Przegląd TurboVPN

TurboVPN

TurboVPN to darmowa usługa VPN, która ma 4,7 na 5 gwiazdek w sklepie Google Play. To bardzo wysoka, biorąc pod uwagę, że VPN został sprawdzony prawie dwa miliony razy. W tej recenzji TurboVPN przyjrzymy się, czy TurboVPN zapewnia wodoszczelną cyfrową prywatność. Ponadto sprawdzimy jego wydajność, aby sprawdzić, czy może konkurować z najlepszymi bezpłatnymi sieciami VPN na rynku.

ProPrivacy.com Wynik
4 z 10

streszczenie

TurboVPN to mobilna sieć VPN z siedzibą w Singapurze i Chinach, która została pobrana około 50 milionów razy. Jak zawsze w przypadku bezpłatnych usług VPN, należy pamiętać, że utrzymanie sieci VPN kosztuje dużo pieniędzy. Z tego powodu ważne jest, aby dokładnie przyjrzeć się, w jaki sposób VPN tworzy strumień przychodów. Podczas naszej oceny odkryliśmy sieć VPN, która wyświetla reklamy i udostępnia dane reklamodawcom w celu zapewnienia bezpłatnej usługi VPN.

Cena £

Mimo, że są używane głównie jako bezpłatna sieć VPN, konsumenci mają możliwość uaktualnienia do wersji VIP usługi. Dostępny jest również 7-dniowy bezpłatny okres próbny usługi VIP. Konsumenci mogą płacić 11,99 USD miesięcznie lub uzyskać roczną subskrypcję za równowartość 2,99 USD miesięcznie. Jednak z powodów, które omówię w dalszej części tej recenzji, ogólnie odradzam płacenie za tę sieć VPN.

Darmowa usługa

TurboVPN zapewnia bezpłatną usługę VPN, z której można korzystać bez ograniczeń. Jest to tylko VPN na urządzenia mobilne, którego nie można używać na komputerach stacjonarnych. Bezpłatny koszt VPN jest naprawdę wspaniały. Oznacza to, że osoby w miejscach, w których często występują bloki witryn, mogą odblokować internet, aby odzyskać dostęp do potrzebnych wiadomości lub usług online.

Chociaż prawdą jest, że bezpłatne usługi VPN są podejrzane pod względem prywatności (więcej na ten temat później) - bezpłatna sieć VPN może być bardzo przydatna dla osób żyjących w niestabilnych środowiskach politycznych, które wymagają dostępu do zablokowanych wiadomości, aplikacji lub serwisów społecznościowych.

Odblokuj Netflix?

Podobnie jak w przypadku większości bezpłatnych usług VPN, TurboVPN nie odblokowuje Netflix US ani BBC iPlayer.

Dla każdego, kto chce zapłacić za tę usługę, wersja premium odblokowuje Netflix US z serwerami VIP US. Ponadto ma serwer w Wielkiej Brytanii, który jest w stanie odblokować BBC iPlayer za granicą.

cechy

  • Serwery w 9 krajach (za darmo) lub 16 krajach (VIP)

  • Aplikacje mobilne na Androida i iOS (weryfikowalne bezpieczeństwo tych protokołów)

  • Szyfrowanie OpenVPN, IPSec lub IKEv2

  • Bezpłatne korzystanie z VPN

  • Odblokuj Netflix (tylko VIP)

Szybkość i wydajność

Ta sieć VPN jest przeznaczona tylko dla telefonów komórkowych, co oznacza, że ​​musieliśmy przetestować tę sieć VPN za pomocą internetowego narzędzia do testowania prędkości (w przeciwieństwie do naszego systemu testów prędkości opartego na serwerze naukowym).

Dokładnie przetestowaliśmy wydajność tej darmowej sieci VPN i stwierdziliśmy, że spowalnia ona połączenia o około połowę. Testowałem przy użyciu połączenia Virgin Media 50 Mb / s w Wielkiej Brytanii i odkryłem, że VPN spowolnił moje połączenie o około 26 Mb / s.

