Nejlepší alternativy pro Windows

Windows není bezpečný nebo soukromý operační systém. Důvodem je částečně to, že Windows je nejoblíbenější operační systém pro stolní počítače na světě, a proto byl hlavním cílem hackerů a podvodníků s malwarem. Nezapomeňte také, že Microsoft byl také první společností (s určitým odstupem), která spolupracovala s programem hromadného sledování PRSA NSA..

V této příručce uvádíme 3 nejlepší alternativy k operačnímu systému Windows a podrobněji vysvětlujeme obavy týkající se ochrany soukromí v systému Windows.

Operační systém Windows

Microsoft také shromažďuje masy telemetrií z vašeho systému, ať se vám to líbí nebo ne.

Nejlepší alternativy Windows

Níže jsou uvedeny nejlepší alternativy k operačnímu systému Windows. Podrobně uvádíme výhody použití každé alternativy Windows, na co si dát pozor, pokud plánujete použití těchto operačních systémů.

1. Linux

Linux je bezplatný operační systém s otevřeným zdrojovým kódem, který dokáže dělat vše, co může systém Windows. Ale na rozdíl od Windows je Linux přirozeně bezpečný a je postaven s ohledem na soukromí. Mnoho „vlajkových“ programů Windows je k dispozici také pro Linux a tam, kde nejsou, existuje obvykle dobrá alternativa pro Linux s otevřeným zdrojovým kódem.

Pokud si chcete zachovat stávající počítačový hardware a jednoduše změnit svůj operační systém, pak je Linux jedinou možností. Ovladače systému Linux (oficiální nebo neoficiální) jsou k dispozici pro nejpopulárnější hardware počítače, i když je možné, že budete muset kvůli kompatibilitě vyměnit komponentu nebo dva..

Stojí za zmínku, že Linux je mnohem méně náročný na prostředky než Windows, což znamená, že běží dobře na starších a nízkorozpočtových strojích.

Linux přichází s ohromující řadou příchutí, známých jako „distros“, z nichž každá má své silné a slabé stránky. Mnoho z nich je navrženo pro velmi specifický případ použití, zatímco jiné se silně zaměřují na soukromí.

Verze systému Linux, o nichž pojednáváme v tomto článku, nezařazují prioritu ochrany osobních údajů přímo z krabice, protože hledáme více OS, který by replikoval širokou obecnou funkčnost systému Windows.

Může být obtížné naučit se používat Linux

I když milujeme Linux, nedochází k úniku od skutečnosti, že má mnohem strmější křivku učení než Windows.

Zrušení, jako jsou Ubuntu a Mint, udělaly velký pokrok směrem ke zlepšení uživatelsky přívětivosti Linuxu, ale ani s nimi to nebude trvat dlouho, než zjistíte, že musíte do příkazového řádku terminálu zadávat tajemské textové příkazy..

Existuje řada nápovědy k dispozici online od nadšené linuxové fanouškovské základny, ale neváhejte a doporučujeme ji tam, kde je více averze k technice. Na druhou stranu, pokud je vaše hlavní motivace k opuštění systému Windows soukromí, pak je Linux jediným alternativním operačním systémem, který je více či méně zaručen, že na vás nebude špehovat..

Hraní na operačním systému Linux

Vzhledem k jeho relativně malé uživatelské základně existuje překvapivé množství her, které byly přeneseny do Linuxu (hlavně do Ubuntu). Steam má dokonce vyhrazený linuxový portál. To znamená, že katalog her pro Linux je mnohokrát menší než katalog pro Windows.

Mnoho hráčů Linuxu, dokonce i fanatici s otevřeným zdrojovým kódem, se proto rozhodnou pro hraní her duální spouštění do Windows. Důsledky ochrany osobních údajů při používání systému Windows jsou zmírněny skutečností, že mnoho takových hráčů používá systém Windows pouze k hraní her a přepnutí zpět do systému Linux pro všechny ostatní úkoly.

