Recenzja Mullvad

ZMIENIŁEM, W JAKI SPOSÓB PRZEGLĄDAJEMY RECENZJE!
Niedawno zaktualizowaliśmy nasz proces oceniania wszystkich recenzji w ProPrivacy.com. Szczegóły naszych nowych kryteriów punktacji można znaleźć tutaj


Mullvad

 • cennik

  Od 5,50 USD
  / miesiąc

 • Dostępne na:


  • Windows

  • System operacyjny Mac

  • Linux
 • Odblokowuje:


  • iPlayer

Nagrody ProPrivacy.com są obecnie uważane za złoty standard branżowy za uznanie osiągnięć w sektorze VPN. Podczas tegorocznej ekskluzywnej imprezy w Las Vegas Mullvad VPN zajął drugie miejsce w naszym upragnionym miejscu Najlepsza sieć VPN dla prywatności i Najlepsza VPN dla prędkości nagrody Czytaj dalej, aby dowiedzieć się dokładnie, dlaczego Mullvad VPN jest uważany za drugi najlepszy VPN pod względem prywatności i prędkości połączeń w 2020 roku.

ProPrivacy.com Wynik
9.1 z 10

streszczenie

Mullvad jest znany jako jedyny dostawca wirtualnej sieci prywatnej (VPN), który przyjmuje płatności gotówką wysyłane pocztą. Jak zobaczymy w tym przeglądzie Mullvad, ten szwedzki dostawca VPN bardziej niż zasługuje na zasugerowaną reputację.

Szybkie statystyki

 • Kraje
  32
 • Jednoczesne połączenia
  5
 • Jurysdykcja
  Szwecja

Mullvad to jedna z najbardziej zorientowanych na prywatność usług VPN na rynku. Jest to również jedna z najbardziej zaawansowanych technicznie i oferuje szereg zaawansowanych technologii anty cenzury.

Mimo to jego oprogramowanie jest proste w użyciu. Oznacza to, że bardziej przypadkowi użytkownicy VPN również będą zadowoleni z usługi, chociaż problem stanowi nieco powolna obsługa.

cechy

Mullvad oferuje następujące funkcje wszystkim użytkownikom jego usługi:

 • Pięć jednoczesnych połączeń
 • Połączenia proxy SOCKS5
 • Przekierowanie portów
 • Wybór portu
 • Protokół OpenVPN
 • Dozwolone torrentowanie P2P
 • Mosty Obfsproxy i Shadowsock (technologie przeciw cenzurze)
 • Tunelowanie Secure Shell (SSH) i Secure Sockets Layer (SSL) (stunnel) (technologie anty cenzury)
 • VPN z wieloma przeskokami
 • Pełny routing protokołu internetowego w wersji 6 (IPv6)
 • Serwery w 22 krajach

Większość serwerów znajduje się w Europie, ale Mullvad ma również serwery w Ameryce Północnej, Australii i Wielkiej Brytanii. W porównaniu do innych, bardziej komercyjnych usług, jest to nieco ograniczone i może ograniczać użyteczność Mullvada dla użytkowników w miejscach takich jak Azja.

Zaletą jest to, że wszystkie serwery Mullvad są serwerami typu bare-metal (nie instancjami Virtual Private Server) pod ścisłą kontrolą Mullvad. Możesz podłączyć do pięciu urządzeń jednocześnie do Mullvada, co jest hojne.

Warto również podkreślić fakt, że Mullvad jest jedyną znaną mi usługą VPN, która prawidłowo trasuje połączenia IPv6 przez tunel VPN. Większość innych dobrych usług VPN po prostu wyłącza IPv6, aby zapobiec wyciekom IP. Nie jest to obecnie poważny problem, ale uznanie dla Mullvada za spoglądanie w przyszłość tutaj.