To naprawdę imponujące i oznacza, że ​​konsumenci mogą korzystać z tej sieci VPN, aby przesyłać strumieniowo treści online i odblokowywać filmy z YouTube ograniczone w twoim kraju lub innych strumieniach z całego świata. Oznacza to również, że ta sieć VPN prawdopodobnie dobrze się sprawdzi podczas wykonywania połączeń VoIP.

Wycieki IP

Przetestowaliśmy pod kątem wycieków w połączeniu Virgin Media IPv4 i stwierdziliśmy, że VPN nie ma wycieków IP ani wycieków WebRTC. To jest świetne.

Niestety jednak strona testowa (ipleak.net) odkryła 61 serwerów DNS w Belgii - wszystkie z nich to Google DNS. Możliwe, że VPN obsługuje te żądania, co oznacza, że ​​Google nigdy nie wie, kto je wysyła.

Z drugiej strony jest również możliwe, że Turbo VPN w ogóle nie zastępuje tych żądań. W takim przypadku Google dokładnie wie, które witryny odwiedzasz. Dobra sieć VPN obsługuje żądania DNS z własnymi serwerami lub przynajmniej pośredniczy w żądaniach DNS przed wysłaniem ich do zewnętrznego programu rozpoznawania nazw, takiego jak Google.

Próbowaliśmy skontaktować się z firmą za pośrednictwem e-maila zwrotnego (nie ma wsparcia), aby dowiedzieć się, czy odpowiada ona na te żądania DNS, jednak nie byliśmy w stanie uzyskać żadnej odpowiedzi z sieci VPN. Aby być bezpiecznym, a nie przepraszać, musimy założyć, że Google obsługuje te żądania DNS.

Prywatność

Ta chińska sieć VPN jest zarejestrowana w Singapurze, co ogólnie uważa się za dobre ze względu na prywatność. Jednak jego polityka prywatności pozwala mu wysyłać wszystkie gromadzone dane z powrotem na serwery z siedzibą w Chinach. Jest to nieco niepokojące, ponieważ chiński rząd jest jedną z najbardziej inwazyjnych jurysdykcji na świecie. Ponadto chińskie firmy VPN muszą mieć licencję udzieloną przez rząd, która umożliwia rządowi dostęp do danych na tych serwerach. Rodzi to poważne obawy, szczególnie dla obywateli Chin.

Możliwe, że będąc siecią VPN z Singapuru, TotalVPN nie musi pobierać danych z powrotem do Chin. Jednak fakt, że polityka stanowi, że dane mogą być rzeczywiście przekazywane z powrotem na chińskie serwery, jest zdecydowanie szarą strefą.

Polityka prywatności

Turbo VPN twierdzi, że usuwa wszystkie dzienniki użytkowania na koniec każdej sesji. Jest to dobre, ponieważ oznacza, że ​​ta sieć VPN prawdopodobnie zapewni odpowiednie bezpieczeństwo dla potrzeb większości ludzi.

Jednak pozostała część polityki prywatności budzi pewne alarmy i prawdą jest, że musisz ufać, że VPN faktycznie usuwa dzienniki, o których twierdzi, że nie zachowuje.

Polityka prywatności mówi, że żadne dane osobowe (takie jak adresy IP) nie są bezpośrednio udostępniane reklamodawcom. Jednak VPN przyznaje, że reklamodawcy mogą gromadzić dane o użytkownikach i że mogą również wstrzykiwać pliki cookie do przeglądarki. Oznacza to, że reklamodawcy mogą realistycznie śledzić to, co robisz online i uzyskiwać dostęp do twojego adresu IP poza samą siecią VPN. Z tego powodu musimy założyć, że podczas korzystania z TurboVPN dochodzi do pewnego poziomu nadzoru korporacyjnego.

Poniżej znajduje się zrzut ekranu z danymi, które rejestruje VPN. Jak widać, znaczniki czasu są przechowywane obok adresów IP. Oznacza to, że można uruchomić atak korelacji czasowej na użytkowników TurboVPN. Ponadto VPN pozwala sobie na zbieranie ogromnych ilości danych inwazyjnych na temat urządzeń ludzi, sieci lokalnej, dostawcy usług internetowych, identyfikatorów reklamowych, numerów identyfikujących urządzenia i wielu innych.

polityka prywatności turbovpn

To ogromna ilość retencji danych, która z pewnością pozwala TurboVPN uzyskać dostęp do znacznie większej ilości danych, niż można by się spodziewać. W związku z tym bardzo trudno jest nam polecić TurboVPN płacącym klientom. Na rynku istnieje wiele sieci VPN, które przechowują albo nieinwazyjne dzienniki połączeń; lub żadnych dzienników. Mając to na uwadze, płacenie za tę usługę wydaje się bezcelowe.

