Zakázat sběr dat systému Windows 10 – úplný průvodce

Od svého vydání 29. července problémy s bezpečností systému Windows 10 sbíhají kritiku ze strany odborníků v oblasti IT a aktivistů v oblasti ochrany soukromí, kteří silně odporují mnoha výchozím nastavením v nejnovějším operačním systému společnosti Microsoft. Abychom vám pomohli, ProPrivacy se rozhodl vám přinést tento snadno sledovatelný rychlý průvodce, který vám umožní zakázat sběr dat v systému Windows 10.

1. Vypněte přizpůsobené reklamy

Nejprve se budete chtít vypořádat s přizpůsobeným systémem reklam, uděláte to v nastavení zabezpečení systému Windows 10.

Chcete-li jej zakázat, přejděte do Nastavení > Soukromí > Obecně a posuňte možnost „Nechte aplikace, aby používaly můj reklamní identifikátor pro zážitek napříč aplikacemi (vypnutím se resetuje vaše ID)“ do polohy Vypnuto.

Nyní ve svém prohlížeči vypněte blokování reklam (jak ruší) a přejděte na výběr.microsoft.com/en-us/opt-out. Poté vyberte možnost „Personalizované reklamy všude, kde používám svůj účet Microsoft“ a „Personalizované reklamy v tomto prohlížeči“.

2. Zakažte Cortanu

Otevřete na hlavním panelu aplikaci Cortana a klikněte na ikonu poznámkového bloku na levé straně rozbalovací nabídky.

Klikněte na Nastavení a přejděte na Vypnout možnost, která říká: „Cortana vám může poskytovat návrhy, nápady, připomenutí, upozornění a další“.

Když je Cortana pryč, máte také možnost zakázat výsledky Bing. Pokud Bing není váš šálek čaje, deaktivujte možnost „Vyhledat online a zahrnout výsledky z webu“.

3. Přestaňte mě poznávat!

Nyní přejděte zpět do Nastavení a přejděte do Soukromí > Řeč, inkoust a psaní.

Zde musíte kliknout na ‘přestat mě poznat. To zakáže nechvalně známé stisky kláves a rekordér, který způsobuje tolik debat.

4. Vymažte Cortanovu paměť

V tomto okamžiku klikněte na „Přejít na Bing a spravujte osobní informace pro všechna vaše zařízení.“ Kde můžete smazat vše, co má Cortana až do tohoto bodu, se o vás podařilo zjistit kliknutím na Vymazat dole.

5. Vyberte své hotspoty

Páté v seznamu úkolů: přejděte na Nastavení > Síť & Internet > Wi-Fi > Spravujte nastavení Wi-Fi.

Zde vypnete Wi-Fi Sense. To provedete posunutím „Připojit k doporučeným otevřeným bodům“ a „Připojit k otevřeným sítím sdíleným mými kontakty“ do polohy Vypnuto.

6. Zastavte sdílení systémových souborů

Ve výchozím nastavení zastavte sdílení systémových souborů a aktualizací systému Windows 10 v počítači (a v počítači s ostatními uživateli).

Jdi do nastavení > Aktualizace & Bezpečnostní > Windows Update > Pokročilé možnosti > Vyberte způsob doručování aktualizací.

Zde budete muset zvolit, zda zcela deaktivujete „Aktualizace z více než jednoho místa“, nebo se rozhodnete pro sdílení informací pouze s „PC v místní síti“. Na tobě.

7. Vypněte jeden disk

V této fázi budete chtít zastavit Windows 10 v ukládání informací na serverech společnosti Microsoft. Tomu se říká OneDrive.

Postup deaktivace:

klepněte na šipku nahoru na hlavním panelu systému.

Vyberte OneDrive > Nastavení a zrušte výběr všech tří následujících možností:

"Spusťte aplikaci OneDrive automaticky, když se přihlásím do Windows."

"Dovolte mi použít OneDrive k načtení všech mých souborů z tohoto počítače,"

a „Používejte Office k práci na souborech s dalšími lidmi současně“.

Sběr dat Windows 10

8. Zastavte odesílání informací společnosti Microsoft

Nyní se vraťte do Nastavení > Ochrana osobních údajů a vyberte Obecné, kde budete chtít vypnout „Odeslat informace o společnosti Microsoft o tom, jak píšu, abychom nám pomohli vylepšit psaní a psaní v budoucnu,“ a „Nechat weby poskytovat místně relevantní obsah přístupem do mého seznamu jazyků.“

9. Zakažte službu určování polohy systému Windows 10

Pokud chcete, můžete také zakázat službu Windows 10 Location, která se nachází přímo pod položkou Obecné. Zde se můžete buď úplně zbavit v nabídce Změnit, nebo ji vypnout pouze pro konkrétního uživatele.