Wybór portu i przekazywanie portów

VPN rzadko jest blokowany, ale zdarza się to w miejscach takich jak Chiny i Iran (chociaż zwykle jest to tylko częściowo skuteczne). Mullvad pozwala przeciwdziałać takim działaniom, uruchamiając VPN na prawie każdym porcie (kilka portów jest zablokowanych, aby rozwiązać problemy ze spamem i bezpieczeństwem).

Najczęstszym zastosowaniem tego jest uruchamianie ruchu OpenVPN przez port 443 protokołu TCP (Transmission Control Protocol). Jest to port używany przez HTTPS, zaszyfrowany protokół zabezpieczający strony internetowe. Bez HTTPS żadna forma handlu online, taka jak zakupy lub bankowość, nie byłaby możliwa. Dlatego bardzo rzadko zdarza się, aby ten port był blokowany.

Dodatkową korzyścią jest to, że ruch VPN na porcie TCP 443 jest kierowany wewnątrz szyfrowania TLS (Transport Layer Security) używanego przez HTTPS. To znacznie utrudnia wykrycie za pomocą głębokiej kontroli pakietów (DPI). Port TCP 443 jest zatem preferowanym portem do omijania bloków VPN.

Tunelowanie SSL i SSH

Jeśli przejście na port TCP 443 nie wystarczy, aby uniknąć cenzury lub w inny sposób ukryć fakt korzystania z VPN, Mullvad oferuje tunelowanie SSH i SSL (stunnel). To otacza twoje dane VPN wewnątrz dodatkowej warstwy szyfrowania SSH lub TLS / SSL.

Ponieważ techniki DPI nie są w stanie przeniknąć tej „zewnętrznej” warstwy szyfrowania, nie są w stanie wykryć szyfrowania OpenVPN „wewnątrz”. Aby uzyskać więcej informacji na temat tej techniki, zobacz mój przewodnik na temat omijania blokad VPN.

Shadowsocks

Mullvad obsługuje również Shadowsocks. Jest to „aplikacja proxy typu open source, szeroko stosowana w Chinach kontynentalnych w celu obejścia cenzury internetowej”. Jest to narzędzie / protokół / serwer anty-Great Firewall typu open source stworzony przez chińskiego programistę. Zasadniczo jest to specjalny serwer proxy Socket Secure (SOCKS5).

Warto również zauważyć, że łącząc się z jednym z serwerów mostujących, użytkownicy Mullvad mogą korzystać z wielu połączeń VPN. Jest to przede wszystkim przydatne w komplikowaniu ataków z analizy ruchu.

Ponownie, aby uzyskać więcej informacji, zobacz mój przewodnik na temat omijania bloków VPN.

Serwer proxy SOCKS5

Zobacz Co to jest serwer proxy? za pełną dyskusję na temat tego, czym jest serwer proxy SOCKS5. Są one szczególnie przydatne dla torrentów P2P, ponieważ możesz albo skonfigurować tylko swojego klienta BitTorrent, aby był chroniony (zamiast korzystać z pełnego połączenia VPN), lub możesz używać zarówno SOCKS5, jak i VPN razem dla „podwójnej ochrony” podczas torrentowania.

Mullvad używa również SOCKS5, aby wykonać kilka schludnych sztuczek, takich jak włączenie połączeń stunnel i dzielone tunelowanie (dostępny przewodnik instalacji).

Szybkość i wydajność

Wszystkie testy zostały przeprowadzone na moim połączeniu światłowodowym Virgin Media UK przy użyciu protokołu OpenVPN User Datagram Protocol (UDP).

Szybkość pobierania Mullvad

Szybkość wysyłania Mullvad

Wykresy pokazują najwyższe, najniższe i średnie prędkości dla każdego serwera i lokalizacji. Zobacz nasze wyjaśnienie testu pełnej prędkości, aby uzyskać więcej informacji.