Z drugiej strony, jeśli jesteś kimś, kogo nie stać na abonament premium VPN i wolałbyś TurboVPN, reklamodawców (a może nawet rząd chiński), aby wiedzieć, co robisz online - zamiast własnego ISP i administracja rządowa - ta bezpłatna sieć VPN może zapewnić pewne prawdziwe korzyści.

Możliwe jest jednak, że ta sieć VPN nie zapewnia tej prywatności.

Szyfrowanie

TurboVPN twierdzi, że zapewnia OpenVPN zarówno na Androida, jak i iOS. Wydaje się to bardzo mało prawdopodobne, ponieważ zdecydowana większość aplikacji iOS VPN nie zapewnia szyfrowania OpenVPN. Według strony internetowej implementuje szyfrowanie AES-256. Ponieważ jednak nie ma plików .ovpn i nie ma obsługi klienta - całkowicie nie mogliśmy tego zweryfikować.

Nie udało nam się znaleźć żadnych informacji dotyczących szyfru, uzgadniania, uwierzytelniania ani tego, czy wdrożono Perfect Forward Secrecy. W tych okolicznościach nie mogę śmiało powiedzieć, że implementuje szyfrowanie OpenVPN. Jeśli korzystasz z tej sieci VPN, będziesz całkowicie w ciemności na temat tego, jakie bezpieczeństwo otrzymujesz.

Oznacza to, że możliwe jest, że ta sieć VPN w ogóle nie szyfruje danych, co oznacza, że ​​ta sieć VPN może dawać fałszywe poczucie bezpieczeństwa - podczas gdy faktycznie Twój dostawca usług internetowych jest w stanie śledzić wszystko, co robisz online.

Obsługa klienta

Witryna sieci VPN nie ma zasobów, nie zawiera użytecznych informacji, nie obsługuje czatu na żywo i nie zapewnia bezpośredniego kontaktu z VPN. Witryna zasadniczo służy jako reklama, a frustrujące jest to, że witryna wyraźnie sugeruje, że dostępna jest obsługa klienta; nie jest.

Ta sieć VPN nie zawiera wskazówek dotyczących rozwiązywania problemów związanych z uruchomieniem sieci VPN i nie ma informacji o tym, jak konsumenci mogą odblokować zawartość. System biletowy do zadawania pytań, na które odpowiedzi są wysyłane za pośrednictwem poczty elektronicznej, byłby w porządku, ale niestety VPN nie zapewnia niczego takiego.

Ponownie za darmo nie stanowi to większego problemu - ponieważ nie płacisz za usługę. Jest to jednak kolejny powód, dla którego nie należy uaktualniać do płatnej wersji tej sieci VPN, czego w żadnym wypadku nie zalecamy. Próbowaliśmy nawet skontaktować się z adresem e-mail zwrotnym w polityce prywatności - ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Doświadczenie użytkownika

Przetestowaliśmy zarówno wersję aplikacji na iOS, jak i na Androida, i stwierdziliśmy, że działają one dobrze w celu sfałszowania mojej lokalizacji. Pobieranie ich jest łatwe i nie musisz przekazywać adresu e-mail ani żadnych innych danych.

Android

W aplikacji na Androida użytkownicy mogą wybierać między szyfrowaniem OpenVPN a IPSec. Użytkownicy mogą również wybrać automatyczne łączenie się natychmiast po uruchomieniu VPN.

Przetestowaliśmy prędkości VPN połączone przez IPsec, aby sprawdzić, czy przyspieszy to moje połączenia. Pozostały identyczne, co jest nieco zaskakujące. Spodziewalibyśmy się zmiany prędkości połączenia z innym protokołem szyfrowania, dlatego zastanawiam się, czy to naprawdę zmienia ustawienia szyfrowania.

