Jsou VPN legální? Kde jsou VPN zakázány nebo nezákonné?

VPN téměř vždy legální. Ve většině zemí mají občané zákonné právo na soukromí a pouhé používání služby VPN je na několika málo místech nezákonné.

Represivní země, jako je Čína, Írán a Egypt, se pokoušejí zablokovat uživatelům přístup k zámořským službám VPN. Občané však kriminalizují jednoduše za to, že se o to pokusili.

Rusko kriminalizovalo provoz domácích služeb VPN, kterým nebyla vydána státní licence, ale opět to neznamená kriminalizaci těch, kteří se jich jednoduše pokoušejí použít..

V tomto článku se podíváme na každou zemi, kde je používání VPN nezákonné, zakázané nebo nějakým způsobem omezené. Než to však uděláme, je třeba zvážit několik bodů.

Co děláte, když používáte VPN, může být nezákonné

Sítě VPN mohou pomoci skrýt to, na co na internetu narazíte, a proto je zločinci někdy používají ke skrytí nezákonných činností. Netřeba dodávat, že pouhé použití VPN nečiní žádnou z těchto nezákonných činností méně nezákonnou.

Pokud jsou „zločiny“ spáchané pomocí VPN specifické pro kulturu, a proto jsou v některých zemích nezákonné, pak je nepravděpodobné, že mezinárodní služby VPN pomohou místním vládám nebo policejním silám při chytání „pachatelů“. Takže žádný poskytovatel VPN pravděpodobně nebude pomáhat úřadům, které se snaží chytit lidi, kteří používají VPN, k sledování porno v SAE.

Podobně mezinárodní poskytovatelé VPN velmi nepravděpodobně pomáhají represivním vládám chytit politické disidenty. Kritici prezidenta Erdogana v Turecku tak mohou téměř jistě využívat evropské nebo americké VPN služby, aniž by se obávali zrady těmito službami.

Ale… společnosti VPN se vás nebudou snažit ochránit, pokud podniknete kroky, které jsou mezinárodně uznávány jako trestné, nebo které narušují politicky silné vlády s mezinárodním dosahem.

Pokud budou předloženy dostatečně silné důkazy o tom, že byl spáchán závažný trestný čin, bude mnoho společností VPN dobrovolně pomáhat i při zámořských policejních vyšetřováních. A rozhodně nebudou bojovat proti platnému soudnímu příkazu. Zcela jednoduše, žádný personál VPN nebude ochoten čelit vězení za vaše zločiny.

Žádní poskytovatelé protokolů VPN by neměli být schopni poskytovat pouze minimální pomoc při vyšetřování, ale i tito mohou být nuceni zahájit vedení protokolů. A ne každý poskytovatel VPN, který slibuje, že nebude uchovávat žádné protokoly, může být důvěryhodný.

VPN jsou všudypřítomné

Komerční sítě VPN, o nichž zde diskutujeme, jsou něco neočekávaného růstu z původního účelu technologie. VPN byly vyvinuty tak, aby umožňovaly vzdáleným pracovníkům bezpečný přístup k podnikovým intranetům, jako by byli v kanceláři.

A jako takové je nadále používají běžné podniky na celém světě, které se spoléhají na VPN, aby zabezpečily své interní systémy LAN před hackery a chránily citlivé informace, když k nim zaměstnanci přistupují z internetu..

Tohle znamená tamto:

a) Ani ve více restriktivních zemích nevypadá pouhé používání VPN žádným způsobem „podezřelé“. Je to běžná součást každodenního podnikání..

b) Je velmi obtížné blokovat provoz VPN, protože tím poškozuje schopnost podnikání provozovat, a tím také poškozuje místní ekonomiku. Místa, jako je Čína a Egypt, se samozřejmě zdají být ochotna podstoupit toto riziko.

Zákonnost není jediným problémem, který by se měl týkat

Mnoho kanceláří, škol, kolejí a podobně blokuje přístup na webové stránky a další internetový obsah - často z velmi dobrých důvodů! Použití VPN k překonání takových bloků není obvykle nelegální, ale zachycení může mít další nepříjemné důsledky.

