Przegląd Seafile

Seafile


Seafile to wieloplatformowe, hostowane w chmurze rozwiązanie do przechowywania i synchronizacji w chmurze. Innymi słowy, przypomina to Dropbox lub Dysk Google, z tą różnicą, że masz pełną kontrolę nad instancją platformy. W związku z tym Seafile działa w bezpośredniej konkurencji z Nextcloud i Owncloud.

ProPrivacy.com Wynik
6 z 10

streszczenie

System oprogramowania Seafile składa się z trzech części: oprogramowania serwera, aplikacji komputerowych i aplikacji mobilnych do synchronizacji oraz oprogramowania Drive. Ta ostatnia jest przeznaczona tylko dla komputerów stacjonarnych i tworzy wirtualny dysk do uzyskiwania dostępu i przesyłania plików przechowywanych na serwerze Seafile.

cennik

Ta recenzja dotyczy w 100% darmowej i otwartej wersji społeczności Seafile. Zostało to wydane na licencji GNU Affero General Public License v3, przy wsparciu społeczności zapewnionym przez forum Seafile.

Dostępna jest również zastrzeżona wersja Linux Professional Edition, która obejmuje obsługę poczty e-mail i dodatkowe funkcje przeznaczone dla środowisk korporacyjnych.

Jeśli hostujesz Seafile na serwerze innej firmy, będą oczywiście związane z tym koszty wynajmu serwera.

cechy

 • Synchronizacja między platformami z pełną obsługą systemów Windows, macOS, Linux, Android i iOS
 • Wirtualne mapowanie dysków
 • Szyfrowanie po stronie klienta (end-to-end)
 • Wbudowana obsługa dokumentów Wiki
 • Wersjonowanie plików i migawki
 • Blokowanie plików, aby zapobiec generowaniu konfliktów podczas równoczesnej edycji plików
 • Edycja online i współautorstwo
 • Dziennik kontroli do monitorowania systemu
 • Przesyłanie zdjęć z telefonu komórkowego
 • Udostępnianie plików i kontrola uprawnień
 • Uwierzytelnianie dwuskładnikowe
 • Wbudowane skanowanie antywirusowe
 • Obsługa WebDAV

W Seafile brakuje przede wszystkim synchronizacji kontaktów i kalendarza, choć wielu uważa Seafile za utrzymanie czystości oprogramowania do synchronizacji plików. Nextcloud, który obsługuje tę i inne funkcje nieobsługiwane przez Seafile, jest uważany za nadęty przez fanów Seafile.

Jeśli potrzebujesz synchronizacji kontaktów i kalendarza, możesz użyć Radicale lub Calendarserver obok Seafile, aby to zapewnić.

W przeciwieństwie do Nextcloud (nie musieliśmy jeszcze sprawdzać Owncloud w momencie pisania), Seafile jest hostowana tylko na własnym serwerze - czy to na twoim serwerze, czy na serwerze zewnętrznym. Nie ma firm partnerskich oferujących w pełni hostowane, wstępnie skonfigurowane instancje platformy.

Międzyplatformowy

Aplikacje Sync i SeaDrive (patrz poniżej) są dostępne dla systemów Windows, macOS i Linux. W Linuksie wersje GUI tych aplikacji (które są w zasadzie identyczne z odpowiednikami Windows i macOS) są dostępne dla Ubuntu, Debian, CentOS i Fedory. Klient wiersza poleceń jest również dostępny dla wszystkich wersji systemu Linux.

SeaDrive - wirtualne mapowanie dysków

Aplikacja SeaDrive dla systemów Windows, macOS i Linux zamiast uzyskiwać dostęp do przesłanych plików za pomocą klienta pulpitu, instaluje folder SeaDrive jako dysk dla łatwego dostępu. Nie dodaje to żadnej podstawowej funkcjonalności do zwykłego klienta synchronizacji (który nie synchronizuje automatycznie plików lokalnie), ale zapewnia wygodną alternatywną metodę dostępu do plików.

Wbudowana obsługa dokumentów Wiki

Możesz zapisywać i edytować dokumenty Wiki w bibliotece za pomocą wbudowanego edytora WYSIWIG Markdown. Mogą one bezproblemowo łączyć się z plikami przechowywanymi w bibliotece, usuwając w ten sposób zmorę wielu tradycyjnych systemów Wiki - ograniczenia wielkości załączników.

