Tor vs. VPN – Jaké jsou rozdíly mezi nimi

Co je Tor?

Tor je anonymní síť, která poskytuje software určený k anonymnímu přístupu na internet. Na rozdíl od VPN, kde poskytovatel VPN zná vaši skutečnou IP adresu a může vidět váš internetový provoz v koncovém bodě (VPN server). S Torem je váš signál směrován množstvím uzlů, z nichž každý zná pouze IP adresy „před“ uzlem a „za ním“, takže v žádném okamžiku nemůže kdokoli znát celou cestu mezi vaším počítačem a web, se kterým se pokoušíte spojit. S Tor můžete používat VPN, jak vysvětluje náš článek v Tor VPN.

Jméno Tor vzniklo v zkratce The Onion Router, která byla vyvinuta americkým námořnictvem a odkazuje na způsob vrstvení šifrování dat, který je několikrát překódován, když přechází mezi náhodně vybranými uzly.

Tor je proto považován za extrémně bezpečný způsob přístupu k internetu při zachování vaší skutečné identity.

Tor je podporován mnoha skupinami pro občanské svobody, včetně Electronic Frontier Foundation (EFF), a byl široce oceňován za to, že umožnil disidentům, oznamovatelům a pracovníkům v oblasti lidských práv přístup na internet, vyjadřování jejich názorů, rozhovor s novináři a další zapojení do politická činnost, kterou zakázali vlastní represivní režimy.

Samozřejmě také umožňuje zločincům jednat beztrestně a skvěle umožňuje přístup na podzemní trh Silk Road, který funguje pouze při připojení Tor. Zájemci o etiku internetové anonymity by si měli udržet přehled o našem nadcházejícím článku na toto téma.

Tor vs. VPN

Jak vidíte, účel Tor je velmi podobný hlavnímu účelu této VPN - udržovat online anonymitu uživatelů internetu a vyhýbat se firewallům. Stejně jako VPN může být také použito pro zfalšování geografického umístění uživatelem, který se neustále připojuje, dokud není výstupní uzel v požadované zemi (docela snadné, pokud chcete výstupní uzel, méně snadné pro menší země se špatnou infrastrukturou).

Nejenže je používaná technologie docela odlišná, ale také se liší v použití. Pokud se o tom chcete dozvědět více, přečtěte si našeho průvodce o tom, jak VPN funguje a zjistěte více.

Výhody Tor

  • Nikdo vás nemůže sledovat na externích IP, které jste navštívili
  • Distribuovaná síť - je téměř nemožné smysluplně vypnout nebo zaútočit

Nevýhody Tor

  • Velmi pomalá, někdy bolestivě - protože vaše data jsou náhodně odrazena prostřednictvím několika uzlů, z nichž každý může být kdekoli na světě
  • Není vhodné pro sdílení souborů P2P - ačkoli neexistuje způsob, jak zabránit používání BitTorrentu přes Tor (a lidé to dělají), je to velmi pomalá a velmi špatná forma. Zpomaluje celou síť pro všechny ostatní uživatele, pro některé z nich může být přístup k internetu přes Tor kritický a možná důležitý
  • I když to může být na špetku použito pro lokální spoofing (viz výše), Tor je velmi směšný a neefektivní způsob, jak toho dosáhnout. Kromě toho pomalost Tor znamená, že použití služby pro streamování geo-omezených mediálních služeb je nemožné.

Výhody VPN

  • Rychle - obvykle se při používání služby VPN projeví malé zpomalení rychlosti vašeho internetového připojení
  • Spoofing umístění je velmi snadný - většina poskytovatelů VPN nabízí servery na mnoha místech po celém světě. Protože tato připojení jsou rychlá, je VPN ideální pro streamování geo-omezeného mediálního obsahu ve vyšším rozlišení
  • Ideální pro sdílení souborů P2P - zatímco mnoho poskytovatelů to zakazuje, mnoho z nich je nastaveno s ohledem na sdílení souborů

