Proč je důležité chránit vaši IP adresu

Pokud jste novým virtuálním privátním sítím (VPN), možná vás zajímá, proč přesně potřebujete skrýt svou IP adresu. Mohlo by vám být odpuštěno za přemýšlení: "Co se děje - je to jen číslo."

Je pravda, že adresa IP je jen spousta čísel, ale tato čísla jsou pro vás jedinečná. Bez vaší jedinečné adresy IP by webové stránky nemohly směrovat provoz k vám. Způsob, jakým IP adresy fungují, bohužel také znamená, že mohou odhalit vaši polohu.

V tomto článku si vysvětlíme vše, co je možné udělat s IP adresou. Budeme se zabývat tím, jak se IP nejčastěji používají, a za jakých okolností je nezbytné chránit vaši IP pomocí VPN.

Sledování IP adres

Jak jsme již zmínili, pokaždé, když navštívíte web, se zobrazí vaše IP adresa a obvykle je zaznamenána. Díky vedení karet na IP adresách mohou společnosti vytvářet profily svých zákazníků. Vědí, zda je to poprvé na webu nebo jste opakovaný zákazník, co jste si koupili při dřívějších příležitostech a extrapolací, co byste si v budoucnu mohli přát.

Když tedy navštívíte web, něco si koupíte nebo něco jednoduše vyhledáte na Googlu - vaše IP adresa se zaznamenává. IP adresy jsou proto důležitým způsobem, jak mohou webové stránky sledovat uživatele online, ačkoli používají také řadu dalších záludných taktik.

Kromě společnosti Google a navštívených webů váš poskytovatel internetových služeb (ISP) také často sleduje vaši historii prohlížení a uchovává ji v souboru vedle vaší IP adresy..

IP adresa Obrázek

Povinné uchovávání údajů

V některých zemích, například ve Velké Británii nebo Austrálii, musí být historie prohlížení webu uložena poskytovateli internetových služeb jménem vlády. V USA to není povinné, poskytovatelé internetových služeb přesto ukládají historii prohlížení webu vedle IP adres, protože jim zákon umožňuje prodávat tato data třetím stranám.

To, co děláte online, můžete použít k podrobným závěrům o vás. Proto firmy často prodávají data vázaná na vaši IP adresu marketingovým firmám. Výsledkem je, že stále více lidí má přístup k vašim datům a zjistí o vás věci.

Kancelář kanadského komisaře pro ochranu soukromí

Kanadská kancelář komisaře pro ochranu soukromí (OPC) financovala studii, aby zjistila, kolik dat lze těžit z jediné adresy IP. Vědci použili vyhledávací stroj, aby se ujistili, že z konkrétní adresy IP byly přístupné následující weby a služby:

  • Právní poradenství vztahující se k zákonu o pojištění a soudním sporům o úrazech
  • Specifická náboženská skupina
  • Fitness webové stránky
  • Online sdílení fotografií
  • Historie revizí záznamu na Wikipedii
  • Stránka týkající se sexuálních preferencí

Podrobnosti, jako jsou ty uvedené výše, umožňují vytvořit velmi specifický a podrobný profil o osobě. Nejvíce znepokojující? Tyto podrobnosti lze použít k sekundárním závěrům. Stačí pochopit úroveň osobních závěrů, které lze odvodit analýzou něčích „lajků“ na Facebooku, abychom si uvědomili, jak jsou tyto praktiky invazivní.

Otazník Trust Fbi

Co o mně může jednotlivec zjistit z mého IP?

Kdokoli, kdo má vaši IP adresu, ji může použít ke zjištění, kdo je váš ISP. Kromě toho mohou snadno zjistit vaši přibližnou polohu (region / město / město). Důvodem je, že poskytovatelé internetových služeb mají snahu přiřadit bloky IP do stejných oblastí pro snadnější přístup. S dostatečným úsilím je dokonce možné zjistit fyzickou adresu pro konkrétní IP adresu prostřednictvím komunikace s ISP.

Poskytovatelé internetových služeb se však (obvykle) pravděpodobně nerozdělí s vašimi osobními údaji, pokud jste se nespáchali trestný čin. Vzhledem k tomu, že v USA učinila Trumpova správa zákonem, aby poskytovatelé internetových služeb prodávali historii prohlížení webu třetím stranám. To umožňuje, aby vaše záznamy mohly být zakoupeny náhodnou třetí stranou.

Jak dlouho tedy tyto záznamy ISP vydrží? V Austrálii musí poskytovatelé internetových služeb ukládat historii prohlížení webu po dobu dvou let, zatímco ve Velké Británii trvá povinné uchovávání dat po dobu 12 měsíců. V USA, kde je poskytovatelům internetových služeb povoleno vydělat z takových záznamů zisk, mohli se natrvalo vydržet.

Trvá IP navždy?

IP adresa, kterou vám přidělí váš poskytovatel internetových služeb, není většinou pevná. Většina poskytovatelů internetových služeb rozdává dynamické adresy IP ze skupiny adres. To znamená, že jsou pouze dočasní. Za určitých okolností může vypnutí routeru stačit k přiřazení nové adresy IP z fondu.

