Przegląd Tenta Browser

Przeglądarka Tenta


Tenta to nowa przeglądarka dla systemu Android z naciskiem na prywatność. Podczas gdy większość przeglądarek zarabia na swoich usługach poprzez reklamę i zbieranie danych użytkownika, Tenta robi to inaczej. Tenta zapewnia OpenVPN w przeglądarce, dzięki czemu użytkownicy są całkowicie bezpieczni. Ponadto Tenta nigdy nie przechowuje kluczy użytkownika na żadnym ze swoich serwerów dla dodatkowego bezpieczeństwa. Pomyśl o VPN i przeglądarce w trybie incognito połączonych w jedną i zaczniesz mieć pojęcie o przeglądaniu, które zapewnia Tenta.

ProPrivacy.com Wynik
4 z 10

streszczenie

Powiedzenie, że byłem podekscytowany wypróbowaniem Tenty, jest niedopowiedzeniem. Gdy tylko się o tym dowiedziałem, byłem niesamowicie chętny do przetestowania go. Czy darmowa wbudowana sieć VPN będzie działać na optymalnych poziomach niezbędnych do przesyłania strumieniowego w jakości HD? A może będzie powolny i odpowiedni tylko do bezpieczeństwa Wi-Fi i odblokowywania takich rzeczy, jak usługi bankowości internetowej? Biorąc pod uwagę, że jest bezpłatny, nawet ten drugi nie byłby taki zły. Muszę jednak przyznać, że mam nadzieję, że gra naprawdę dobrze. Bez wątpienia bezproblemowa integracja narzędzi do ochrony prywatności w jednej przeglądarce jest czymś, co oferuje wielką użyteczność i daje Tenta wyjątkowy urok.

cennik

Wydaje się, że Tenta chętnie świadczy usługę za darmo i teoretycznie jest to doskonały produkt. Tak więc fakt, że jest dostępny bez subskrypcji, jest niesamowity. Więc jaki jest haczyk? Prawda jest taka, że ​​o ile mogę stwierdzić, nie ma! Przeglądarka Tenta naprawdę udostępnia oprogramowanie za darmo i planuje jedynie zarabiać na tej usłudze, umożliwiając użytkownikom przejście na pakiet pro VPN (ewentualnie).

To uaktualnienie będzie usługą VPN pełnego urządzenia, która chroni wszystkie aplikacje zamiast danych w przeglądarce. To ci, którzy są pro-planistami, będą źródłem dochodów dla programistów Tenty. Jako taka, przeglądarkę można uznać za lidera strat, mającego na celu skłonienie ludzi do zakupu pełnej usługi VPN.

Otwarte źródło

Kiedy po raz pierwszy napisałem tę recenzję, Tenta trzymał karty blisko piersi. Teraz jednak Tenta ma otwarte oprogramowanie do ochrony prywatności. Jest to świetne, ponieważ pozwoli ludziom zweryfikować prawdziwość twierdzeń Tenty na temat platformy. Jak dotąd proces weryfikacji strony trzeciej nie miał miejsca. Jednak udostępnienie Tenty open source jest zdecydowanie ogromnym krokiem we właściwym kierunku dla tej nowo powstałej usługi VPN.

Funkcje Tenta

Dostęp PIN

Aby rozpocząć korzystanie z usługi, Tenta prosi o podanie kodu PIN. Oznacza to, że przeglądarka jest zabezpieczona od samego początku. Każda historia, zakładki itp., Które warto zachować, są chronione hasłem. Co dobre, według firmy, PIN nigdy nie jest przechowywany na serwerach Tenty, dla dodatkowego bezpieczeństwa.

Zastrzeżona technologia incognito

Kolejną zaletą jest fakt, że Tenta używa Smart Incognito ™. Ma to na celu umożliwić użytkownikom dostęp do zakładek, historii i pobranych plików oraz utrzymywanie otwartych okien między sesjami, zawsze incognito.

Dzięki temu Tenta zapewnia prywatność incognito, ale funkcjonalność zwykłej przeglądarki. Założyciel Jesse Adams komentuje:

Aby Tenta odniosła sukces jako przeglądarka, podstawowa funkcja bezpiecznego i prywatnego przeglądania powinna być darmowa. I nie tylko Twój ruch jest szyfrowany za pomocą wbudowanego OpenVPN, ale pomyśl o wszystkich innych danych przeglądania, które tradycyjnie nie są ukryte, takich jak zakładki, pobrane pliki, a nawet pozostawienie otwartych kart, aby wyświetlić je później.