Wersjonowanie plików i migawka

Za każdym razem, gdy zmieniasz plik w synchronizowanej bibliotece, tworzony jest nowy plik. Oryginalny plik jest przechowywany i można uzyskać do niego dostęp w dowolnym momencie. Jeśli padniesz ofiarą ataku ransomware, możesz po prostu przywrócić wersje plików przed atakiem. Przechowywanie wersji jest również przydatne tylko w celu uzyskania dostępu do wcześniejszych wersji roboczych.

Historia wersji pliku Sea

Oprócz prostej wersji plików Seafile wykonuje migawkę całej biblioteki za każdym razem, gdy wprowadzasz zmiany w tej bibliotece. Oznacza to, że można przywrócić wszystkie pliki, nie tylko te, które zostały zmienione.

migawka pliku morskiego plików

Poprzednie wersje plików i migawki są dostępne tylko za pośrednictwem interfejsu internetowego, w którym można również określić, jak długo przechowywane są poprzednie wersje plików w każdej bibliotece (mierzone w dniach).

Edycja online i współautorstwo

Pliki (w tym pliki Microsoft Office) można tworzyć, edytować i współpracować poprzez integrację z Microsoft Office Online Server, OnlyOffice lub serwerem Collabora Online. To oczywiście wymaga pewnej konfiguracji do wdrożenia.

Klient sieci Web Seafile zawiera także wbudowaną obsługę podglądu dla różnych formatów plików wideo, audio, PDF, obrazów i tekstów.

Przesyłanie zdjęć z telefonu komórkowego

Aplikacje na Androida i iOS umożliwiają automatyczne przesyłanie zdjęć i filmów do wybranej biblioteki. Możesz przesyłać tylko przez Wi-Fi lub korzystać z danych mobilnych, a także pozwolić aplikacji zgadywać albumy z aparatem lub wybierać je samodzielnie.

Wybieranie albumów w pliku morskim

Udostępnianie plików i kontrola uprawnień

Pliki i foldery można łatwo udostępniać z niezaszyfrowanych bibliotek za pomocą adresu URL lub „łącza wewnętrznego”. Pozwala to innym członkom zespołu Seafile na otwarcie łącza w kliencie stacjonarnym. Zaszyfrowane pliki i foldery mogą być udostępniane tylko przez „łącze wewnętrzne”.

udostępnij moją bibliotekę w pliku morskim

Możesz chronić udziały hasłem i ustawić limit wygaśnięcia linków. Klienci korporacyjni mają dodatkowe, bardziej szczegółowe opcje udostępniania.

moja biblioteka na kartotece morskiej

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA)

Łatwo włącza się uwierzytelnianie dwuskładnikowe, wymagające użycia Google Authenticator (lub przypuszczalnie dowolnej innej aplikacji uwierzytelniającej OTP) do logowania się na konta. Seafile obsługuje również 2FA za pośrednictwem usługi Twilio.

Obsługa WebDAV

Po wdrożeniu obsługa WebDAV umożliwia synchronizację danych z aplikacjami obsługującymi WebDAV. Jak już wspomniano, synchronizacja kalendarzy i kontaktów nie jest obsługiwana przez CalDAV ani CardDAV

Prywatność

Jednym z głównych powodów, dla których warto korzystać z rozwiązania hostowanego na własną rękę, takiego jak Seafile, zamiast rozwiązania hostowanego w pełni, takiego jak regularna synchronizacja plików lub usługa tworzenia kopii zapasowych w chmurze, jest pełna kontrola nad własnymi danymi.

Oprogramowanie serwera Seafile można zainstalować na fizycznie posiadanym sprzęcie lub na wynajętej powierzchni serwera.

Jurysdykcja

Jeśli instalujesz Seafile na wynajętym miejscu na serwerze, to zasadniczo przechowywane tam dane podlegają wszelkim przepisom i operacjom nadzoru, które są praktykowane w kraju, w którym znajduje się serwer i / lub operator serwera.

