Jak zakázat geolokaci v prohlížečích

Většina moderních prohlížečů umožňuje webovým serverům požadovat vaši geolokaci. To má legitimní výhody, protože umožňuje webům přizpůsobit své služby vašim individuálním potřebám a usnadňuje jim poskytování funkcí specifických pro danou lokalitu..


Je to také něco jako noční můra v soukromí, protože váš prohlížeč může sdílet vaši skutečnou polohu s webovými stránkami, i když používáte virtuální privátní síť (VPN). Naštěstí je tato funkce ve výchozím nastavení aktivována a můžete si vybrat, zda ji použijete případ od případu. Můžete však chtít úplně vypnout.

Jak funguje geolokace HTML5?

Přesné podrobnosti o tom, jak funguje geolokace, se liší v závislosti na prohlížeči. Prohlížeče stolních počítačů kombinují vodítka, jako je vaše IP adresa, informace o uživatelském agentovi prohlížeče, a seznam detekovaných sítí Wi-Fi ve vaší oblasti dohromady, jejich síly signálu, aby bylo možné odhadnout vaši polohu..

Pokud to zní strašidelně, zhoršuje se to na mobilních zařízeních, kde jsou výše uvedené informace kombinovány s daty sledování mobilních telefonů, aby se vaše poloha dále určila. To zahrnuje vaše GPS data, informace o mobilní síti a jedinečné identifikační číslo IMEI vašeho telefonu.

Jak přesná je geolokace?

V mých testech, docela zatraceně přesné! Přestože jsem povolil VPN, mylocation.org se mi při použití stolního prohlížeče s funkcí geolokace prohlížeče podařilo najít moji skutečnou adresu. Na telefonu byla přesnost na několik stop!

Geolokace

Ale nepropadejte panice!

Podpora geolokace prohlížeče je aktivována

Ve výchozím nastavení všechny prohlížeče před odesláním údajů o geolokaci na webové stránky požádají o svolení.

Geolokace volitelná

Je však možné, že jste (nebo možná člen rodiny) omylem změnili nastavení svého prohlížeče a ve výchozím nastavení geolokaci povolili. Je také běžné, že malware mění nastavení geolokace prohlížeče.

Geolokace VPN a HTML5

Síť VPN skryje vaši IP adresu před navštěvovanými weby, ale pokud je povolíte používání geolokace, bude tato adresa obejít.

Jak již bylo uvedeno, váš prohlížeč by měl před odesláním těchto údajů požádat o svolení, ale je možné, že to nebude. Odeslání údajů o geolokaci může způsobit, že vás stránka zablokuje, pokud neumožňuje připojení z vaší polohy.

Pokud web dokáže zjistit vaši polohu, když je spuštěna síť VPN, musíte nejprve zkontrolovat, zda nemáte únik IP, a to na adrese ipleak.com. Pokud na této stránce vidíte jakoukoli IP adresu, která patří vám nebo vašemu poskytovateli internetových služeb (ISP), pak je problém únik IP, nikoli geolokace HTML5.

Jakmile jste zkontrolovali, že únik IP není viníkem, můžete zkusit ručně zakázat geolokaci v prohlížeči.

Webové stránky, které blokují uživatele VPN

Pro streamingové služby je stále častější blokovat uživatele VPN, když je detekují. Důvodem je to, že mnoho lidí používá sítě VPN ke sledování obsahu, který je z licenčních důvodů v určitých zemích omezen na publikum.

Je však důležité pochopit, že tyto služby Nějak nevím, kde opravdu jsi. Prostě udržují databázi IP, o nichž je známo, že patří do služeb VPN, a blokují kohokoli, kdo se pokouší získat přístup na jejich web pomocí jedné z těchto IP.

Prevence úniků IP a deaktivace geolokace prohlížeče nepovede k překonání tak jednoduché, ale efektivní taktiky.

Jak zakázat geolokaci HTML5

Geolokaci můžete v prohlížeči zcela zakázat pomocí následujících metod:

Zakázat geolokaci v prohlížeči Firefox (pro počítače a Android)

  1. Zadejte about: config do adresního řádku a klikněte na „I risk the risk“ (only desktop).
  2. Do pole Hledat zadejte geo.enabled a potom poklepáním na jeho položku nastavte hodnotu Nepravdivé.

Geolokační Firefox

Zakázat geolokaci v Chromu (na počítači)

Přejděte do nabídky () -> Nastavení -> Pokročilý -> Soukromí a bezpečnost -> Nastavení obsahu -> Poloha a přepněte na Blokováno „Zeptat se před přístupem (doporučeno)“.

Geolokace Chrome

Zakázat geolokaci na Chrome (mobilní)

Přesně stejné jako výše, s výjimkou Přejít na Menu (⋮) -> Nastavení -> Nastavení webu -> Umístění.

Zakázat geolokaci na Safari (macOS)

Přejít na Safari (vlevo nahoře na hlavním panelu) -> Předvolby ... -> Webové stránky - > Umístění. Vyberte „Odepřít“ pro všechny uvedené webové stránky, které nechcete ke své geolokaci. Chcete-li zabránit tomu, aby všechny weby v budoucnu měly přístup k geolokačním datům, vyberte Při návštěvě jiných webů: -> Odmítnout.

Geolokační Safari

Zakázat geolokaci na Safari (iOS)

Jdi do nastavení > Soukromí > Poziční služby -> vypnout tlačítko.

Geolokace Safari Ios

Zakázat geolokaci na Microsoft Edge

Edge je aplikace Windows Store, takže pokud chcete deaktivovat geolokaci, přejděte do okna Start -> Nastavení -> Soukromí -> Poloha a přepněte „Umístění“ na Vypnuto.

Edge Geolocation Edge

Zakázat geolokaci v aplikaci Microsoft Internet Explorer

Přejděte do nabídky (ikona ozubeného kolečka vpravo nahoře) -> Možnosti internetu -> Karta ochrany osobních údajů -> Poloha a zaškrtněte políčko „Nikdy nedovolit webům vyžadovat vaši fyzickou polohu“ -> OK.

Geolokace Ie

Zakázat geolokaci v opeře

Přejděte do nabídky -> Nastavení -> Webové stránky -> Poloha a vyberte možnost „Nepovolit žádnému webu sledovat moji fyzickou polohu.“

Prohlížeč Opera

Zakázat geolokaci v prohlížeči: Závěr

Ačkoli geolokace prohlížeče HTML5 může být velmi invazivní, pokud jde o ochranu soukromí, obvykle to není problém, protože tato funkce je ve výchozím nastavení aktivována.

Pokud však máte paranoidní dispozice nebo pokud web ví, kde jste dokonce se zapnutou sítí VPN a poté, co jste zkontrolovali úniky IP, můžete zkusit geolokaci deaktivovat v prohlížeči.

Obrázek: Autor: Nucleartist / Shutterstock.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me