Koneckonců, je nepravděpodobné, že by vaše učitelka udělala dojem, kdyby vás chytila ​​pomocí VPN, aby během přednášky poslala přátelům zprávu na Facebooku. A chycení vašeho šéfa pomocí VPN pro sledování nevhodného obsahu v práci vám může zcela správně přinést pytel!

Země s právními problémy, o kterých by uživatelé VPN měli vědět

Níže jsou uvedeny jediné země, ve kterých by VPN mohly být jakýmkoli způsobem považovány za nezákonné. Všude na světě je používání VPN 100% legální a nekontroverzní.

Země, kde je používání VPN v rozporu se zákonem

Írán

Íránská vláda blokuje přístup k celé řadě webových stránek, včetně Facebooku a Twitteru. Aplikace Telegram messenger je rovněž zakázána. Občané mají povoleno používat státem schválené domácí poskytovatele VPN, ale mají zakázáno používat mezinárodní služby VPN k obcházení svých cenzurních bloků.

Teoreticky může být každý, kdo používá VPN k návštěvě zakázaného webu, odsouzen na 91 dní až jeden rok ve vězení. Teoreticky.

Ve skutečnosti je používání VPN rozšířené. Svědčí o tom skutečnost, že asi 12 až 17 milionů uživatelů Facebooku a 23 milionů uživatelů Telegramu je Íránců! Dokonce se tvrdí, že většina členů íránského parlamentu používá VPN k obcházení svých vlastních cenzurních zákonů!

Vzhledem k tomu, že používání VPN je v Íránu tak všudypřítomné, je nepravděpodobné, že by při používání jednoho bylo velké riziko, a my nevíme o žádných případech, kdy byl uživatel VPN zatčen. Podívejte se na 5 nejlepších VPN pro Írán, kde najdete diskusi o používání VPN v Íránu.

Irák

Četli jsme nepotvrzené zprávy, že VPN jsou v Iráku „zakázány“, aby se zabránilo jejich zneužívání islámským státem. Nevíme, jaká je situace v terénu, ale Irák nemá technickou infrastrukturu k implementaci bloků VPN nebo k detekci uživatelů VPN.

Je velmi možné, že používání VPN je běžné v oblastech s přístupem na internet, ale stejně tak je možné, že je silně hlídán na místní úrovni v reálném světě..

Spojené arabské emiráty

V roce 2016 bylo všeobecně hlášeno, že Spojené arabské emiráty nezákonně využívaly VPN "manipulace s internetem je zločin."

Existuje však určitá nejasnost, pokud jde o to, zda je používání VPN samo o sobě nezákonné, nebo zda používá pouze VPN k přístupu k obsahu naplánovanému regulačním úřadem SAE (TRA) UAE, což je trestný čin.

V praxi lze tento rozdíl považovat za trochu akademický, protože většina obsahu, pro který byste skutečně chtěli používat VPN, je oficiálně zakázán TRA.

Každý, kdo chytí, riskuje pokutu až do výše 2 milionů AED (přibližně 500 000 USD) a / nebo vězení. Neslyšeli jsme však o tom, že by někdo byl skutečně odsouzen za používání VPN, a zprávy naznačují, že použití VPN je běžné.

Zejména cizinci pravidelně využívají sítě VPN k přístupu k síti Netflix a jinému mezinárodnímu datovému proudu. Riziko, že se tak stane, se zdá být nízké a je velmi nepravděpodobné, že úřady UEA budou znepokojovat své lukrativní mezinárodní společenství tím, že se budou chovat k takovým neškodným přestupkům. Ale kdo ví?

Hrozba pro občany Spojených arabských emirátů, kteří používají VPN, aby se vyhnul cenzuře nebo se zapojili do politického disentu, bude pravděpodobně mnohem vyšší.

Rozsah schopnosti telekomunikačních společností SAE detekovat použití VPN není jasný. Je známo, že k analýze internetového provozu se používají techniky hloubkové kontroly paketů (DPI), ale přístup na webové stránky VPN a samotné připojení VPN se nezdají být blokovány..