Seafile oferuje opcjonalne silne szyfrowanie typu end-to-end, więc twoje dane są bezpiecznie szyfrowane przed przesłaniem na serwer. Oznacza to, że strona trzecia nie może uzyskać do niego dostępu po stronie serwera, przez co obawy dotyczące jurysdykcji są raczej nieistotne.

Bezpieczeństwo techniczne

Biblioteki domyślnie nie są szyfrowane w spoczynku, ale mogą być. To szyfrowanie jest wykonywane po stronie klienta. Dane w spoczynku są szyfrowane za pomocą AES 256-CBC i zabezpieczone plikiem klucza.

Plik klucza jest szyfrowany przy użyciu hasła i szyfru AES-CBC, zanim zostanie wysłany i zapisany na serwerze. Para kluczy jest również tworzona z samego hasła przy użyciu PBKDF2 z 1000 iteracjami SHA256. Ta para zaszyfrowanych kluczy hasła jest wymagana do odszyfrowania zaszyfrowanego pliku klucza, który jest następnie używany do odszyfrowania danych.

W przypadku szyfrowania / deszyfrowania w aplikacjach komputerowych lub mobilnych hasło nigdy nie opuszcza urządzenia. Jednak w przypadku korzystania z klienta internetowego (Seahub) zakodowana wersja hasła jest przechowywana po stronie serwera przez godzinę.

Nie jest to oczywiście tak bezpieczne, jak hasło, które nigdy nie opuszcza twojego systemu, ale ponieważ przechowywane hasło jest mieszane przy użyciu PBKDF2 z 1000 iteracjami SHA256, jest jednak dość bezpieczne. I oczywiście masz kontrolę nad serwerem.

Warto zauważyć, że zawartość plików jest szyfrowana, ale nazwy plików i struktura katalogów nie są.

Przesyłane dane należy zabezpieczyć za pomocą protokołu HTTPS, ale ponieważ jesteś hosterem samoobsługowym, musisz uzyskać certyfikat SSL podpisany przez urząd certyfikacji i skonfigurować go w systemie serwera dla siebie.

Oczywiście dane w zaszyfrowanych folderach pozostaną zaszyfrowane, nawet jeśli proces przesyłania nie będzie zabezpieczony.

Wsparcie

Pierwsza linia wsparcia to niedawno zaktualizowany i rozszerzony podręcznik online. Zawiera wiele informacji, w tym szczegółowe instrukcje konfiguracji.

Niemniej jednak napotkaliśmy problemy, które nie zostały omówione w podręczniku, w którym pojawiają się aktywne fora społeczności. Jednak irytacja polega na tym, że większość linków w poprzednich wątkach forum odnosi się do starej wersji podręcznika i dlatego nie są już przydatne.

Łatwość użycia

Ustawiać

Aby korzystać z Seafile, musisz najpierw samodzielnie hostować wystąpienie oprogramowania serwera. Można to zrobić w ogólnym systemie Linux i Raspberry Pi na wiele sposobów, ale dla użytkowników domowych (w centrum tego artykułu) zaleca się wdrożenie w systemie Linux za pomocą SQLite. To wszystko dobrze i dobrze (i dość łatwo), z tym wyjątkiem, że instrukcje wdrażania HTTPS są dostępne tylko dla metod Nginx lub Apache.

W podręczniku zaleca się także wdrażanie przy użyciu rodzimego klienta Windows, ale nie podano do tego linków. Przy dalszym dochodzeniu dzieje się tak, ponieważ oprogramowanie serwera Windows jest teraz przestarzałe i nie będzie obsługiwane w przyszłości, chociaż jeśli wystarczająco mocno polujesz, nadal jest ono dostępne.

Kompleksowe instrukcje konfiguracji są dostępne dla wszystkich obsługiwanych platform, chociaż trzeba powiedzieć, że bez względu na to, którą platformę wybierzesz, jest to naprawdę praca dla bardziej doświadczonych techników komputerowych i entuzjastów.

Instrukcje zawarte w Podręczniku Seafile dotyczące włączania HTTPS na serwerach Linux przy użyciu Nginx lub Apache, zakładają jednak, że wdrożyłeś Seafile na tych platformach. Jeśli wdrożyłeś go za pomocą SQLite, Dockera lub Windows, nie jest jasne, czy możliwe jest nawet włączenie HTTPS.