Prędkości transatlantyckie są trochę mało inspirujące, ale na moim połączeniu powinno być wystarczająco szybkie, aby przesyłać strumieniowo zawartość bez żadnych problemów z buforowaniem. Prędkości w Europie są doskonałe. Mullvad obsługuje wiele serwerów w swoim rodzinnym kraju, w Szwecji. Jak widzimy, faktycznie działały one lepiej niż serwery, które są bliżej mnie geograficznie.

Testy szczelności Mullvada Ip

Nie wykryłem wycieków IP

Należy pamiętać, że prywatne adresy IP RFC są tylko lokalnymi adresami IP. Nie można ich użyć do zidentyfikowania osoby, a zatem nie stanowią przecieku IP. Niestety mój dostawca usług internetowych (Virgin Media UK) nie obsługuje połączeń IPv6, więc w tej chwili nie jestem w stanie przetestować wycieków IPv6. Jest to sytuacja, która powinna się zmienić w najbliższej przyszłości.

Mullvad został zablokowany przez Netflix na każdym serwerze w USA, którego próbowałem, ale działał dobrze dla BBC iPlayer na serwerze w Wielkiej Brytanii.

Cena £

1 miesiąc

5,50 USD
na miesiąc

12 miesięcy

5,60 USD
na miesiąc

Ceny Mullvada nie mogą być prostsze. Kosztuje 5 EUR miesięcznie (około 5,75 USD w momencie pisania) i to wszystko. W przeciwieństwie do większości usług VPN nie ma zniżek na zakup dłuższych subskrypcji. Jedyne załamanie polega na tym, że płatność w Bitcoin otrzymuje 10% rabatu „z powodu niższych opłat i mniejszej administracji”.

Płatność Mullvad

Dość krótki, trzygodzinny bezpłatny okres próbny pozwala sprawdzić, czy usługa działa tak, jak powinna. Oprócz tego Mullvad oferuje 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy (z wyjątkiem płatności wysyłanych gotówką z powodu przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy).

Mullvad akceptuje płatności kartą kredytową / debetową (przez PayPal), Swish, przelewem bankowym i Bitcoin. Jest również wyjątkowy wśród dostawców VPN, ponieważ przyjmuje gotówkę wysyłaną pocztą. Ponadto Mullvad akceptuje kupony, które można kupić w niektórych sklepach, za które można zapłacić gotówką. Oznacza to, że Mullvad nie ma bezpośredniego kontaktu z nabywcą.

Te niemal unikalne opcje płatności dają Mullvadowi prawo do bycia najbardziej zorientowaną na prywatność usługą VPN na rynku.

Łatwość użycia

Strona internetowa

Opisałbym estetykę strony internetowej Mullvad jako funkcjonalną. Układ jest czysty, a informacje prezentowane w przejrzysty i łatwo dostępny sposób. Sama informacja jest pouczająca, dobrze napisana i obejmuje większość pytań, które miałem na temat usługi.

Szczególnie przydatne są różne przewodniki. Dotyczy to zarówno przewodników instalacji, jak i bardziej ogólnych przewodników po takich rzeczach, jak konfiguracja tunelowania podzielonego, konfiguracja pfSense i jak uzyskać najlepszą wydajność z klienta BitTorrent.

Mullvad publikuje również ciekawe artykuły na blogach co miesiąc.

Wsparcie Mullvad

Oprócz świetnych przewodników konfiguracji wsparcie jest ograniczone do adresu e-mail. Kiedy skontaktowałem się z Mullvadem, musiałem czekać trzy dni na odpowiedź. Trzeba jednak powiedzieć, że kiedy w końcu nadeszła, odpowiedź była doskonała. Wiele usług VPN jest bardzo niejasnych lub całkowicie nie jest w stanie odpowiedzieć po naciśnięciu szczegółów wykorzystywanego szyfrowania. Natomiast Mullvad udzielił bardzo szczegółowych i kompetentnych odpowiedzi na moje pytania.