Pokud se rozhodnete, že výhody používání VPN ve Spojených arabských emirátech převáží nad potenciálními riziky, důrazně doporučujeme používat služby VPN, které nabízejí techniku ​​utajení nebo zmatení (a skutečně tuto technologii používají)!.

Severní Korea

Obecně se předpokládá, že používání VPN v Severní Koreji je nezákonné. Pokud tomu tak ale skutečně je, zdá se, že jde o poněkud zbytečný zákon.

Zdá se, že severokorejská vláda má malý zájem o cenzuru přístupu zahraničních návštěvníků k internetu, takže by se pokusilo skrýt to, na co se při návštěvě země dostanete online, by mohlo zvýšit zájem bezpečnostních služeb. Ale pokud jste prostě turista, existuje velká šance, že jim to nebude jedno.

V každém případě může být velmi dobrý nápad hrát bezpečně a vyhýbat se jakémukoli chování, které by mohlo být v zemi považováno za podezřelé. Za žádných okolností se nedoporučuje dostat se na špatnou stranu severokorejské vlády.

Na druhé straně občané Severní Koreje nemají téměř žádný přístup k internetu. Takový přístup, jaký existuje, je omezen na velmi vybranou skupinu elitních studentů, vědců, vyšších vládních úředníků, novinářů (pravděpodobně) a podobně..

Tito jednotlivci jsou bezpochyby pečlivě sledováni a pravděpodobně by se dostali do vážných potíží s tím, že by na internetu udělali cokoli, co rozruší jejich vládu. To pravděpodobně zahrnuje použití VPN ke skrytí toho, co dělají.

Zdá se však nepravděpodobné, že by se Severní Korea obtěžovala schválením skutečného zákona, který by VPN „nezákonný“ pro tak omezený soubor okolností.

Omán

Zákon o telekomunikacích v Ománu zakazuje použití jakékoli metody šifrování bez předchozího výslovného povolení vlády. Ale protože šifrování je vyžadováno i pro ty nejzákladnější operace elektronického obchodování, je takový zákon velmi nepraktický.

„V roce 2010 [Telekomunikační regulační úřad (TRA)] požádal o veřejnou konzultaci o návrzích předpisů, díky nimž by VPN byla zcela nezákonná pro soukromé použití, a požadovala po zařízeních, aby získala licenci od TRA, aby mohla používat VPN pro komerční použití. Tyto návrhy nařízení se nikdy neuskutečnily a zpětná vazba, kterou o nich TRA obdržel, nebyla nikdy zveřejněna. “

Četli jsme některé nepotvrzené zprávy, že uživatelé internetu v Ománu jsou povinni používat pouze domácí VPN služby povolené státem, ale pokud tomu tak je, pak jsou pravidla obecně ignorována.

Použití sítí VPN k obcházení přísných bloků cenzury internetu v Ománu je „mimořádně běžné“ a nejsou přijata žádná technická opatření, aby se tomu zabránilo..

Sýrie

Pokud víme málo o situaci VPN v Iráku, víme o ní méně v Sýrii. Víme, že brutální probíhající válka způsobuje velmi nestabilní internet a že vládní cenzura a zastrašování policistů (až po zatčení a mučení) reportérů a disidentů jsou každodenní skutečností života v zemi..

Taková internetová infrastruktura, která stále existuje, je pevně v rukou vlády vedené Assadem a internetové kavárny jsou přísně sledovány. V důsledku toho jsou nelegální satelitní připojení a mobilní telefony využívající SIM karty v turecké nebo libanonské síti primárním způsobem přístupu k otevřenému internetu.

Turkmenistán

Turkmenistán je jedním z nejvíce uzavřených a represivních okresů na světě. Podobně jako v Severní Koreji má jen velmi málo občanů přístup na internet vůbec. Je to neúměrně drahé, jeho rychlost je záměrně pomalá a podléhá téměř úplné cenzuře.