Live CD, Live DVD a Live USB Distros

Jednou z nejlepších funkcí Linuxu jsou spouštěcí Live CD, Live DVD a Live USB distros. To vám umožní spouštět většinu verzí systému Linux přímo ze spouštěcího zdroje médií bez nutnosti jejich trvalé instalace.

Některá vysoce zaměřená distribuce, jako například TAILS, jsou určena k tomu, aby fungovala pouze jako Live CD, která na vašem PC nezanechávají žádné nepřekonatelné stopy. U náhradních operačních systémů Windows však budete chtít nainstalovat distro správně pro plné použití.

Živá CD (atd.) Vám však umožňují vyzkoušet různé verze Linuxu před tím, než se rozhodnete, kterou preferujete. Jsou také skvělým způsobem, jak zkontrolovat problémy s kompatibilitou ovladačů a podobně, než se zaváží k určitému distro.

Které Linux Distros jsou nejlepší alternativou k Windows

Existuje mnoho verzí Linuxu, každá s vlastní věrnou základnou fanoušků. Níže uvedený seznam obsahuje některé z nejoblíbenějších možností výměny stolních počítačů, které jsou přátelské pro nováčky, a všechny jsou zdarma.

Všimněte si, že jako filozofie jsme se rozhodli doporučit mainstreamové verze Linuxu na menších (i když velmi uživatelsky přívětivých Windows) distribucích, jako jsou Zorin OS a Pinguy OS..

Rozhodli jsme se také proti doporučování populárních mainstreamových distribucí, jako jsou Arch a Fedora (včetně FOSS offshoot CentOS), protože se domníváme, že tyto programy nevytvářejí vhodné náhrady systému Windows pro začátečníky nebo příležitostnější uživatele. YMMV.

Ubuntu

Ubuntu

Ubuntu je zdaleka nejoblíbenější verzí systému Linux. Na základě Debianu udělal více než jakékoli jiné distro, aby z Linuxu vytvořil plně vybavený a uživatelsky přívětivý operační systém, který mohou všichni používat.

Jeho výchozí silně přizpůsobená plocha GNOME 3 (uživatelské rozhraní) se při používání cítí velmi moderně a intuitivně, i když nedávným uprchlíkům z Windows se bude bezpochyby cítit trochu divná. Uživatelé Macu se naopak budou cítit jako doma.

Kvůli své popularitě je Ubuntu často považován za „výchozí“ verzi Linuxu. To znamená, že pro systém Ubuntu je vyvinuto velké množství softwaru Linux, a Ubuntu se proto těší nejvyšší úrovni podpory a kompatibility všech distribucí systému Linux. Je opravdu obtížné zdůraznit důležitost tohoto bodu.

Aby byla zajištěna snadná instalace a silná kompatibilita s co nejširším výběrem hardwaru počítače, nainstaluje Ubuntu ve výchozím nastavení proprietární ovladače a různé další bity a bobry s uzavřeným zdrojem. Ve svém hlavním úložišti softwarových balíků také obsahuje nesvobodný software.

Spolu s některými spornými rozhodnutími, která v minulosti učinil vývojář Canonical (které neovlivňují nedávné verze Ubuntu), mohou být hard-hard a open source a soukromí trochu otravné o OS.

Faktem však zůstává, že Ubuntu (spolu se svou odnoží Mint, viz níže) je všeobecně považováno za nejjednodušší použití a nejznámější verze Linuxu kolem.

Máta

Mint Linux distro

Mincovna je založena na Ubuntu, ale její výchozí Cinnamon desktop nabízí mnohem více zážitků jako Windows. Software Ubuntu funguje v Mint bezchybně a backend je dostatečně blízko Ubuntu, že většina průvodců Ubuntu lze v Mint používat téměř stejně, jako je.

Ačkoli hlavním tahem Mint přes Ubuntu je to, že uživatelé Windows se budou okamžitě cítit více jako doma, jeho softwarový manažer je rychlejší a snadněji použitelný než Ubuntu, a přichází s nezbytnými Linuxovými aplikacemi, jako jsou VLC a GIMP, nainstalovanými mimo -krabice.

Mincovna je také lehčí než Ubuntu, a proto běží dobře na systémech s nižším rozlišením.

