Můžete věřit Google Chrome svým datům?

Google Chrome je snadno nejoblíbenější prohlížeč na světě a pyšní se tržním podílem přibližně 65,5 procenta (k dubnu 2020). Aktivisté v oblasti ochrany soukromí jej také obecně považují za spyware. Proč?

Google nepřiznává, že používá prohlížeč Chrome pro uživatele, a protože je postaven pomocí velkého množství proprietárního uzavřeného zdrojového kódu, neexistuje způsob, jak s jistotou prokázat, že tak činí. Existuje však několik velmi přesvědčivých důvodů, proč tomu tak je…

Jak Google vydělává peníze?

S čistým kapitálem do roku 2020 ve výši 167,7 miliard USD Google přichází na paty společnosti Apple jako druhé největší značky na planetě.

Jak společnost Apple vydělává peníze je jasné - staví a prodává velmi populární prémiový hardware. Na druhou stranu Google poskytuje řadu nákladně provozovatelných služeb a drahých produktů, které nabízí široké veřejnosti za oblíbenou cenu: zdarma. Jsou také stylové, snadno použitelné a zapuštěné do špičkových funkcí.

Není divu, že tyto služby a produkty byly velkým hitem, zejména prohlížeč Chrome. Jak tedy Google vydělává obrovské částky peněz, které dělá z produktů, které rozdává zdarma?

Obchodní model společnosti Google

Google vydělává peníze tím, že shromažďuje co nejvíce údajů o vás a pak je používá k poskytování vysoce cílených reklam na obrazovku. Čím více o vás ví, tím více se tyto reklamy mohou přizpůsobit a tím je pravděpodobnější, že statisticky zakoupíte produkt od jednoho z jeho reklamních partnerů.

Čím více vydělají jeho reklamní partneři, tím více zaplatí společnosti Google za to, že vám doručí své reklamy. Odbornost společnosti Google v poskytování správných reklam správným lidem znamená, že inzerenti důvěřují společnosti Google více než kterákoli jiná společnost, aby poskytovali velkou hodnotu za peníze.

V letech 2009 až 2013 Google plně spolupracoval s programem hromadného sledování PRISM NSA. Tvrdí, že se zastavil, ale jak to můžeme vědět s jistotou?

Výsledkem je, že Google dominuje na trhu s výnosy z digitálních reklam s tržním podílem do roku 2020 ve výši 32,4 procenta. Celý obchodní model společnosti Google je proto založen na invazi do soukromí svých uživatelů. A jak jasně ukazuje její čisté jmění, je to neuvěřitelně úspěšný.

Jak se to dělá?

Google sleduje, co děláme online - to, co hledáme (pomocí stejnojmenného vyhledávače), weby, které poté navštívíme (pomocí taktik, jako jsou soubory cookie, všudypřítomná síť AdSense a tlačítka pro sdílení +1), jak interagujeme s aplikacemi ( pomocí služby Android Play Service Framework, která také shromažďuje údaje o poloze), a dokonce i to, jak interagujeme s ostatními lidmi v reálném životě (například tím, že si v aplikaci Kalendář ponecháme karty na našich denních plánech aktivit).

V roce 2017 společnost Google slíbila, že již nebude skenovat e-maily, aby zacílila na uživatele pomocí přizpůsobených reklam. To neznamená, že se zastavilo skenování e-mailů pro jiné účely. Její inteligentní odpověď založená na AI to dokazuje bez pochyb.

Obzvláště šokující je, že od roku 2015 Google prohledává e-maily v Gmailu, aby zaznamenal všechny provedené nákupy, i když tyto transakce nemají s Googlem nic společného..

Aby toho nebylo málo, neexistuje žádné nastavení ochrany osobních údajů, které by tomu zabránilo, a jediný způsob, jak odstranit informace, je smazat původní e-maily týkající se nákupu!

A co Chrome?