Existuje pouze jediný vládně kontrolovaný poskytovatel internetových služeb. Podle této zprávy:

„Pokusy o použití proxy serverů a VPN jsou detekovány a blokovány; jejich uživatelé podléhají správním sankcím a jsou předvoláni k „preventivním rozhovorům“ ministerstvu národní bezpečnosti, kde čelí zastrašování. “

Yikes!

Země, kde jsou VPN blokovány

Když si přečtete, že VPN jsou „zakázány“ v této nebo té zemi, téměř vždy se míní to, že se vyvíjí technické úsilí, aby uživatelé internetu v této zemi zabránili v používání VPN k obcházení opatření státní cenzury..

Pouhé použití VPN (nebo pokus o použití VPN) v těchto zemích není nezákonné a nikdo se do toho ještě nedostal do problémů..

Čína

Velký čínský firewall (GFW) je nejrozsáhlejší a sofistikovaný systém cenzury internetu na světě. Není proto žádným překvapením, že Čína nezajímá 1,5 miliardy občanů využívajících VPN k obcházení!

Čína využívá širokou škálu technologií určených k blokování přístupu k mezinárodním službám VPN. Tyto sahají od jednoduchých seznamů IP adres, o kterých je známo, že patří mezi VPN servery, až po sofistikované techniky hloubkové kontroly paketů (DPI), které mohou detekovat použití protokolů VPN. Není třeba říkat, že přístup k většině webů VPN je blokován.

S populací využívající internet přibližně 720 milionů lidí je však i ten nejrozsáhlejší a sofistikovaný internetový monitorovací systém na světě nucen bojovat. Většina služeb VPN je v Číně skutečně blokována, ale řada poskytovatelů nabízí různé formy technologie zmatení („stealth“), aby skryla skutečnost, že se používají VPN.

Výsledkem je, že v Číně je řada služeb VPN běžně dostupná, ačkoli cestujícím usnadní život, pokud se přihlásí ke službě a stáhnou si software před vstupem na pevninu (Hongkong se na GFW nevztahuje a má bezplatný a necenzurovaný internet).

Obecně se uvádí, že Čína „zakročila proti VPN“, ale to se skutečně týká pouze společností, které provozují domácí VPN služby. Nezne kriminalizuje jednotlivce, kteří používají VPN k obcházení Velké brány firewall, a taková opatření jsou proti mezinárodním službám VPN bezzubá.

Na obzoru se však mohou shromažďovat mraky. V roce 2016 byl na 9 měsíců uvězněn malý (a ne příliš úspěšný) VPN prodejce. Jednalo se o jednorázový případ u místního soudu (Dongguan, provincie Guangdong) a neodráží právní situaci jinde v Číně. Byl to také někdo, kdo dosáhl (malého) zisku z prodeje balíčků VPN, nikoli někdo, kdo používá pouze VPN.

Ať už je to tak mnoho věcí, které přijdou, prozradí to jen čas. Není těžké si představit, že by Čína mohla použít svůj děsivý nový systém sociálních kreditů, který je naplánován na plné zavedení v roce 2020, k potrestání občanů chycených pomocí VPN s negativním hodnocením. To se samozřejmě netýká expatů a návštěvníků Číny.

Chcete-li se dozvědět více o používání VPN v Číně, přečtěte si 5 nejlepších VPN pro Čínu.

Egypt

V létě 2017 začala egyptská vláda blokovat přístup na zpravodajské weby. Nakonec zablokoval více než 400 webových stránek. Vláda si uvědomila, že občané používají VPN k obcházení takové cenzury, a vláda také začala blokovat přístup k webům VPN.

ISP navíc používají techniky DPI k identifikaci a blokování provozu VPN. Tyto bloky se zdají být velmi efektivní a všechny hlavní protokoly VPN jsou blokovány, pokud nejsou použity technologie zmatku.

Obdrželi jsme zprávy, že protokoly WireGuard, AnyConnect a SoftEther nadále fungují, i když to nemůžeme potvrdit. Pokud jsou vaše technické dovednosti na to, Streisand je pravděpodobně nejjednodušší způsob, jak nastavit takový osobní VPN server.

