Recenzja OneDrive

OneDrive

Począwszy od SkyDrive w 2007 roku, Microsoft OneDrive znacznie się rozrósł na przestrzeni lat. Jest słusznie jedną z trzech największych dostępnych usług w chmurze dzięki połączeniu z Office 365, stając się prawdziwą potęgą, która pozwala edytować z poziomu samej chmury.

ProPrivacy.com Wynik
7 z 10

streszczenie

Bogaty zestaw funkcji i korzystne ceny to nie wszystko, ponieważ amerykańska baza operacyjna budzi poważne obawy dotyczące prywatności, które mogą odwrócić uwagę niektórych użytkowników.

Lubi

 • Pierwsze 5 GB przestrzeni dyskowej jest bezpłatne
 • Miesięczny & ceny roczne
 • Oglądanie offline & edycja za pomocą Microsoft Office 365
 • Przyjazny użytkownikowi
 • Obsługa wielu platform
 • Uwierzytelnianie dwuskładnikowe
 • Wersjonowanie plików

Nie lubi

 • Brak polityki zerowej wiedzy
 • Zamknięte źródło
 • Z siedzibą w USA

cennik & Dostępność

Spośród „wielkiej trójki” Microsoft stoi mocno pośrodku z początkowymi 5 GB dostępnymi bezpłatnie. Dropbox oferuje najniższą z zaledwie 2 GB, a Dysk Google oferuje wystarczającą 15 GB. Na szczęście firma oferuje kilka planów premium, które obejmują więcej przestrzeni dyskowej.

Osoby fizyczne mogą zdecydować się na samodzielny plan OneDrive za 1,99 USD miesięcznie, uzyskując dostęp do 50 GB przestrzeni dyskowej, ale pomijając szereg funkcji, które stały się podstawowymi usługami przechowywania w chmurze. Należą do nich chronione hasłem łącza udostępniania, automatyczna ochrona przed oprogramowaniem ransomware, 30-dniowa wersja plików, przeglądanie w trybie offline, skanowanie wielu stron i aplikacje biurowe na komputery stacjonarne. To wiele do stracenia, ale być może uzasadnione, biorąc pod uwagę bezprecedensową cenę.

Jeśli dodatkowe ozdoby wydają się atrakcyjne lub po prostu chcesz 1 TB przestrzeni dyskowej, cofniesz 6,99 USD miesięcznie lub 69,99 USD rocznie, jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, płacąc z góry. Plany domowe zaspokajają potrzeby sześciu różnych użytkowników, oferując 1 TB na osobę, a także dodatkowe korzyści za 9,99 USD miesięcznie lub 99,99 USD przez cały rok. Ten abonament obejmuje 60 bezpłatnych minut na rozmowy przez Skype miesięcznie, priorytetowe wsparcie Microsoft i można go wypróbować przez 1 miesiąc bezpłatnie.

cechy

 • Oglądanie offline & redagowanie
 • Dostępność
 • Wersjonowanie plików
 • Obsługa udostępniania plików
 • Synchronizacja między platformami
 • Integracja z systemem operacyjnym
 • Uwierzytelnianie dwuskładnikowe
 • Odtwarzanie multimediów
 • Osadzanie HTML

Przeglądanie offline & Redagowanie

W miarę coraz większej integracji OneDrive z systemem Windows usługa stała się bardziej dynamiczna. Włączenie „symboli zastępczych” pozwala urządzeniom o mniejszej przestrzeni dyskowej uzyskiwać dostęp do zawartości przechowywanej w chmurze bezpośrednio z komputera bez nadmiernego wpływu na dysk twardy. Mimo że pliki te pojawiają się w lokalnym Eksploratorze / Finderze, niekoniecznie są dostępne offline i są po prostu dla wygody.