Tryb incognito i VPN nie zapewniają efektywnego zachowania prywatności podczas przeglądania Internetu. Szyfrujemy i blokujemy dostęp do WSZYSTKICH danych przeglądania. Podchodzimy do twoich danych bez wiedzy. W rzeczywistości twoje klucze nigdy nie są przechowywane na żadnym serwerze dla dodatkowego bezpieczeństwa, co oznacza, że ​​po prostu nie jesteśmy w stanie zapewnić dostępu do twojego konta nikomu. I znowu to oferuje bezpłatna wersja.

Założyciel Tenta, Jesse Adams

Bez ograniczeń i ograniczeń

To, co wydaje się naprawdę niezwykłe, to fakt, że w przeciwieństwie do większości darmowych sieci VPN, Tenta twierdzi, że nie zamierza nakładać żadnych ograniczeń przepustowości ani ograniczeń użytkowania na wbudowaną usługę VPN. Jest to godne pochwały i z pewnością mogłoby pomóc w doprowadzeniu genialnie sprzedawanego VPN Tenty do centrum uwagi (na wysoce konkurencyjnym i zatłoczonym rynku VPN).

„Strefy”

Jedną z fajnych funkcji jest zdolność przeglądarki do łączenia się z różnymi serwerami VPN na różnych kartach przeglądarki (zwanych strefami). W wersji beta do wyboru są tylko cztery serwery, zlokalizowane w Seattle, Miami, Holandii i Singapurze. Jednak jeśli Tenta rozszerzy tę listę lokalizacji serwerów, może to być naprawdę doskonała funkcja, która naprawdę podnosi wartość użyteczności. Wyobraź sobie na przykład, że możesz odblokować australijską telewizję, bezpiecznie wykonując bankowość internetową z ograniczeniami geograficznymi w publicznej sieci Wi-Fi, i masz pomysł.

Wbudowane opcje DNS

Jako dowód na to, że Tenta będzie wysokiej klasy narzędziem do ochrony prywatności, jego projektanci nawet zintegrowali wymienne ustawienia DNS z przeglądarką. To miły dodatek i coś, co nie jest normą w branży VPN.

Pracujemy nad dodaniem obsługi w pełni niestandardowego wyboru serwera DNS, umożliwiając wprowadzenie adresu IP dowolnego serwera DNS, który Ci się podoba, jeśli nasze opcje Ci nie odpowiadają.

Założyciel Tenta, Jesse Adams

Aby uzyskać do niego dostęp, kliknij flagę lub niebieską pinezkę na karcie, aby wyświetlić menu rozwijane.

Strona internetowa Tenta

Tenta ma ładną stronę internetową. Na stronie głównej znajduje się prezentacja wideo na temat przeglądarki, dzięki której ludzie mogą dowiedzieć się o Tenty bez konieczności przeszukiwania. Jednak pomimo tego, że jest dobrze zaprojektowana, strona nie jest tak szczegółowa ze szczegółami technicznymi.

Imponujące twierdzenia są dobre i dobre, a funkcje, takie jak ochrona przed wyciekiem DNS i OpenVPN, brzmią świetnie. Ponadto sekcja blogu zawiera również wiele artykułów związanych z prywatnością i bezpieczeństwem, co jest przydatnym dodatkiem. Nie można jednak nie przeczuć, że ładna, przejrzysta strona implementacji technologii idealnie zaokrągli stronę i sprawi, że spodoba się ona zarówno osobom myślącym technicznie, jak i zwykłym przeglądarkom.

Tenta Browser Experience

Tenta Browser jest nadal w publicznej wersji beta i jest dostępna tylko na Androida. Ponadto musisz zalogować się do sklepu Google Play, aby uzyskać dostęp do bezpłatnej aplikacji. Aplikacja pobiera się szybko i instaluje z łatwością. Od samego początku wygląda świetnie. Logo jest niesamowicie fajne: cyfrowa ośmiornica z czipami w stetson - kto mógłby się z tym kłócić?