Debian

Debian Linux distro

Mincovna je založena na Ubuntu a Ubuntu je založena na Debianu. Mnoho linuxových puristů upřednostňuje Debian před některým z jeho populárních offshoots, protože se jedná o opravdový komunitní software a základní instalační balíček neobsahuje žádné uzavřené zdrojové balíčky.

I když je to chvályhodné, znamená to, že uživatelé mohou narazit na více problémů s hardwarovou kompatibilitou, než když instalují Ubuntu nebo Mint. K dispozici je však instalační balíček, který obsahuje patentovaný software určený ke zlepšení této situace.

Přesto je moudrost, že Ubuntu a Mint jsou lepší pro začátečníky, zatímco Debian je vhodnější pro zkušené uživatele Linuxu. A to je hodnocení, se kterým se nebudeme hádat.

Debian má mnohem pomalejší vydávací cyklus než Ubuntu, což má tendenci jej učinit stabilnějším, ale méně špičkovým. Vzhledem k velké uživatelské základně Ubuntu je velmi užitečná skutečnost, že většina (i když ne všechny) softwarové balíčky Ubuntu fungují v Debianu dobře.

Po instalaci Debian podporuje celou řadu desktopových prostředí, včetně GNOME (viz výše), KDE, Cinnamon, MATE a dalších. Používání plochy Cinnamon poskytne zážitek podobný Windows / Mint.

OpenSUSE

OpenSUSE OS

Na rozdíl od jiných distribucí začínajících Linuxů uvedených v tomto článku není OpenSUSE založen na Debianu. Ve skutečnosti se jedná o samostatné vydání, které není založeno na žádné jiné hlavní větvi Linuxu. Přestože je komunitně vyvinutý software FOSS, je sponzorován společností SUSE Linux GmbH a dalšími společnostmi.

Co opravdu dělá OpenSUSE vyniknout jako náhrada Windows je jeho ovládací centrum YaST. Na rozdíl od téměř každé jiné verze Linuxu to poskytuje intuitivní grafické uživatelské rozhraní pro drotování téměř všech aspektů operačního systému, včetně rozdělení pevného disku, nastavení systému, online aktualizací, konfigurace sítě a brány firewall, správy uživatelů, správy balíčků, a více.

Když už mluvíme o správě balíčků, OpenSUSE používá RPM, spíše než balíčky DEB, které upřednostňují systémy založené na Debianu. RPM balíčky jsou však široce distribuovány, takže to pravděpodobně nebude problém (a přesto není těžké nainstalovat DEB balíčky v OpenSUSE).

Důležité rozhodnutí s OpenSUSE je, zda nainstalovat verze Leap nebo Tumbleweed. Skok má pravidelný 8měsíční plán aktualizace a je obecně považován za stabilnější verzi OpenSUSE.

Tumbleweed má postupný uvolňovací cyklus, což znamená, že balíčky jsou denně aktualizovány. Uživatelé proto těží z krvácejícího operačního systému, ale možná za cenu stability (i když mnoho nadšenců napadá jakékoli problémy se stabilitou u Tumbleweed).

KDE Plasma (ukázáno na obrázku výše) a GNOME jsou hlavní prostředí podporovaná během instalace, i když stejně jako u jakékoli verze systému Linux můžete později změnit libovolnou plochu, která se vám líbí.

2. macOS

Operační Systém Mac

Nejviditelnější alternativou operačního systému Windows je macOS. Pro většinu lidí je největší nevýhodou této možnosti to, že téměř jistě vyžaduje ke spuštění zcela nový počítač, a ten za to s prémiovou cenou.

A i když bezpochyby krásné stroje, počítače Mac nepředstavují dobrou hodnotu za peníze, pokud jde o rány za dolar nebo špičkové funkce ve srovnání s počítači se systémem Windows (natož samostatně postavené počítače!).