I přes tuto skutečnost je vaše dynamická IP vždy známa vašemu poskytovateli služeb Internetu. Takže i když vám automaticky přidělí novou IP adresu (provádí se na základě zásady „kdo dřív přijde, je dřív na řadě“), vaše návyky prohlížení webu jsou stále zaznamenány poskytovatelem služeb Internetu.

Cílené reklamy

Cílená reklama s IP adresou

Vytvoření podrobného uživatelského profilu z IP adres není přesná věda. Dynamické adresy se mění, když jsou znovu přiděleny, a řada lidí často sdílí jednu IP adresu. Například každý domov má obvykle jednu IP adresu sdílenou rodinou s různorodým zájmem. Díky tomu je cílení reklam na základě adres IP poněkud neefektivní.

Přesto jste si možná všimli, že poté, co váš partner, přítel nebo rodinný příslušník hledá něco - například hodinky nebo kabelky - obdržíte reklamu na tyto produkty na svých zařízeních. Důvodem je reklama cílená na IP adresu.

Reklama cílená na IP se také používá k provádění reklamy zaměřené na umístění. Tím zajistíte, že se vám budou zobrazovat reklamy pouze na věci, které jsou blízko místa vašeho bydliště. Za zmínku stojí také to, že cílené reklamy používají mnoho dalších metod sledování.

Ip P2P

Proč potřebujete skrýt vaši IP adresu, pokud používáte BitTorrent

Pokud ke stahování pirátského obsahu používáte klienta BitTorrent, je pro držitele autorských práv snadné zjistit vaši IP adresu, protože peers mohou vždy vidět IP adresu ostatních peerů, kteří stahují stejný obsah. Držitel autorských práv pak může jednoduše požádat svého poskytovatele služeb Internetu, aby identifikoval uživatele této IP v době, kdy došlo k přestupku, a dostal vás do potíží.

Je známo, že právnické firmy, které jednají jménem držitelů autorských práv, zasílají pokuty lidem, o kterých se domnívají, že pirátili obsah prostřednictvím P2P. Například zákon ACS použil adresy IP k navázání jednotlivců na nelegální stahování. Tato advokátní kancelář rozeslala jménem držitelů autorských práv dopisy požadující až 500 dolarů náhrady.

Z tohoto důvodu je velmi vhodné chránit se pomocí VPN, pokud chcete stahovat přes P2P.

Hacking IP adresa

Musím si dělat starosti s hackery, kteří znají moji IP adresu?

Celkově je odpověď na tuto otázku záporná. Existují však konkrétní okolnosti, kdy bude vědět, že vaše IP adresa může někoho napadnout. Pokud máte zastaralý operační systém (OS), žádný firewall nebo antivirový program, je možné, že se vás někdo pokusí napadnout.

Na druhou stranu, pokud máte aktuální systém, je pravděpodobné, že pro napadení hackerem by už musel být infikován malwarem nebo virem. V dnešní době existuje bezpočet zranitelných míst, malware pro směrovače a dokonce i hardwarová zranitelná místa, která lze zneužít. Z tohoto důvodu je obecně dohodnuto, že je užitečné skrýt vaši skutečnou IP adresu, když používáte internet.

Mohou hackeři zaútočit na moji IP adresu, pokud I BitTorrent?

Když stahujete přes P2P pomocí klienta BitTorrent, připojujete se přímo k řadě počítačů po celém světě. Je možné, že během tohoto procesu se můžete připojit k zlovolnému peerovi, který patří hackerovi.

Pokud jste nakaženi virem, který hacker ví, jak zneužít, máte otevřené porty, používáte zastaralý operační systém nebo nemáte firewall, je možné, že na vás hacker zaútočí. Zde je jeden příklad použití IP k hacknutí vzdáleného počítače pomocí Kali.

Z tohoto důvodu je obecně moudré skrýt vaši IP adresu před BitTorrent vrstevníky pomocí VPN.

Co může někdo udělat s mou IP adresou - Závěr

Věci, které děláte online z vaší IP adresy, mohou být nakonec vázány na vás (nebo na osobu, která platí váš internetový účet). Přestože hackování pouze s IP adresou je velmi nepravděpodobné - není to neslýchané. Proto se vyplatí chránit sebe skrýváním vaší IP.

Síť VPN vám umožňuje skrýt vaši skutečnou IP adresu před navštívenými weby, abyste je zastavili, aby vás sledovali a vytvářeli na vás profil. Také brání poskytovateli internetových služeb v tom, aby udržel přehled o tom, co děláte online. VPN je velmi cenově dostupný způsob, jak zlepšit zabezpečení online i digitální soukromí.

Kredit na obrázek titulu: Imilian / Shutterstock.com

Obrazové kredity: FlashMovie / Shutterstock.com, WEB-DESIGN / Shutterstock.com, Rawpixel.com/Shutterstock.com, Profit_Image / Shutterstock.com, Gorodenkoff / Shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me