pro seznam upřednostňující služby v blízkosti vaší geografické polohy (nebo pokud používáte VPN, vaši zjevnou geografickou polohu!).

Výběr služby pro připojení dalšího cloudu

Pro tento tutoriál jsme vybrali OwnCube, protože 5GB bezplatný osobní účet je poměrně velkorysý a preferujeme servery se sídlem v Německu před Rakouskem z důvodu ochrany soukromí.

Jakmile provedete svůj výběr, budete muset souhlasit se smluvními podmínkami společnosti Nextcloud, než budete moci kliknout na tlačítko „Další“.

4. Rozhodněte se, které složky chcete synchronizovat se svým počítačem ze serveru a které složky v počítači chcete synchronizovat se serverem.

nextcloud local folder set

Hit Connect ... až budete připraveni. A to je vše, co musíte udělat. Řekli jsme, že je to snadné!

synchronizace složky v dalším cloudu

Váš poskytovatel vám pošle e-mail s potvrzením, že byl váš účet vytvořen, a uvede adresu serveru a přihlašovací údaje, které budete potřebovat pro přístup k webovému portálu a propojení aplikací na jiných zařízeních..

příští integrace vlastní krychle cloudu

První věc, kterou pravděpodobně budete chtít udělat, je přihlásit se na webový portál, abyste prozkoumali celou škálu funkcí dostupných pro váš účet..

Vytvoření instance Nextcloud na vzdáleném serveru

I když je nastavení velmi snadné, plně hostovaný účet, jako je ten výše uvedený, znamená, že nemáte úplnou kontrolu nad svým vlastním cloudem. Spravuje se za vás, i když jste za přístup správce zaplatili.

Pokud chcete úplnou kontrolu (což je především hlavní přitažlivost Nextcloudu na prvním místě), pak nejsnadnějším způsobem, jak to udělat, je použít webový instalátor Nextcloud..

1. Nakupte nějaký prostor na serveru. Teoreticky můžete použít účet serveru zdarma, ale při zkoumání tohoto článku jsme našli jen velmi málo účtů, které odpovídají systémovým požadavkům serveru Nextcloud. Zkontrolujte prosím, zda každá služba, kterou se zaregistrujete, odpovídá těmto požadavkům.

2. Stáhněte si webový instalační soubor nextcloud, setup-nextcloud.php.

3. Přihlaste se k ovládacímu panelu serveru a přejděte na stránku Správce souborů. Klikněte na tlačítko Nahrát a vyberte soubor setup-nextcloud.php, který jste stáhli v posledním kroku. Tyto údaje se mohou u poskytovatele webhostingu trochu lišit, ale obecně jsou velmi podobné.

4. Do libovolného prohlížeče zadejte adresu URL: www. [Vašedomainname.com] /setup-nextcloud.php (nahraďte [vašedomainname.com] vlastním názvem vaší domény, samozřejmě) a otevřete průvodce nastavením Nextcloud. Hit Next.

Všimněte si, že pokud jste soubor setup-nextcloud.php nahráli přímo do podadresáře než do kořenového adresáře, budete muset do adresy URL přidat úplnou cestu..

Průvodce nastavením krok 1

5. Nextcloud provede kontrolu, zda jsou k dispozici všechny potřebné závislosti. Může to trvat několik minut. Poté můžete nainstalovat kamkoli budete chtít. Jsme rádi, že se instalujeme do aktuálního kořenového adresáře, takže zadáme „.“. Hit Next.

nextcloud check závislosti v průvodci nastavením

6. Po několika okamžicích byste měli obdržet zprávu informující o úspěšné instalaci. Nyní stiskněte Další.

Nyní je nainstalován další cloud

7. Budete si muset vytvořit uživatelské jméno a heslo správce, které se používá k přihlášení do nového cloudu. Až budete hotovi, dokončete nastavení.

dokončit nextcloud nastavit

Zohlednili jsme varování týkající se výkonu a upgradujeme naši knihovnu SQL!

8. Do pruhu adresy URL prohlížeče zadejte své doménové jméno a přihlaste se pomocí přihlašovacích údajů, které jste právě vytvořili. Když se poprvé přihlásíte, konzole bude velmi holá, takže k ikoně účtu v pravém horním rohu přidejte hlavní prvky -> Aplikace.

další cloud přidat aplikace

9. Prohlédněte si seznam aplikací a povolte stahování, které se vám líbí. Pokud nemůžete najít to, co hledáte, použijte užitečnou funkci vyhledávání.

další obrazovka aplikace cloud

A vy jste připraveni! Samozřejmě existuje spousta možností, se kterými si můžete jako správce hrát, ale ty jsou nad rámec tohoto tutoriálu.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me