Przegląd pochodzenia uBlock

uBlock Origin

ProPrivacy.com Wynik
9 z 10

streszczenie

uBlock Origin (uBO) to wysoko ceniony darmowy i wieloplatformowy adblocker o otwartym kodzie źródłowym, który ma również dość skuteczne funkcje anty-śledzące.

Szybkie statystyki

 • Kraj
  nie dotyczy

cennik

uBlock Origin jest w 100% darmowym oprogramowaniem typu open source, co oznacza, że ​​każdy programista może robić to, co lubi z kodem bez ponoszenia opłat. Co ciekawe, projekt aktywnie odmawia darowizn.

uBlock Origin to dodatek do przeglądarki Firefox, Chrome (w tym Chromium i Opera) oraz Edge.

uBlock Origin to rozwidlenie uBlock, ale oba mają tego samego oryginalnego założyciela. Deweloper Raymond Hill „samodzielnie rozwidlony” uBlock Origin po przeniesieniu oryginalnego projektu uBlock do innego programisty w 2015 r., Po czym oba projekty zostały całkowicie oddzielone.

Nie możemy wystarczająco podkreślić, że uBlock Origin nie należy mylić z uBlock, którego ten ostatni jest obecnie własnością Adblock Plus i uczestniczy w jego "Dopuszczalne reklamy" schemat.

uBlock Origin ma tę samą bazę kodów co uMatrix, który wykonuje podobną pracę, ale jest przeznaczony dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Używa list blokujących opartych na społeczności do odfiltrowywania niechcianego ruchu, a użytkownicy mogą dowolnie dodawać nowe listy blokujące.

cechy

uBlock Origin jest wypełniony skrzelami z większą liczbą funkcji, niż możemy realistycznie omówić w tej recenzji. Najważniejsze to:

 • 100% darmowy i open-source (nawet nie bierze darowizn!)
 • Korzysta z list bloków opracowanych przez społeczność i może tworzyć listy niestandardowe
 • Międzyplatformowy
 • Lekki
 • Brak „akceptowalnych reklam”
 • Filtrowanie dynamiczne
 • Element zapper
 • Inspektor elementów
 • Filtrowanie elementów jednym kliknięciem
 • Blokowanie wyskakujących okienek w witrynie
 • Blokowanie WebRTC (uBO-Extra jest wymagany do blokowania połączeń WebRTC w Chromium).
 • Blokowanie wstępnego pobierania linków

Listy blokowe

Z biegiem lat lista funkcji uBlock Origin wzrosła. Ale w sercu nie jest to złożony program. Po prostu blokuje domeny, o których wiadomo, że należą do źródeł reklamy i złośliwego oprogramowania, na podstawie opracowanych przez społeczność list blokujących.

Lista zablokowanych

Domyślnie używane są następujące listy filtrów:

 • EasyList

 • Lista serwerów reklam Petera Lowe'a

 • EasyPrivacy

 • Domeny złośliwego oprogramowania

Następujące listy są również dostępne za pośrednictwem konsoli Opcje:

 • Ulepszona lista śledzenia Fanboya

 • Plik hosts Dana Pollocka

 • Serwery reklamowe i śledzące hpHosts

 • HOSTY MVPS

 • Spam404

 • I wiele innych

Możliwe jest również importowanie niestandardowych list z plików hostów i do domen z białej listy, jak widzisz najlepiej.

Międzyplatformowy

uBlock Origin to dodatek do przeglądarki Firefox, Chrome (w tym Chromium i Opera) oraz Edge.

Był dostępny dla Safari, ale niestety został zablokowany w Safari 13 Catalina dzięki wsparciu Apple dla starszych rozszerzeń w stylu safariextz. Jednak nadal działa w przeglądarce Safari 12.

uBlock Origin działa w wersjach Firefoksa i Chrome na Androida, chociaż restrykcyjne wytyczne Apple dla programistów uniemożliwiają wersjom tych przeglądarek na iOS / iPadOS, aby obsługiwały jakiekolwiek dodatki do przeglądarki (w tym uBO).

Google niedawno odrzucił uBlock Origin z Chrome Web Store, ale w następstwie gniewnego sprzeciwu ze strony fanów i programistów, którzy oskarżyli Google o nadużywanie dominującej pozycji rynkowej w celu odcięcia się od konkurencyjnych programistów, Google wprowadził i przywrócił uBlock Origin w Chrome Web Store.

Lekki

uBlock Origin to wydajny adblocker o niewielkiej powierzchni pamięci i niskim obciążeniu procesora. Interesujące porównanie z AdBlock Plus jest dostępne tutaj.

Im więcej filtrów użyjesz, tym bardziej zwiększy się zużycie pamięci uBlock Origin, chociaż programiści twierdzą, że wciąż pozostaje on niski w porównaniu z większością popularnych adblockerów. Nie przetestowaliśmy tego sami, ale pewne jest, że jego ślad będzie prawdopodobnie nieistotny na każdej nowoczesnej maszynie.

Filtrowanie dynamiczne

Dostępne tylko dla zaawansowanych użytkowników (włącz w zakładce Ustawienia pulpitu nawigacyjnego), dynamiczne filtrowanie pozwala na majsterkowanie w locie, za pomocą których skryptów i domen można załadować stronę internetową.

wnioski zablokowane

Jest to szczególnie przydatne do naprawiania stron, które w innym przypadku uBlock Origin zepsuł. Każdy, kto zna uMatrix (na którym zbudowano uBlock Origin), powinien poczuć się tutaj jak w domu.

Element Zapper

Jeśli na stronie znajduje się jakiś element, którego nie lubisz, możesz go po prostu zapchać jednym kliknięciem przycisku!