Takže víme, že Google na nás špionuje, ale co Chrome? Na rozdíl od našich vyhledávání a obsahu našich e-mailů je méně jasné, jak (a opravdu, pokud) Google zpeněží nejoblíbenější prohlížeč na světě.

Důvodem, proč je Chrome tak populární, je to, že na jeho vývoj (a jeho další vývoj) bylo hozeno velké množství peněz. Je nepravděpodobné, že by Google takový produkt uvolňoval zdarma, aniž by v něm pro ně bylo nic.

Bez povolení vás přihlásí k vašemu účtu Chrome

Až do září 2018 byly zásady ochrany soukromí prohlížeče Chrome šokující svou jednoduchostí a srozumitelností. Mohli byste se přihlásit do Chromu. V takovém případě jste výslovně souhlasili s předáním všech svých údajů společnosti Google.

Nebo byste mohli ignorovat vyskakovací okna pro přihlášení a používat prohlížeč Chrome v „Základním režimu prohlížeče“, kde data v prohlížeči zůstala a nebyla předána společnosti Google (nebo přinejmenším to, co Google požadoval).

Od prohlížeče Chrome 69 prohlížeč automaticky přihlašuje uživatele do prohlížeče Chrome, kdykoli se přihlásí ke službě Google, jako je Gmail. Google uvedl tuto změnu, která má důležité důsledky pro soukromí, bez jakéhokoli varování nebo žádosti uživatelů o souhlas.

Lidé se o problému začali informovat pouze tehdy, když si na hlavním panelu prohlížeče Chrome všimli ikony, která naznačuje, že jsou povzbuzeni do Chromu!

Pokud lovíte v nabídce Pokročilá nastavení v Chromu, je možné toto automatické přihlášení deaktivovat, ale Google se pokusil tuto možnost co nejvíce skrýt. Toto je situace, která vyvolala obavy, že Google plánuje ticho odebrat možnost výjimky, jakmile veřejný zájem v této záležitosti zmizí.

Blokátor reklam Chrome

V únoru 2018 Google představil blokovač reklam, který se okamžitě dostal pod bouřku kritiky za to, že se mu podařilo. Jak uvedl The Guardian:

"Plán je jednoduchý a téměř explicitní: zablokujte jen tolik reklam, abyste se ujistili, že lidé necítí potřebu nainstalovat blokovací zařízení, které je všechny zablokuje."

Opět to těžko vzbuzuje důvěru.

Chrome prohledává všechny vaše soubory bez povolení

V březnu 2018 aktualizovaný Nástroj pro ochranu osobních údajů prohlížeče Chrome aktivoval aktivisty v oblasti ochrany soukromí tím, že začal skenovat soubory v počítačích uživatelů, a to i ve složce s dokumenty, na přítomnost malwaru.

Přestože se obecně uznává, že tento krok byl neškodný,

„Zdá se, že nedostatek výslovného souhlasu a transparentnosti porušuje jejich vlastní kritéria„ uživatelsky přívětivého softwaru “, která informují o zásadách pro nástroj Chrome Cleanup [Tool].“

Závěrečné myšlenky

Případ proti Google Chrome není přesvědčivý, ale je dostatečně silný, aby výzkumníci a aktivisté v oblasti ochrany soukromí téměř jednomyslně doporučili, aby jej nepoužili. Google nám dal jen velmi malý důvod k tomu, abychom mu věřili, a jak výše uvedené příklady jasně ukazují, má velmi souhlasný přístup k souhlasu uživatele.

Tam jsou některé vynikající zabezpečené prohlížeče, které jsou open source a jsou navrženy od základů tak, aby respektovaly soukromí jejich uživatelů. Nejpozoruhodnější z nich je Mozilla Firefox, který je nyní pro Chrome kompatibilní, pokud jde o rychlost a stabilitu, přičemž je mnohem více konfigurovatelný a vybavený vestavěnou ochranou pro sledování a otisky prstů na plátně..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me