Podle našich nejlepších znalostí se nikdo nedostal do potíží s obcházením egyptských bloků VPN, ale při současné tvrdé vojenské vládě to nemusí být zcela bez rizika. Buď opatrný.

Rusko

V listopadu 2017 podepsal prezident Vladimir Putin návrh zákona zakazující VPN a další proxy služby. Chybí mu však zuby, protože Rusko nemá technické možnosti k prosazení zákazu mezinárodních služeb VPN. Jednoduše nemá nic jako čínský Velký firewall.

To, co udělal (a je to jediné, co může udělat), je zavázat domácí IPS k zablokování přístupu k mezinárodním webům VPN a vyžaduje, aby domácí VPN služby implementovaly seznamy blokování (primárně politického) obsahu, který vláda nechce, aby ruské občany viděly.

Rovněž přinutila mnoho mezinárodních poskytovatelů VPN k vypnutí serverů umístěných v Rusku a požádala Apple, aby odstranil aplikace VPN ze svého ruského App Store (něco, co udělal pro Čínu, ale zatím pro Rusko).

Servery VPN umístěné mimo Rusko jsou snadno dostupné zevnitř Ruska a nejsme si vědomi jakéhokoli rizika (legálního nebo jiného) při jejich používání.

Vietnam

Vietnamská vláda blokuje přístup k široké škále internetového obsahu, včetně Human Rights Watch, BBC a Facebook. Iniciativa OpenNet zveřejnila v roce 2012 seznam svých zjištění o tom, které webové stránky byly zablokovány, a kromě mnoha webů ve vietnamském jazyce zjistila, že bylo zablokováno mnoho webů proxy proxy a dalších nástrojů obcházení internetu..

„V kategorii Internetové nástroje zablokovaly [FPT Telecom a Viettel] Facebook (http://facebook.com). Oba poskytovatelé internetových služeb se také zaměřili na obcházení webových stránek pro filtrování, ale lišili se na konkrétních webech, které blokovali. Například Viettel filtroval stránky http://anonymizer.com, http://the-cloak.com, http://anonymouse.org/, https://megaproxy.com, http://proxyweb.net/ a http://inetprivacy.com, zatímco FPT filtroval pouze http://inetprivacy.com. “

Kromě toho, že letos tento rok vytvoří novou 10 000 vojenskou jednotku kybernetické války, která bude bojovat proti „špatným“ názorům na internetu, Vietnam od té doby zintenzivnil své úsilí o cenzuru přístupu k obsahu. Je proto rozumné předpokládat, že mnoho webů VPN je nyní blokováno.

Tyto bloky však nejsou příliš sofistikované a měly by být snadno překonatelné bez potřeby taktiky zmatení, pokud se můžete zaregistrovat do služby a stáhnout si její software. Návštěvníkům se doporučuje, aby tak učinili před vstupem do země, zatímco obyvatelé mohou použít jednu z taktik popsaných v části Jak obejít bloky VPN.

Jeden se dívat

krocan

Turecko zaznamenalo blokování webových stránek, které jej urazily nebo které jsou politicky citlivé. Poskytovatelé internetových služeb dokonce použili otravu DNS, aby zabránili občanům v přístupu na YouTube, když byl v roce 2014 zakázán.

S nově schváleným předsednictvím, které výrazně rozšiřuje jeho výkonné pravomoci, nikoho nepřekvapí, pokud Recep Erdogan bude i nadále omezovat svůj přístup k internetu. A jakýkoli takový krok by téměř jistě zahrnoval opatření zaměřená na zabránění tureckým občanům používat VPN služby pro přístup na otevřený internet.

Závěr

Mimo válečné zóny a Severní Korea VPN je legální používat téměř všude. Na několika málo místech, kde nejsou, nebo kde by jejich legálnost mohla být považována za „šedou oblast“, existuje jen málo způsobů vymáhání takových zákonů..

Blokování přístupu na webové stránky VPN je mnohem běžnější, ale pouze Čína a Egypt mají skutečně internetovou infrastrukturu potřebnou k tomu, aby vážně omezilo používání VPN, aby se zabránilo cenzuře..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me