Inspektor elementów

Możesz także kliknąć element, aby sprawdzić jego właściwości. Obejmuje to filtry sieciowe, filtry kosmetyczne i pamięć DOM.

Reklamy Showiing są blokowane

Blokery elementów

Alternatywnie konsola uBO umożliwia blokowanie wyskakujących okienek, dużych elementów multimedialnych, zdalnych czcionek i skryptów JavaScript za pomocą jednego kliknięcia.

blokada pokazująca elementy zablokowane na stronie internetowej

Jeśli wolisz, możesz domyślnie zablokować te elementy, a następnie zezwolić na nie dla poszczególnych witryn.

Blokowanie WebRTC

Szczególnie interesująca dla użytkowników VPN jest funkcja blokowania WebRTC. WebRTC może ujawnić Twój prawdziwy adres IP odwiedzanym witrynom, nawet jeśli korzystasz z VPN. W Firefoksie możesz wyłączyć go ręcznie, ale to ustawienie ułatwia życie. Nie można ręcznie wyłączyć WebRTC w Chrome, dzięki czemu ta funkcja jest szczególnie mile widziana dla użytkowników Chrome.

Wystarczy przejść do pulpitu nawigacyjnego uBO -> Karta Ustawienia -> Prywatność. Należy jednak pamiętać, że to rozszerzenie nie zapobiega wyciekom WebRTC podczas korzystania z Chrome "VPN ”.

Blokowanie wstępnego pobierania linków

Większość współczesnych przeglądarek próbuje przyspieszyć przeglądanie, wstępnie ładując linki na stronie, gdy jesteś zajęty czytaniem tej strony. O ile nie używasz sieci VPN do ukrywania adresu IP przed tymi wstępnie pobranymi stronami, stanowi to jednak zagrożenie dla prywatności. Na szczęście jest to problem, który może rozwiązać uBlock Origin.

Prywatność i ochrona

uBO to darmowe oprogramowanie typu open source, więc jurysdykcja tak naprawdę nie stanowi problemu. Blokowanie odbywa się lokalnie, więc żadne dane nie są przesyłane ani obsługiwane przez osoby trzecie. Możesz włączyć automatyczne tworzenie kopii zapasowych i synchronizację ustawień za pomocą funkcji synchronizacji przeglądarki, ale należy to włączyć ręcznie.

Chociaż przede wszystkim prosty adblocker, funkcje blokowania skryptów uBlock Origin poprawiają twoje bezpieczeństwo, zapobiegając uruchamianiu złośliwych i niepewnych skryptów. Do jego domyślnych blokerów należy wiele domen śledzących oprócz domen reklamowych, co poprawia Twoją prywatność podczas przeglądania sieci.

Wsparcie

Zgodnie z oczekiwaniami wsparcie indywidualne nie jest dostępne, ponieważ oprogramowanie jest projektem typu open source prowadzonym przez jednego programistę. Strona uBO Github zawiera jednak obszerną dokumentację na temat wszystkich funkcji uBlock Origins. Prezentacja tego może być nieco gęsta dla mniej technicznych czytelników, ale informacje są tam i dość szczegółowo.

Łatwość użycia

uBlock Origin jest instalowany jako zwykłe rozszerzenie przeglądarki za pośrednictwem Chrome Web Store, dodatków Opera lub witryn z dodatkami FireFox. Dostępna aplikacja Edge pochodzi ze sklepu Microsoft Store. Jak już wspomniano, uBO nie jest dostępny dla Safari 13+, ale jeśli używasz starszej wersji Safari, możesz pobrać ją stąd.

Jak widzieliśmy, uBlock Origin to bardzo wyrafinowane i konfigurowalne oprogramowanie, które pozwala na ogromną kontrolę nad tym, co strony internetowe mogą ładować, a czego nie. Na szczęście takie zaawansowane majsterkowanie jest całkowicie opcjonalne!

Większość użytkowników po prostu musi zainstalować dodatek, a następnie zapomnieć o nim. Może od czasu do czasu spoglądam w górę, aby zauważyć (i zdziwić się) liczbę niepotrzebnych żądań stron internetowych, które blokuje...

ikona rozszerzenia pokazująca, ile żądań stron internetowych jest zablokowanych

To okropnie dużo próśb jest blokowanych podczas korzystania z Dokumentów Google!

Z naszego doświadczenia wynika, że ​​uBlock Origin nie rozkłada wielu stron przy użyciu ustawień domyślnych, ale zdarza się to czasami.

Jeśli regularnie odwiedzana strona się psuje, warto pobawić się selektorami elementów, aby wyeliminować problem, jednocześnie umożliwiając uruchomienie UBO. Ale leniwym i łatwym rozwiązaniem jest po prostu wyłączenie uBO dla tej witryny, po prostu klikając duży niebieski przycisk Wyłącz.

Niebieski przycisk wyłączania

Tak więc korzystanie z uBlock Origin jest w zasadzie tak łatwe, jak chcesz!

Końcowe przemyślenia

uBlock Plus to doskonały adblocker. Łatwy w użyciu dla laika, ale ma ogromną głębię dla tych, którzy chcą większej kontroli nad przeglądaniem stron internetowych. Jest również darmowy i typu open source, więc nie widzimy powodu, aby wybierać spośród niego bardziej komercyjne produkty (patrzymy na ciebie, Adblock Plus).

Chociaż pomaga to blokować śledzenie witryn, powszechną radą, którą popieramy, jest uruchomienie uBlock Origin wraz z borsukiem prywatności EFF. Dwa dodatki wykorzystują bardzo różne techniki, aby zapobiec śledzeniu, a zatem dobrze się uzupełniają.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me