Pierwszą rzeczą, którą musi zrobić użytkownik, jest ustawienie kodu PIN. Użytkownicy są ostrzegani, aby ich nie utracić, w przeciwnym razie zostaną zablokowani w przeglądarce Tenta. Po ustawieniu kodu PIN użytkownicy mogą rozpocząć przeglądanie. Domyślnie przeglądarka jest ustawiona na sieć lokalną i działa jak każda inna przeglądarka w trybie incognito. Klikając ustawienia w prawym górnym rogu zakładki (pojawia się to jako flaga po podłączeniu lub jako niebieska pinezka w sieci lokalnej), subskrybenci uzyskują dostęp do szeregu ustawień, w tym do serwerów VPN.

Te ustawienia to:

 • Serwery VPN: (Miami, Seattle, Holandia i Singapur).
 • DNS: (Google DNS, OpenNIC, poziom 3, OpenDNS niestandardowy).
 • Wyszukiwarka: (Google, Yahoo, Bing, DuckDuckGo i StartPage).
 • „Pobierz bez pytania” - można włączyć lub wyłączyć (domyślnie wyłącza się).
 • „Zamknij teraz wszystkie karty”.
 • „Usuń strefę”.
 • „Powiadomienia” - zarządzaj powiadomieniami internetowymi.

Tenta to zastrzeżony system VPN, który umożliwia otwieranie wielu połączeń w osobnych zakładkach. Robi to poprzez zaporę ogniową z wyjątkiem tunelu VPN z wyjątkiem przeglądarki. Jednak, aby był to udany produkt, musi robić to bezpiecznie.

Grupuj witryny według lokalizacji VPN (strefa)

Fajną funkcją wbudowaną w Tenta jest możliwość grupowania stron według lokalizacji. Tenta nazywa te grupy „strefami”. Utworzenie nowej jest tak proste, jak kilka dotknięć ekranu dotykowego. Na swojej stronie internetowej Tenta opisuje tę funkcję w następujący sposób:

Strefy Tenta to nasza zastrzeżona metoda grupowania kart według lokalizacji serwera. Miej jedną Strefę kart bezpiecznie połączoną z Amsterdamem, a drugą jednocześnie z Miami. Lub Seattle. Możesz nawet mieć własne ustawienia dla każdej strefy, co daje niezrównaną kontrolę nad przeglądaniem. Wszystko za pomocą zaledwie kilku dotknięć.

Funkcja stref jest z pewnością nowością i pozwala użytkownikom łączyć się z różnymi stronami internetowymi w różnych lokalizacjach jednocześnie. Przetestowałem to, tworząc strefę Miami i Holandia i testując z ipleak.net w każdej strefie. Z przyjemnością stwierdziłem, że dostałem inny (przezroczysty) adres IP w każdej „strefie”.

Inne funkcje

Na razie przełącznik zabijania nie jest dostępny, co jest trochę wstydem. Przełącznik zabijania zatrzymuje wszelki ruch internetowy poza tunelem VPN, aby zatrzymać przesyłanie danych do dostawcy usług internetowych użytkownika, w przypadku zerwania połączenia VPN. Jest to bez wątpienia ważna funkcja technologiczna, która będzie potrzebna, aby zapewnić bezpieczeństwo Tenty na najwyższym poziomie. Dobrą wiadomością jest to, że programiści Tenta mają ją w przygotowaniu. Należy jednak pamiętać, że do tego czasu, jeśli połączenie VPN spadnie, może to doprowadzić do wycieku niezaszyfrowanego ruchu z prawdziwego adresu IP użytkownika do jego dostawcy usług internetowych.

Prywatność i ochrona

Ze względu na to, że Tenta jest zamkniętym źródłem, bardzo chciałem zapytać o wdrożenie OpenVPN na platformie. Oczywiście na razie mamy na to tylko słowo Jessego Adamsa. Jednak moim zdaniem Adams zdawał się naprawdę wiedzieć, o czym mówił, kiedy odpowiadał na moje pytania. Poziomy implementacji szyfrowania, które opisał, są zdecydowanie silne, więc mogę dać Tenty aprobatę. Oto specyfikacje:

 • OpenVPN do bezpiecznych połączeń i szyfrowania wszystkich połączeń przychodzących i wychodzących do sieci (w zależności od konfiguracji).
 • Metadane tranzytowe (kanał sterujący OpenVPN) - wymiana kluczy TLS 1.2 DH, AES-256 z uwierzytelnianiem SHA-384. 2048-bitowe klucze RSA.
 • Dane tranzytowe (kanał danych OpenVPN) - AES-256 z uwierzytelnianiem SHA-512.
 • Interfejsy API usług: wymiana klucza TLS 1.2 Elliptic Curve DH, AES-256 z uwierzytelnianiem SHA-384. 384-bitowe klucze EC.
 • Jako dodatkową funkcję bezpieczeństwa wymuszamy uwierzytelnianie na serwerach ZONE, aby mieć pewność, że tylko użytkownicy Tenta mają dostęp.

Wymiana klucza krzywej eliptycznej DH oznacza, że ​​Tenta zapewnia idealną tajemnicę do przodu. Biorąc pod uwagę, że użytkownicy otrzymują to za darmo (i że Tenta jest wciąż w fazie beta), jest to oszałamiające i na pewno zawstydza wiele znanych VPN.

Z siedzibą w USA

Chociaż Tenta nie prowadzi żadnych rejestrów, to jednak bycie w USA jest dalekie od ideału. USA to kraj, który jest pod czujnym okiem zarówno NSA, jak i CIA. Nadzór w kraju odbywa się na poziomie epidemii, a krajowe firmy technologiczne mogą zostać zmuszone do przestrzegania dochodzeń w sprawie nakazów i rozkazów. Z tego powodu Stany Zjednoczone są zawsze uważane za czerwoną flagę pod względem lokalizacji. To powiedziawszy, polityka zerowych dzienników przeszła długą drogę i oznacza, że ​​jeśli władze pójdą do Tenty po informacje, nie będą miały nic do przekazania.

Ustawienia DNS

Jedną rzeczą, którą mogłem przetestować dla siebie, są konfigurowalne ustawienia DNS. Dostępne opcje to: Google, System 3, OpenNIC i OpenDNS (z niestandardowym także w fazie rozwoju). Przetestowałem Tenta Secure DNS i OpenNIC za pomocą ipleak.net i za każdym razem strona wykryła adresy California Google Business DNS. To mnie trochę martwiło.

Jednak nieco więcej testów ujawniło, że jest to błąd w wersji beta. Zasadniczo użytkownicy wersji beta, którzy chcą zmienić DNS, mogą wymagać ponownego uruchomienia urządzenia z Androidem, a następnie zmiany ustawień DNS. Następnie po prostu połącz się z serwerem, a powinieneś mieć prawidłowe ustawienia DNS (chociaż zalecamy sprawdzenie, aby upewnić się, że zmieniły się poprawnie za pomocą ipleak.net).

Po pomyślnej zmianie DNS Tenta zapamiętuje to ustawienie i stwierdziłem, że jest stabilne. Nie wykryłem również wycieków DNS po prawidłowym skonfigurowaniu.

Mimo że konieczne jest ponowne uruchomienie urządzenia, aby upewnić się, że zmiany DNS są zdecydowanie błędem, Tenta jest wciąż w fazie beta, więc można mu wybaczyć.

Na razie OpenNIC jest domyślnym dostawcą usług DNS po połączeniu z którąkolwiek z naszych lokalizacji VPN. Wkrótce przejdziemy do korzystania z naszego Tenta DNS, który zapewnia pewne korzyści, w tym DNS-over-TLS i DNS-over-HTTPS. Odkryliśmy jednak, że nasze rozwojowe serwery Tenta DNS nie były w stanie obsłużyć naszego obciążenia produkcyjnego, co spowodowało chaos polegający na niepowodzeniach. Na razie ujednoliciliśmy to z OpenNIC i po zakończeniu będziemy wprowadzać Tenta DNS.

Ten komentarz pojawił się po recenzji. Potwierdzamy również, że w ustawieniach strefy błędnie oznaczono OpenDNS jako OpenNIC. Zostało to naprawione w wydaniu, które wychodzi dziś / jutro. Dzięki za zwrócenie na to uwagi.