10. Oprávnění k aplikaci

Pokračujte dolů v seznamu aplikací v části Obecné a Poloha: deaktivujte všechny funkce, které nechcete.

Pečlivě však zvažte, protože některé možnosti (například aplikace Mail, která vypadá ve vašich kontaktech) mohou být prospěšné.

11. Microsoft Edge

Microsoft Edge je nový internetový prohlížeč v systému Windows 10. Ve výchozím nastavení je nastavena komunikace se společností Microsoft.

Chcete-li jej zastavit, otevřete Edge, klikněte na nabídku (tři vodorovné tečky) a vyberte Nastavení > Zobrazit rozšířená nastavení.

Zde vypněte vše, co nechcete v části „Soukromí a služby“ („zobrazit návrhy vyhledávání“ a „Pomozte mi chránit před škodlivými weby a stahování pomocí filtru SmartScreen“). )

12. Nastavení Sync

Pokud si nepřejete, aby vaše nastavení systému Windows 10 bylo k dispozici na vaši žádost jiným počítačům, měli byste jít do Nastavení > Účty > Synchronizujte svá nastavení a posuňte je na Vypnuto.

13. SmartScreen

SmartScreen je funkce, která vás chrání před nechtěnými a škodlivými programy na ploše. Tuto funkci byste měli zakázat pouze tehdy, pokud jste si jisti, co děláte. Jinak to nechte zapnuté.

Chcete-li jej zakázat, přejděte do nabídky Start > Kontrolní panel. Vyberte Systém a zabezpečení > Zabezpečení a údržba a vlevo vyberte „Změnit nastavení Windows SmartScreen“.

Nyní klikněte na přepínač vedle možnosti Nedělat nic (vypněte Windows SmartScreen).

14. SmartScreen + Apps

Nakonec deaktivujte další filtr SmartScreen v Nastavení > Soukromí > Obecně a posuňte možnost „Zapnout filtr SmartScreen pro kontrolu webového obsahu (URL), který aplikace Windows Store používají“, také na Vypnuto.

Proč tedy veškerá kritika? Konkrétně je nový systém Windows odsouzen za to, že neumožňuje uživatelům odhlásit se z určitých výchozích služeb. Patří sem zasílání dat společnosti Microsoft na míru inzerované reklamy (prostřednictvím osobního identifikačního čísla inzerátu); aktualizační systém typu peer-to-peer (Torrent), který zvyšuje využití šířky pásma (a může vést ke zvýšeným poplatkům za data). Pravidelně komunikuje se servery - což negativně ovlivňuje rychlost procházení webu - a shromažďuje data zadaná uživatelem, aby „naučila“ svého zabudovaného digitálního asistenta Cortany, který společnost připouští,

„Shromažďuje a používá různé typy dat, například polohu vašeho zařízení, data z vašeho kalendáře, aplikace, které používáte, data z vašich e-mailů a textových zpráv, koho voláte, vaše kontakty a jak často s nimi na svém zařízení interagujete. '

Sběr dat Windows 10

Špatný tisk inspiroval mnoho uživatelů Windows, aby se vyhnuli bezplatnému upgradu - k dispozici pro uživatele Windows 7, 8 a 8.1 - ze strachu, že by mohl dobře provádět skrytý dozor narušující soukromí. Nyní změny v cestě k upgradu oznámené minulý týden znamenají, že brzy bude pro uživatele velmi obtížné se této aktualizaci vyhnout,

„Začátkem příštího roku očekáváme, že systém Windows 10 přeřadí do kategorie "Doporučená aktualizace". V závislosti na nastavení systému Windows Update to může způsobit, že se proces aktualizace automaticky spustí na vašem zařízení. “ řekl Terry Myerson společnosti Microsoft.

Co vlastně znamená nucení mít Windows 10? A proč byste měli pomocí tohoto průvodce zakázat sběr dat v systému Windows 10?

