Recenzja NoScript

NoScript

ProPrivacy.com Wynik
7.4 z 10

streszczenie

NoScript to rozszerzenie przeglądarki, które powstrzymuje JavaScript i inne skrypty witryny (Java, Flash i inne wtyczki) przed ładowaniem na odwiedzanych stronach. W rezultacie NoScript może chronić cię przed złośliwymi reklamami, wyskakującymi oknami, a nawet atakami typu drive-by napotkanymi, jeśli natkniesz się na zainfekowane strony internetowe.

Przegląd

NoScript należy do kategorii rozszerzeń blokujących skrypty, które w konsekwencji zapewniają również blokowanie reklam. NoScript można zatem porównać do rozszerzeń takich jak uMatrix i uBlock Origin. Jest to bezpłatne rozszerzenie, którego można użyć nie tylko w celu uzyskania dodatkowej prywatności i bezpieczeństwa w Internecie, ale także w celu poprawy czasu ładowania strony poprzez unikanie pobierania niezbędnych treści pochodzących z domen stron trzecich.

noscript w sklepie Chrome

Do 2020 r. NoScript był dostępny wyłącznie dla Firefoksa. Jest jednak teraz dostępny również dla Chrome - dodatkowo zwiększając jego atrakcyjność jako bezpieczeństwo i prywatność, zapewniając rozszerzenie. Trzeba przyznać, że NoScript ma reputację nieco zagmatwanej. Z tego powodu często uważa się, że nie nadaje się dla użytkowników Internetu, którzy nie są nastawieni na technologię.

Jednak rzeczywistość jest taka, że ​​- przy niewielkim wysiłku - każdy może zacząć korzystać z NoScript, aby chronić się przed potencjalnymi exploitami przeglądarki wykorzystującymi luki w JavaScript.

javascript zablokowany

cechy

  • Dostępne dla Firefox, przeglądarek Firefox, takich jak Seamonkey i Chrome
  • Automatycznie blokuj Javascript, Java, Flash i inne potencjalnie nikczemne wtyczki
  • Ochrona skryptów cross-site scripting (XSS)
  • ClearClick ochrona przed kliknięciem
  • Łatwo konfigurowalne ustawienia
  • Tymczasowo odblokuj skrypty
  • Globalne ustawienia pomijania NoScript w razie potrzeby
  • Kompleksowa lista uprawnień dla poszczególnych witryn
  • Biała lista (i domyślna biała lista dla ważnych domen)

Dlaczego NoScript wydaje się denerwujący i frustrujący

Dla początkujących instalacja NoScript może prowadzić do frustracji, ponieważ wydaje się, że rozszerzenie psuje odwiedzane witryny. JavaScript jest powszechnie używany przez większość witryn, które odwiedzamy - a wyłączenie JavaScript z NoScript powoduje, że wiele stron nie ładuje się.

Chociaż może to zniechęcać niektóre osoby do pobierania aplikacji, w rzeczywistości oznacza to, że działa. Użytkownicy muszą tylko zrobić kilka rzeczy, aby uzyskać witryny, które chcą załadować - jednocześnie zyskując dodatkową prywatność i bezpieczeństwo w Internecie.

Biorąc to pod uwagę, prawdą jest, że domyślnie wyłączając JavaScript, będziesz musiał wykonać wiele pracy, gdy początkowo odwiedzasz strony internetowe z włączonym NoScript. To, czy naprawdę Cię to interesuje, zależy od tego, jak bardzo chcesz blokować JavaScript i inne wtyczki.

znaki zapytania

Czy potrzebuję NoScript?

Odpowiedź na to pytanie brzmi „tak” i „nie”. Podczas gdy istnieją exploity JavaScript na wolności, można śmiało powiedzieć, że są one rzadsze. Kilka lat temu Java cierpiała na wiele exploitów. Jednak Java nie jest już dozwolona w przeglądarkach, a JavaScript jest całkowicie niezwiązany z tym nieistniejącym już standardem wtyczek.

Z drugiej strony istnieją pewne exploity dla JavaScript, które mogą pozwolić hakerom na wymuszanie kluczy na użytkownikach i przeprowadzanie ataku typu man-in-the-middle. Możliwe jest natknięcie się na nikczemne skrypty, które wstrzykują złośliwe oprogramowanie na komputer za pośrednictwem przeglądarki podczas surfowania w Internecie.

Ponadto większość stron korzysta z JavaScript, więc możliwe jest, że wraz z upływem czasu pojawią się nowe exploity, gdy hakerzy szukają nowych sposobów na prześladowanie ludzi. Tak więc istnieje wiele powodów, aby starać się używać NoScript w celu zwiększenia bezpieczeństwa online.

Opcje NoScript

Wniosek

Jeśli konfigurowanie NoScript brzmi dla ciebie zbyt skomplikowanie, możesz chcieć trzymać się innych rozszerzeń dotyczących prywatności i ochrony przed śledzeniem, takich jak Privacy Badger, Ghostery, uBlock Origin i Adblock Plus. Jednak wolimy uruchamiać te rozszerzenia oprócz NoScript. NoScript nie jest trudny w użyciu i wymaga jedynie minimalnego wysiłku w konfiguracji.

Być może jedyną wadą NoScript jest domyślna lista niektórych stron internetowych na białej liście, a dla zwolenników prywatności, którzy lubią robić wszystko sami, może to być postrzegane jako irytujące (i czasami prowadzi do krytyki NoScript w komentarzach). Możesz jednak przejść do ustawień i zmienić sposób wczytywania strony, więc nasza krytyka jest nieco OTT. Możesz nawet eksportować ustawienia z jednej przeglądarki do drugiej, aby zwiększyć wygodę.

To, czy uznasz NoScript za irytujący, naprawdę zależy od tego, jak go używasz. Każda skonfigurowana witryna pozostaje taka przez czas nieokreślony, co oznacza, że ​​przy odrobinie wysiłku możesz uzyskać bezpieczeństwo i zwiększyć prywatność w Internecie. Uważamy, że korzyści płynące z NoScript przewyższają wysiłek potrzebny do początkowego uruchomienia.

Co więcej, możesz przejść do ustawień i wyeksportować swoje preferencje na dowolną inną maszynę, zwiększając wygodę działania NoScript na innych urządzeniach.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to doskonałe, bezpłatne i otwarte rozszerzenie - opracowane przez godnych zaufania deweloperów o dobrej reputacji. Warto majstrować i otrzymuje tylko 7,4, ponieważ dla większości osób jest to trochę trudne do użycia od razu po wyjęciu z pudełka.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me