Od doby, kdy Mac začali používat procesory Intel již v roce 2006, bylo možné postavit „hackintosh“ na levných za použití částí PC, ale toto není technicky technicky plachá práce. Přestože se situace v posledních letech zlepšila díky nadšené fanouškovské základně, problémy s hardwarovou kompatibilitou znamenají, že tyto problémy obecně fungují nejlépe, když jsou postaveny ze základů pomocí komponent, které jsou podporovány oficiálními ovladači Mac..

Skutečná náhrada systému Windows

Pokud jde o přímou náhradu systému Windows, je však těžké překonat MacOS. Dělá to věci jinak, takže při prvním přechodu existuje křivka učení, ale MacOS je krásný, vyzrálý, stabilní, pravděpodobně snadněji použitelný než Windows, a je dodáván s veškerým softwarem produktivity mnoha lidí. bude někdy potřebovat.

Je také plně podporován téměř každým vydavatelem softwaru na planetě. Mnoho kreativních odvětví skutečně zahrnuje software Mac, který není k dispozici ani pro Windows, nebo který je vyvíjen primárně pro MacOS a Windows porty jsou něčím dodatečně promyšleným!

Výjimkou jsou však hry. Stejně jako v Linuxu Steam oficiálně podporuje MacOS, ale katalog her Mac je výrazně menší než ten v systému Windows. Stejně jako v Linuxu se hráči Macu často rozhodnou pro duální zavedení do Windows, aby si mohli užít větší výběr titulů.

Na rozdíl od uživatelů Linuxu je však často bráněno skutečností, že Apple při navrhování svých počítačů Mac bez možnosti upgradu neupřednostňuje herní hardware (například grafické karty)..

Pokud tedy peníze nejsou předmětem a počítač nepoužíváte pro hraní her, je MacOS skvělým náhradním operačním systémem pro Windows. Až na to, že to není open source. To se nemusí bát nejvíce, ale tady v ProPrivacy je to skutečný problém.

Ochrana osobních údajů v systému Mac OS

Apple vydělává peníze z prodeje prémiového hardwaru, takže má menší motivaci špehovat své uživatele za účelem zisku než společnosti jako Google, jejichž celý obchodní model spoléhá na invazi do soukromí svých uživatelů. Ve skutečnosti Apple nedávno učinil velmi velké úsilí o soukromí uživatelů.

Spolupracovala však s programem hromadného špionáže PRSA NSA (i když mnohem později než u jiných zúčastněných společností). A protože je MacOS uzavřený zdrojový software, není možné přesně vědět, k čemu to jde.

3. ChromeOS

Chrome OS

Nové dítě v bloku OS pro stolní počítače je ChromeOS. Jak je (obvykle) v případě systému MacOS, budete muset koupit nový počítač, abyste jej mohli používat. Na rozdíl od hardwaru Mac však na trhu existuje celá řada levných, nízko-koncových Chromebooků (stejně jako stále větší počet středních až špičkových)..

ChromeOS byl původně navržen jako ultra lehká alternativa k Windows. Protože mnoho z nás dnes dělá v prohlížeči téměř všechno, co souvisí s počítačem, byl nápad společnosti Google jednoduchý - proč z prohlížeče Chrome proměnit celý operační systém?

K překvapení mnoha pozorovatelů tento zdánlivě bizarní nápad skutečně fungoval! Protože ChromeOS byl jen o něco více než jednoduchý prohlížeč, mohl být nainstalován na levné low-end notebooky bez výrazného dopadu na jejich výkon (na rozdíl od nafouknutého Windows).

Nejdůležitějším problémem bylo to, že jako prohlížeč byl ChromeOS bez aktivního připojení k internetu k ničemu. Postupem času se však tento problém zmenšil, protože webové aplikace HTML5, jako jsou Dokumenty Google, se staly stále offline v režimu offline.

Díky tomu byl ChromeOS dobrou volbou pro nenáročné uživatele a umožnil jim surfovat po síti, streamovat Netflix, kontrolovat jejich e-maily a sbírat liché písmeno v Dokumentech Google na levné notebooky. A je třeba říci, že Dokumenty Google nyní nabízejí silnou podporu pro úpravy a export dokumentů Microsoft Office.

Nebyl to však „skutečný“ operační systém jako Windows, Linux nebo MacOS. Ale…

Skutečná náhrada systému Windows?

