Jaký je rozdíl mezi IP adresou a MAC adresou?

V dnešní době mají lidé k routeru připojeno celou řadu zařízení přes Ethernet nebo WiFi. Počítače, notebooky, chytré telefony, tablety, chytrá zařízení, herní konzole - abychom jmenovali alespoň některé. Když se jejich zařízení připojí k internetu, musí webové stránky a online služby s nimi komunikovat pomocí své veřejné IP adresy.

Veřejná IP adresa je digitální adresa, kterou vám poskytne váš poskytovatel internetových služeb. Tato veřejná adresa IP je však přiřazena vašemu routeru - ne každému jednotlivému zařízení ve vaší domácnosti. To znamená, že router potřebuje jinou adresu pro správné předávání dat každému jednotlivému zařízení ve vaší síti.

Soukromá IP adresa

Soukromé / místní IP adresy

Když se vaše zařízení připojí k routeru vaší sítě, každému z nich bude přidělena soukromá adresa IP pomocí protokolu DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol). Tato místní adresa IP je viditelná pouze v místní síti nebo podsíti (vaše domovská stránka). Tyto místní adresy IP se používají k identifikaci každého jednotlivého zařízení.

Pokud však zařízení chtějí komunikovat s okolním světem přes internet - je nutné použít třetí adresu pro vznik sítí. Zde přichází adresa MAC (Media Access Control).

Co je to MAC adresa?

Každé zařízení ve vaší síti má jedinečnou adresu MAC. MAC adresa identifikuje každý jednotlivý stroj připojený k místní síti. MAC považujte za osobní identifikační číslo každého jednotlivého zařízení.

MAC adresa je přiřazena vašemu zařízení, když je vyrobeno a je pevně zakódováno do firmwaru.

MAC adresa je obvykle šest sad dvou číslic / znaků, které jsou odděleny dvojtečkami. (00: 0a: 95: 9d: 68: 16). Je také třeba poznamenat, že každá karta síťového rozhraní má adresu MAC. Počítače s více porty LAN nebo moduly WiFi mají tedy také více MAC adres.

Adresa Mac

Jak funguje MAC adresa?

Pokud kliknete na odkaz na YouTube, musí vaše žádost cestovat nebo přeskočit na mnoha serverech a směrovačích, aby se dostala do svého konečného cíle. Vaše veřejná a soukromá adresa IP zůstane po celou dobu cesty stejná, ale adresa MAC se neustále mění, když vaše data po celém světě přeskakují. Když odešlete požadavek na web, MAC adresa je aktualizována pokaždé, když data dorazí k novému routeru na cestě do jeho konečného cíle.

Když router sleduje odchozí požadavky, připojí k nim soukromou IP adresu, takže když se pakety vrátí z internetu, ví, které zařízení je předat.

Otázka dvě skutečnosti

Užitečné MAC

Protože adresy MAC se nikdy nemění, jsou spolehlivým nástrojem pro určování odesílatelů a přijímačů dat v síti. Jsou také velmi užitečným diagnostickým nástrojem pro správce sítě k identifikaci problémů v místní síti.

Navíc vzhledem k tomu, že každé zařízení má jedinečnou adresu MAC, lze čísla MAC použít k blokování komunikace nechtěných zařízení v síti. To se hodí například pro vyloučení dat pocházejících z hackerského počítače.

Tento proces se nazývá filtrování MAC a je velmi užitečný, pokud se hacker pokouší ukrást síťovou IP adresu. Po zavedení filtrování MAC mohou v síti komunikovat pouze počítače, jejichž adresy MAC byly schváleny. V důsledku toho jsou požadavky vetřelce odfiltrovány - a kybernetický zločinec nemůže v síti udělat nic škodlivého.

Kódy výrobců

MAC adresy zahrnují data výrobce na začátku adresy. Nazývají se to Organizačně jedinečné identifikátory nebo OUI. Mezi známé výrobce síťových karet patří Dell, CISCO a Belkin. Zde jsou kódy OUI pro tyto výrobce:

  • Dell: 00-14-22
  • Cisco: 00-40-96
  • Belkin: 00-30-BD

Je tedy třeba si uvědomit, že číslo MAC poskytuje některé informace o systému, ze kterého pochází.

IP adresa VS MAC adresa - závěr

IP adresy a MAC adresy jsou nezbytné pro komunikaci počítačů (a dalších připojených zařízení) přes internet. Přestože jsou dvě schémata adresování na sobě nezávislá, spolupracují tím, že poskytují základní služby v různých vrstvách vznikajících sítí.

IP adresy se pravidelně mění. MAC adresy se liší, protože vždy zůstávají stejné bez ohledu na to, ke které síti se připojujete.

MAC adresa je tedy permanentní jedinečný identifikátor, který lze použít pro účely sledování fyzické polohy (za velmi specifických okolností). Na rozdíl od IP adresy však MAC adresa není šířena z jedné podsítě do druhé, a proto ji nelze sledovat pomocí webových stránek..

Obrazové kredity: Profit_Image / Shutterstock.com, Peshkova / Shutterstock.com, SeventyFour / Shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me