Rejestracja w Mullvad

Proces rejestracji w Mullvad jest bardzo nietypowy, ponieważ nie trzeba podawać adresu e-mail ani hasła.

Numer konta Mullvad

Wszystko, co musisz zrobić, to udowodnić, że jesteś człowiekiem z CAPTCHA, a otrzymasz numer konta.

Konto Mullvad

Ten numer jest jedynym sposobem, w jaki Mullvad identyfikuje twoje konto. Służy do logowania się do klienta, zarządzania płatnościami na koncie i tak dalej.

Klient systemu Windows

Po wygenerowaniu numeru konta możesz pobrać oprogramowanie VPN VPN firmy Mullvad.

Klient Mullvad 1

Gdy tylko zaczniesz korzystać z oprogramowania, Twój trzygodzinny bezpłatny licznik próbny zacznie tykać. Jak widać, nie mam połączenia IPv6.

Klient Mullvad 2

Zwróć uwagę na oparty na zaporze system ochrony przed wyciekiem DNS i przełącznik „zabij” („Blokuj internet w przypadku awarii połączenia”). Możesz także tunelować połączenia IPv6 przez VPN. Jeśli ta opcja nie jest włączona, protokół IPv6 jest po prostu wyłączany.

Klient Mullvad 3

Jeśli wiesz, co robisz, możesz ręcznie majstrować przy zaawansowanych ustawieniach połączenia z treścią serca.

Chociaż klient jest dość uproszczony, działa bezbłędnie i ma wszystkie funkcje, których naprawdę potrzebujesz.

Inne platformy

Mullvad ma dedykowanych klientów dla systemów Windows, Mac OS i Linux, które są w zasadzie identyczne. Warto zwrócić uwagę na klienta Linux VPN, ponieważ w pełni funkcjonalny graficzny interfejs użytkownika (GUI) Klienci Linux nadal są dość rzadcy.

Mullvad Linux Mint

Klient Mullvad Linux Mint

Pełna instrukcja instalacji dla klienta Linux jest dostępna dla Ubuntu / Debian, Fedora 23/24, Fedora 25/26, Mint / Debian i Elementary Freya.

Szczegółowe instrukcje ręcznej konfiguracji (głównie OpenVPN) są dostępne dla systemów Windows, Mac OS, Linux, iOS, Android, Qubes OS oraz wybranych routerów (w tym DD-WRT i Tomato).

Mullvad jest wielkim fanem eksperymentalnego protokołu WireGuard VPN.

"WireGuard działa znacznie szybciej niż OpenVPN, często 5-20 razy szybciej na małych routerach konsumenckich i lepiej obsługuje roaming."

Nie spotkałem się z tym wcześniej, ale hardkorowi technicy mogą być zainteresowani. Mullvad dostarcza instrukcje instalacji WireGuard dla systemu Linux i routerów (co wymaga zainstalowania nowego oprogramowania układowego na routerze).

Prywatność i ochrona

Prywatność to obszar, w którym naprawdę świeci Mullvad. Zasadniczo nie przechowuje żadnych dzienników, a polityka braku rejestrowania danych jest najbardziej przejrzystym i kompleksowym dokumentem, jaki kiedykolwiek spotkałem. Co najważniejsze, nie ma rejestrowania:

 • ruch drogowy
 • Żądania DNS (Domain Name System)
 • połączenia, w tym kiedy zostanie wykonane, kiedy zostanie rozłączone, na jak długo lub jakikolwiek znacznik czasu
 • Adresy IP
 • przepustowość użytkownika
 • aktywność konta z wyjątkiem wszystkich jednoczesnych połączeń i informacji o płatności wyszczególnionych w zasadach

Witryna nie zawiera również żadnych skryptów śledzących ani analitycznych.

Mullvad ma siedzibę w Szwecji. Nie jest to idealne z punktu widzenia prywatności, ponieważ Szwecja cierpi na pewne problemy z nadzorem rządu. Krytycznie jednak dostawcy VPN w Szwecji nie są zobowiązani przez prawo do prowadzenia rejestrów.