Nedávné změny proměnily potenciál systému ChromeOS. Od roku 2018 mohou téměř všechny novější Chromebooky spouštět aplikace Android na ploše ChromeOS. A od roku 2020 budou všechny nové Chromebooky dodávány s podporou pro Linux aplikace běžící uvnitř plochy ChromeOS ve výchozím nastavení (něco, co bylo možné na mnoha Chromebookech pomocí neoficiálních hacků nějakou dobu).

Netřeba dodávat, že každý z těchto tahů (natož oba společně) ohromně rozšiřuje to, co s ChromeOSem můžete dělat. Například schopnost spouštět aplikace pro Android otevírá obrovský katalog her (i když těch, které jsou určeny pro provoz na mobilních telefonech) a dokonce i schopnost spouštět Microsoft Office.

Rovněž umožňuje uživatelům hrát obrovský katalog her pro Android. Jistě, nejedná se o šlehače AAA konzolí, ale dobře fungují i ​​na Chromebookech nižší třídy.

Podpora Linuxu dává uživatelům produktů Chromebooku profesionální produkt, jako je GIMP a LibreOffice, do rukou. Linuxové aplikace jsou běžně provozovány uvnitř virtuálního počítače Debian 9 (VM), ale integrace se správcem souborů OS Chrome je působivá.

Balíčky DEB můžete instalovat například přímo ze souborů, k uloženým souborům systému Linux lze přistupovat přímo ze souborů.

Ochrana osobních údajů

ChromeOS je proprietární produkt s uzavřeným zdrojem od společnosti Google, společnost, jejíž celý obchodní model spoléhá na ignorování soukromí uživatele, aby na ně zacílil vysoce personalizované reklamy. Google také spolupracoval s programem PRISM NSA.

Stejně jako u běžného prohlížeče Chrome je skutečnost, že ChromeOS je uzavřeným zdrojem, naprosto nemožná vědět, zda na vás špehuje Google způsobem, který by opravdu neměl. Ale vážně lidé, Google není váš přítel.

Závěrečné myšlenky

Pokud máte vážný zájem o soukromí, měli byste okamžitě vypsat Windows a místo toho použít Linux. Jedná se o všestrannou a všestrannou náhradu Windows a bez ohledu na to, kterou verzi si vyberete, Linux je postaven - aby respektoval vaše soukromí.

A protože se jedná o open-source, je možné to ověřit způsoby, které u proprietárních OS s uzavřeným zdrojem jednoduše není možné.

Nelze však uniknout skutečnosti, že Linux nebude (alespoň v dohledné budoucnosti) stejně snadno použitelný jako Windows. Naučit se používat Linux vyžaduje určitou úroveň obětavosti a podle našich zkušeností je schopnost čelit frustracím s vytrvalostí.

Ale je to skvělý operační systém, který mnozí milují, a pokud vám opravdu záleží na soukromí, pak nemáte jinou možnost než si sbalit rukávy a uvíznout.

MacOS je skutečně propracovaný operační systém, který dokáže s Windows běžet téměř všemi způsoby (a v mnoha případech je lepší). Software MacOS je ve skutečnosti důvodem, proč velké množství lidí stříká ze směšného množství peněz na prémiový hardware, který je v mnoha ohledech horší než jeho často mnohem levnější protějšky Windows.

Zda je MacOS bezpečnější než Windows, je příčinou mnoha vzrušujících debat, ale je jisté, že je hackerům a obchodníkům s malwarem cíleno mnohem méně než Windows. Jak je to dobré pro soukromí, však velmi záleží na tom, jak důvěřujete Apple.

Poté, co jsme nyní měli možnost používat Chrome OS na moderním notebooku s plnou podporou Android a Linux, musíme říci, že jsme docela ohromeni. Jsme si jisti, že se uživatelé s energií v průběhu času setkají s různými frustracemi, ale domníváme se, že Chrome OS se vyvinul v mocný a elegantní operační systém, který poskytuje skutečnou alternativu k systému Windows, ale je vyroben společností Google..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me