W systemie Android użytkownicy mogą wybierać spośród 9 serwerów zlokalizowanych w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych (Nowy Jork lub San Francisco), Kanadzie, Indiach, Singapurze, Holandii, Francji i Niemczech.

iOS

Ich aplikację iOS VPN można pobrać ze sklepu z aplikacjami iTunes. Turbo VPN pobiera szybko i bez wysiłku. Użytkownicy mogą wybierać między protokołem IKEv2 (domyślnie), OpenVPN UDP lub TCP. Aby korzystać z aplikacji, użytkownicy muszą wyrazić zgodę na politykę prywatności, ale gdy to nastąpi, doświadczenie jest całkiem dobre. To wyświetla reklamy, ale nie miałem doświadczenia z wyświetlaniem reklam, które podejrzewałem, że były wyświetlane z powodu moich nawyków przeglądania.

Niestety użytkownicy iOS nie mają żadnych opcji serwera. Użytkownicy muszą połączyć się z serwerem, do którego przypisuje je automatycznie. Dla mnie był to serwer w Niemczech i serwer w Holandii. To nie daje ludziom możliwości odblokowania określonej zawartości. Pozwoli to jednak konsumentom uniknąć jakiejkolwiek zlokalizowanej cenzury.

Reklamy są wyświetlane prawie za każdym razem, gdy robisz coś w menu, a reklamy te zmuszają cię do oglądania przez około 5 sekund. Testowaliśmy prędkości w aplikacji na iOS za pomocą IKEv2 i zarówno ustawienia OpenVPN; podobnie jak w Androidzie stwierdziliśmy, że zmiana ustawienia nie wpłynęła na moje prędkości.

Uważamy to za bardzo podejrzane i naprawdę nas zastanawia, czy ustawienia aplikacji są dostępne tylko na pokaz. W takim przypadku możliwe jest, że ta sieć VPN zapewnia szyfrowanie PPTP dla każdego ustawienia. Fakt, że tak mało aplikacji iOS na rynku (nawet wiodących dostawców VPN) implementuje szyfrowanie OpenVPN, budzi ogromne podejrzenia.

Oczywiście możemy mieć nadzieję, że zapewnia IKEv2, co byłoby doskonałe. Jednak w tych okolicznościach musimy powiedzieć, że po prostu nie można z całą pewnością stwierdzić, że można zaufać aplikacjom VPN na iOS lub Androida w celach związanych z prywatnością.

Końcowe przemyślenia

Jako bezpłatna sieć VPN, która odblokowuje zawartość, ta sieć VPN jest z pewnością przydatna. Reklamy, które wyświetla, nie wydają się być kierowane przy użyciu nawyków przeglądania Internetu. Jednak polityka prywatności wyjaśnia, że ​​reklamodawcy mogą wstawiać pliki cookie do przeglądarki w celu gromadzenia danych i śledzenia korporacyjnego.

Mimo to stwierdziliśmy, że TurboVPN przydaje się do odblokowywania treści, do których zwykle nie miałbym dostępu, ale niestety pozostajemy zastanawiający się, jaką prywatność zapewnia ta sieć VPN, i musimy przyznać, że może to wcale nie być.

Wiele rzeczy na temat VPN wydawało się zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, a to z pewnością wzbudziło nasze podejrzenia. Z tego powodu zalecamy tę darmową sieć VPN do odblokowywania treści, a nie do prywatności. W Androidzie prędkości były nieco niższe niż w iOS. Jednak użytkownicy iOS nie mogą wybrać miejsca, z którym się łączą; funkcja, która z pewnością sprawia, że ​​Android VPN jest bardziej atrakcyjny.

Ze względu na słabą prywatność, nieistniejącą obsługę klienta, nieobsługiwalne procedury obsługi żądań DNS i podejrzane opcje szyfrowania, nie możemy w żadnym wypadku polecać płatnej wersji tej sieci VPN. Ponadto nie zalecamy korzystania z tej bezpłatnej sieci VPN, jeśli chcesz uzyskać prywatność od swojego usługodawcy internetowego. Jeśli jednak chcesz odblokować niektóre treści za darmo; ta VPN załatwi sprawę.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me