Jak już wspomniałem, Mullvad akceptuje anonimową płatność za pomocą Bitcoinów lub gotówki wysyłanej pocztą. Jak zobaczymy za chwilę, Mullvad jest również jedyną znaną mi firmą, która wcale nie wymaga adresu e-mail!

To jest świetne i wiele mówi o zaangażowaniu Mullvada w ochronę prywatności. Zawsze jednak pamiętaj, że tak jak w przypadku każdej usługi VPN, Mullvad nadal będzie znać Twój prawdziwy adres IP.

Ostatnią kwestią, o której myślę, że warto wspomnieć, jest to, że Mullvad jest bardzo otwarty na temat tego, kto jest właścicielem i który prowadzi tę usługę. Fizyczny adres spółki macierzystej (Amagicom AB) jest wyraźnie widoczny na stronie internetowej, podobnie jak prawdziwe nazwiska jej właścicieli i członków zespołu.

Ten poziom przejrzystości jest bardzo odświeżający w branży, w której właściciele i operatorzy firm VPN lubią pozostać w cieniu. Pomaga także wzbudzić ogromne zaufanie w Mullvad.

Odwiedź Mullvad »

Prawdziwym testem bezpieczeństwa technicznego dostawcy VPN są szczegóły szyfrowania OpenVPN, z którego korzysta. Domyślnie Mullvad używa następujących ustawień:

Kanał sterowania: szyfr AES-256-GCM z szyfrowaniem uzgadniania RSA-4096 i uwierzytelnianiem skrótu HMAC SHA-1. Idealną tajemnicę przekazywania zapewnia wymiana kluczy Diffie Hellman DHE-4096, która jest ponownie kluczowana co 60 minut.

Kanał danych: szyfr AES-256-GCM. Uwierzytelnianie skrótów HMAC nie jest wymagane, ponieważ GCM zapewnia zarówno poufność, jak i integralność. GCM dołącza tak zwany tag uwierzytelniania zamiast skrótu HMAC.

Autoryzację skrótu w kanale sterowania można zaktualizować do SHA-384, ręcznie edytując pliki konfiguracyjne. Jednak nawet na poziomach domyślnych jest to wyjątkowo bezpieczna konfiguracja

Całe niestandardowe oprogramowanie jest w pełni open source i jest podpisane cyfrowo, co jest świetne.

Chcieć wiedzieć więcej? Zapoznaj się z moim przewodnikiem szyfrowania VPN i 5 najbezpieczniejszych sieci VPN na rok 2017 (które prawdopodobnie obejmują Mullvad przy następnej aktualizacji).

Końcowa myśl

Podsumowując, jestem wielkim fanem Mullvada. Niewiele, jeśli w ogóle, innych usług VPN może się równać z poświęceniem prywatności. Mullvad potwierdza to żeliwnym bezpieczeństwem technicznym i bogactwem wyrafinowanych technologii anty cenzury.

Jeśli jednak jesteś bardziej zwyczajnym użytkownikiem, nie pozwól, aby to zniechęciło. Oprogramowanie Mullvad jest bardzo łatwe w obsłudze i działa bezbłędnie. Trzygodzinna wersja próbna może nie być duża, ale wystarczy, aby usługa działała dla Ciebie. Jeśli nadal masz problemy, zapewnij sobie 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy.

Jest tak samo dobrze, ponieważ wsparcie wydaje się raczej powolne. Biorąc pod uwagę wyniki testu prędkości i lokalizacje serwerów, warto również sugerować, że Mullvad najlepiej nadaje się dla użytkowników europejskich.

Jeśli możesz żyć z tymi ograniczeniami, uważam Mullvad za jedną z najlepszych usług VPN na rynku.

Odwiedź Mullvad »

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me