Wiele poradników jest dostępnych online, aby włączyć HTTPS dla Seafile Windows Server przy użyciu pakietu Microsoft IIS, ale wszystkie mają już kilka lat.

Interfejs sieciowy

Interfejs internetowy jest podstawowym sposobem uzyskiwania dostępu do plików i zarządzania nimi oraz administrowania ustawieniami konta.

foldery plików morskich

Możesz tworzyć nowe biblioteki, pobierać pliki lub przeciągać i upuszczać pliki do bibliotek.

przeciągnij i upuść pliki morskie do bibliotek

Aplikacje do synchronizacji pulpitu

Aplikacje do synchronizacji danych są prawie identyczne w systemach Windows, macOS i Linux. W przeciwieństwie do Dropbox lub Dysku Google pliki synchronizowane z serwerem nie są automatycznie synchronizowane lokalnie z innymi urządzeniami.

synchronizowanie aplikacji na plikach morskich

Możesz zsynchronizować dowolny folder w systemie, po prostu przeciągając go i upuszczając na kliencie, gdzie możesz przeglądać, zarządzać i udostępniać pliki.

SeaDrive

Jedną z najbardziej przydatnych funkcji Seafile jest możliwość tworzenia wirtualnych napędów w systemach Windows, macOS i Linux. Zachowują się one jak zwykły dysk lokalny, z tym wyjątkiem, że zapisane na nich dane są zapisywane na serwerze Seafile.

dysk morski w systemie Mac OS

Ikona obok każdego pliku wskazuje jego status: tylko do chmury, pobrany lub częściowo pobrany (dla folderów).

Aplikacje mobilne

Aplikacje na Androida i iOS są bardzo podobne. W obu aplikacjach możesz przeglądać, zarządzać i pobierać pliki zsynchronizowane z serwerem w chmurze.

Aplikacja mobilna Sea file

W Androidzie można przesłać dowolny plik na urządzenie, choć trochę rozczarowujemy, że automatyczna synchronizacja folderów nie jest możliwa. W iOS możesz przesyłać zdjęcia i filmy.

zdjęcia w pliku morskim

Obie aplikacje obsługują automatyczne przesyłanie zdjęć i filmów.

Końcowe przemyślenia

W użyciu Seafile działa bardzo dobrze i cieszymy się, że pliki synchronizowane z chmurą nie są automatycznie synchronizowane na wszystkich podłączonych komputerach. Interfejs jest intuicyjny i łatwy w obsłudze, a aplikacje są bardzo sprytne. Szczególnie doceniamy silne wsparcie dla Linuksa dzięki wersjom GUI zarówno oprogramowania Sync, jak i SeaDrive.

Jesteśmy jednak trochę rozczarowani, że nie można automatycznie synchronizować folderów z urządzeniami z Androidem (funkcja, o której wiemy, że iOS i tak nigdy nie byłaby obsługiwana).

Rozumiemy, dlaczego ludziom podoba się fakt, że Seafile unika pełzania misji, ale brakuje nam synchronizacji kalendarza i kontaktów. Wiemy, że można to osiągnąć za pomocą innego oprogramowania obok Seafile, ale wymaga to dodatkowego wdrożenia na poziomie serwera.

Co prowadzi nas do wielkiej przeszkody związanej z wdrożeniem Seafile. W przeciwieństwie do Nextcloud, nie ma dostępnych opcji hostingu dla zwykłego użytkownika. Seafile to tylko samoobsługowe rozwiązanie do przechowywania w chmurze. Co oznacza, że ​​do jego skonfigurowania wymagana jest spora ilość wiedzy technicznej. Zwłaszcza jeśli chcesz zabezpieczyć połączenie za pomocą HTTPS.

Jeśli masz wiedzę, Seafile jest eleganckim, bezpłatnym i bezpiecznym rozwiązaniem do hostingu w chmurze (zakładając, że wdrożysz HTTPS i użyjesz szyfrowania e2e. W przeciwnym razie prawdopodobnie będzie lepsza usługa chmurowa dla Ciebie).

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me