Zaprvé, viceprezident společnosti Microsoft Joe Belfiore nedávno přiznal, že Windows 10 skutečně neustále sleduje a odesílá informace společnosti Microsoft. Kromě toho v upokojujícím přikývnutí obhájcům soukromí (kteří systém zabíjejí několik měsíců) připouští, že zatímco některé z jeho funkcí dohledu lze deaktivovat, jiné nemohou,

„V případech, kdy jsme neposkytli možnosti, máme pocit, že tyto věci mají co do činění se zdravím systému. V případě, že jsme věděli, že jsme vytvořili, selhává nebo má vážné problémy s výkonem, domníváme se, že tak užitečné pro ekosystém, a tudíž nejde o otázku osobního soukromí, že dnes shromažďujeme tato data, abychom tuto zkušenost získali lepší pro všechny. “

Ačkoli se to může pro mnohé zdát nepodstatné, jiní (často až dosud identifikovaní jako konspirační teoretici) se domnívají, že by mělo být možné zastavit komunikaci jejich PC se servery Microsoftu, pokud si to přejí. I když je pravda, že mnoho těchto přenosů dat je při pečlivém zkoumání dostatečně neškodných (chybí identifikační značky), obává se, že ostatní nejsou tak benigní.

Rovněž stojí za zmínku, že zatímco mnoho lidí je informováno o bezpečnostních rizicích v systému Windows 10, ostatní nemusí. Ve skutečnosti je pravděpodobné, že někteří uživatelé upgradují na Windows 10 bez jakéhokoli uvažování (je to koneckonců zdarma). Většina odborníků souhlasí s tím, že Windows 10 daleko překračuje předchozí verze, což znamená, že je docela možné, že invazivní zážitek může mít mnoho uživatelů: bezradný že Licenční smlouva s koncovým uživatelem (EULA) udělila společnosti Microsoft konkrétní povolení ke shromažďování jejich údajů o úhozech.

Vzhledem k tomu, že v médiích došlo k chaosu v souvislosti se sdruženým keyloggerem, rozhodli jsme se požádat společnost Microsoft o oficiální prohlášení ohledně pravdivosti obvinění obklopujících službu. Není překvapením, že odpověď Microsoftu je ne,

odpověď Microsoftu2

Při bližším zkoumání se však ukáže, že po počátečním „ne“ společnosti Microsoft nenápadně následuje „se svolením zákazníka“ ano, může Windows. Vzhledem k tomu, že EULA Windows 10 dává společnosti Microsoft takové zákaznické svolení, určitě se společnost stane počátečním Ne, nezdá se, že by to byl unáhlený pokus o nesprávné směrování. Jeden je také celý otupený tím, že si uvědomil, že pokud by odpověď byla „ne“, pravděpodobně by v médiích nevznikla tak prudká debata..

Není pochyb o tom, že keylogování Windows 10 (ve výchozím nastavení) by mohlo představovat vážné bezpečnostní riziko. Naše klávesnice jsou tam, kde píšeme hesla, bankovní údaje (a další citlivé informace) a dnes je dobře známo, že krádež dat z počítačové kriminality je velmi reálná a bezprostřední hrozba. Není tedy alarmující, že by naše citlivé informace mohly být hacknuty z rukou Microsoftu? I když se tak nestane, můžeme Microsoft věřit takovým pokladem informací? Nezapomeňte, že Microsoft do dvou let otevřeně připouští, že chce Windows 10 na miliardovém počítači. To jsou vážně velká data.

Bohužel se zdá, že tato debata bude pokračovat v dohledné budoucnosti. Hlavně proto, že Microsoft je tak blízko, jak se dostane k „příliš velkému na to, aby selhal“, a je pohodlně umístěn v oligopolu, který nevypadá na pokraji kolapsu. Elitní pozice, která umožňuje firmě nutit uživatele dělat se svými stroji to, co chce, na rozdíl od toho, co chtějí. Z toho nás Joe Belfiore uklidnil.

Sběr dat systému Windows 10: Závěr

Jedinou spolehlivou radou, kterou mají uživatelé Windows 10 k dispozici, je vypnout co nejvíce funkcí, které narušují soukromí. Něco, co budete pravděpodobně muset udělat dříve, než později, nyní, když to Microsoft začal vrazit do krku lidí.

Také, pokud se rozhodnete, že se budete držet Microsoft, možná budete chtít podívat na naše posledních 5 nejlepších VPN VPN pro Windows 10 článek, který poskytuje hloubkovou analýzu toho, jaké nejlepší VPN možnosti jsou při spuštění nového operačního systému.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me