Nevýhody VPN

  • Poskytovatel VPN může vidět vaši internetovou aktivitu - a v mnoha zemích je ze zákona vyžadováno, aby o něm vedl záznamy, které mohou být předány úřadům nebo právníkům v oblasti autorských práv. VPN jsou také zranitelné vůči serverovým útokům ze strany policie ve snaze získat informace, které mohou obsahovat. Z tohoto důvodu je nezbytné zvolit poskytovatele, který neuchovává žádné protokoly (a je schopen tento slib dodržet). Samozřejmě, i když poskytovatel VPN slibuje, že nebude uchovávat žádné protokoly, jste nuceni jednoduše věřit svému slovu
  • Stojí peníze (i když obvykle méně než 10 $ měsíčně, nebo méně, pokud nakupujete hromadně)

Jak Tor funguje

Jak jsme poznamenali výše, Tor předává data mezi několika náhodně vybranými uzly a zakaždým je šifruje. Každý uzel ví, odkud signál pochází a uzel, do kterého směřuje, ale nevidí celou trasu (obvod).

htw1

Tyto reléové obvody jsou náhodně resetovány každých 10 minut, takže vaše akce nemohou být spojeny s dřívějšími akcemi.

htw2

Každý uzel je provozován dobrovolníkem, a proto čím více dobrovolníků je, tím bezpečnější je celá síť Tor.

htw3

Dobrovolnictví provozovat výstupní uzel je proto velkou službou pro komunitu Tor a zasahuje smysluplnou ránu pro svobodu a proti represivní cenzuře. Není také těžké nastavit. Spuštění výstupního uzlu však znamená, že aktivita ostatních uživatelů Tor, včetně potenciálně vysoce nezákonné aktivity, bude zřejmě pocházet z vaší IP adresy. To může vést k problémům, ale naštěstí existují způsoby, jak minimalizovat rizika dostupná na webových stránkách projektu tor.

Instalace Tor

Instalace Tor je v dnešní době velmi snadná (bývala o něco složitější) a je k dispozici pro Windows, OSX, Linux / Unix a Android.

Potřebujete pouze stáhnout a spustit balíček Tor, který se automaticky rozbalí do adresáře podle vašeho výběru (do počítače se nepřidávají žádné další instalační soubory).

tor 3

Poklepáním na Start se spustí dialogové okno připojení.

pic_1

Po připojení spustí klient Tor upravenou verzi aplikace Firefox Portable. Nejen, že je to velmi lehké, ale také vám umožňuje přenášet verzi Tor s sebou na USB flash disk (například), takže můžete snadno přistupovat k internetu anonymně z jakéhokoli počítače.

tor 2

Nyní můžete anonymně surfovat po internetu! Službu Tor lze zapnout a vypnout pomocí ikony Cibule, nebo ji upravit pomocí rozbalovací nabídky.

Tor také poskytuje přizpůsobenou verzi distro systému Tails Live CD / USB Linux, takže můžete zavést systém přímo do zabezpečeného OS.

Závěr

Velkou výhodou Tor je, že nemusíte nikomu důvěřovat - vaše používání internetu je zcela anonymizované. Je však velmi pomalý. V důsledku toho není vhodné pro mnoho z nejpopulárnějších činností, pro které lidé chtějí používat VPN, jako je sdílení souborů a streamování geo-omezeného mediálního obsahu. Pokud chcete zůstat anonymní při torrentování, podívejte se na našeho nejlepšího průvodce VPN pro torrent servery, kde získáte další informace.

Dokud se nepoužívá důvěryhodný poskytovatel protokolů VPN, pak jsou VPN velmi bezpečným a soukromým řešením, které poskytuje mnohem vyšší výkon a flexibilitu, než může nabídnout Tor..

Pokud jste na druhé straně informátorem mafie nebo disidentem žijícím v režimu, ve kterém by bylo velmi nebezpečné být chycen při provádění činnosti (jako je psaní politických blogů), pak je Tor nejbezpečnějším řešením..

Jen nezapomeňte, že neexistuje žádná taková věc, jako je 100% záruka anonymity, bez ohledu na to, jakou cestou se vydáte. V každém uspořádání zabezpečení jsou vždy, alespoň potenciálně, mezery a jednotlivci často dávají své skutečné identity pryč prostřednictvím vzorů a chyb.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me