Założyciel Tenta, Jesse Adams

Kiedy wybrałem OpenNIC, otrzymałem tylko jeden adres DNS:

Ogólnie rzecz biorąc, ustawienia DNS dla Tenty są na razie trochę niepokojące. Jest to zdecydowanie coś, na co warto zwrócić uwagę, jeśli zamierzasz używać Tenta.

Prędkości połączenia

Być może najbardziej rozczarowującą rzeczą w przeglądarce Tenta są prędkości połączeń. Testowałem serwery w Miami i Amsterdamie za pomocą testmy.net. Kiedy go przetestowałem, wyniki pobierania były naprawdę słabe. Testowałem serwer Miami za pomocą serwera testowego w Nowym Jorku, a serwer Amsterdamu z serwera testowego w Wielkiej Brytanii. Jak widać, mój podstawowy test prędkości wyniósł lokalnie około 50 Mb / s, a nieco poniżej tego przy użyciu testowego serwera w Nowym Jorku. W obu przypadkach prędkość pobierania przy użyciu Tenty wynosiła średnio około 5 Mb / s (i wynosiła zaledwie 3 Mb / s). Jak zawsze, dla pewności przetestowałem każdy serwer pięć razy.

Szybkość przesyłania zajęła również trochę nurkowania. Jest to coś, co Tenta będzie musiała poważnie zaktualizować, jeśli chce konkurować na zatłoczonym rynku VPN. Większość sieci VPN nie ma własnej infrastruktury serwerów VPN. Z tego powodu wynajmują swoje serwery od zaufanych dostawców. Najlepsze sieci VPN wynajmują serwery poziomu 1, które zapewniają minimalną utratę (być może 20%) prędkości (a czasem nawet mniej).

Przy tak niskiej prędkości połączenia nie ma wątpliwości, że streaming byłby trochę koszmarem. Mimo to Tenta jest w fazie beta i jest bezpłatny, więc nadal jest dobrym VPN, aby zapewnić bezpieczeństwo na publicznej sieci WiFi. Możemy jednak mieć tylko nadzieję, że Tenta zdoła uaktualnić usługę, zanim zakończy się wersja beta. Niezastosowanie się do tego może być poważnym problemem.

Przeglądarka Tenta: Podsumowanie

Lubiłam:

 • Bezpłatna sieć VPN bez ograniczeń
 • Może łączyć się z różnymi serwerami na różnych kartach
 • Pliki do pobrania, historia i zakładki są szyfrowane przez przeglądarkę (szyfrowanie AES-256 bitów dla stacjonarnych danych przeglądarki przechowywanych na urządzeniu)
 • Ustawienia DNS można zmienić w przeglądarce
 • Silne szyfrowanie OpenVPN
 • Przeglądaj w trybie incognito przez cały czas (ale bez rezygnacji z funkcji)

Nie byłam tak pewna co do:

 • Tylko cztery lokalizacje serwerów
 • Ustawienia DNS są nieco wadliwe w wersji beta
 • Brak przełącznika zabijania

Nienawidziłem:

 • Bardzo wolne prędkości połączenia
 • Musiałem włączać i wyłączać urządzenie z Androidem, aby zmienić ustawienia DNS i czasami połączyć się z serwerami

Dla Tenty są jeszcze wczesne dni, a firma właśnie udostępniła swoje oprogramowanie jako oprogramowanie typu open source. Jeśli jednak implementacja sprawdzi się, gdy zostanie odpowiednio skontrolowana - Tenta jest z pewnością bardzo interesującą bezpłatną przeglądarką z silnie zintegrowanym OpenVPN.

Niestety cztery serwery (tylko w trzech krajach) to za mało, aby konkurować na dzisiejszym rynku VPN. Odblokowanie USA i Holandii z pewnością ma jednak swoje zalety. Niestety prędkości są zbyt wolne, aby konkurować na konkurencyjnym rynku VPN. Prędkości połączeń są priorytetem numer jeden dla większości ludzi, więc jest to obszar, który nie zdobędzie wielu fanów Tenta.

Jednak za darmo jest to doskonała przeglądarka, która jest ulepszana tylko wtedy, gdy prostuje kilka zagięć, na które cierpi. Podsumowując, Tenta jest bogaty w funkcje i bezpieczny, ze starannie przemyślaną użytecznością. Zdecydowanie taki, który zachowa macki na przyszłość!

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me