Kliknięcie folderu lub pliku ujawni, czy jest on dostępny offline w dolnej części okna. Jeśli widzisz „dostępny w trybie online” na czymś, co chcesz wyświetlić lub edytować offline, po prostu kliknij plik prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję z listy. Miej na uwadze pamięć lokalną i chmurową, gdy majstrujesz przy tym, ponieważ na każdym potrzeba wystarczającej ilości miejsca do pobrania, a następnie synchronizacji plików offline. Jeśli lokalne przechowywanie stanie się problemem, możesz „zwolnić miejsce” z tej samej listy opcji, ale spowoduje to usunięcie pliku z urządzenia.

Jeśli pracujesz w trybie online, pakiet Microsoft Office umożliwia edycję prawie dowolnego dokumentu za pomocą przeglądarki. Edycja dokumentów offline wymaga odpowiednich aplikacji w zależności od pliku. Word, Excel i PowerPoint są bezpłatne dla Androida i iOS z zakupami w aplikacji, podczas gdy te same aplikacje kosztują na komputerze. Na szczęście dołączone aplikacje, takie jak WordPad w systemie Windows i Text Edit na Macu, dobrze sobie radzą w przypadku większości zadań.

Dostępność

Microsoft zadbał o to, aby OneDrive i towarzyszący mu pakiet Office były jak najbardziej dostępne dla osób z wadami wzroku i słuchu, dzięki intuicyjnym skrótom klawiaturowym, kompatybilności czytnika ekranu i funkcjom VoiceOver / Narrator. Firma utworzyła biuro odpowiedzi dla osób niepełnosprawnych, aby upewnić się, że wszystkie pytania zostały rozwiązane, oraz szczegółowe kompleksowe przewodniki dotyczące obsługi ułatwień dostępu w usłudze OneDrive.

NVDA i JAWS są oficjalnie obsługiwanymi czytnikami ekranu, ale Microsoft stwierdza, że ​​asortyment aplikacji może współpracować z więcej niż dwoma wymienionymi.

Wersjonowanie plików

Śledzenie historii pliku i jego edycji pomaga nie tylko usunąć niepożądane zmiany, ale także uniknąć złośliwych wirusów, które mogłyby zagrozić twoim cennym danym. Na szczęście OneDrive automatycznie zapisuje zmiany regularnie i rejestruje obszerny zbiór różnych wersji.

Najbardziej niezawodny sposób na dostęp i przywracanie starszych wersji pliku to przejście przez przeglądarkę, kliknięcie dowolnego pliku prawym przyciskiem myszy i wybranie „historii wersji”. Spowoduje to wyświetlenie iteracji pliku od jego koncepcji, niezależnie od tego, czy został on ręcznie zapisany, czy zapisany automatycznie.

Chociaż aplikacje na Maca, iPhone'a i Androida nie mają tej funkcji, wersja plików jest dostępna w ramach integracji z Windows. Kliknięcie pliku prawym przyciskiem myszy i wybranie „przywróć poprzednią wersję” powinno wyświetlić historię zmian dokonanych na urządzeniu, ale miałem problem z konsekwentnym działaniem.

Poszczególne aplikacje komputerowe, takie jak Word, Excel i PowerPoint, mogą odzyskać stare, a nawet niezapisane wersje, przechodząc do Plik, Informacje i wybierając Historia wersji. Oczywiście musisz mieć połączenie z Internetem, aby aktualizować pliki, jeśli współpracujesz z zespołem lub pracujesz na wielu urządzeniach.

Obsługa udostępniania plików

OneDrive umożliwia szczególnie łatwe udostępnianie plików innym użytkownikom. Kliknięcie prawym przyciskiem myszy pliku lub folderu w przeglądarce i wybranie „udostępnij” pozwoli Ci skopiować natychmiastowy link do schowka lub wysłać wiadomość e-mail do innych użytkowników ze spersonalizowaną wiadomością. Parametry można dostosowywać, np. Zezwalając lub usuwając możliwość edycji, ustawiania hasła lub implementowania daty ważności łącza.

Aplikacje mobilne są dość wszechstronne z podobnymi opcjami do wersji przeglądarki, bez możliwości ochrony zawartości przez dodanie hasła. Aplikacje komputerowe są niestety rozczarowujące w porównaniu. Chociaż możesz utworzyć natychmiastowy link bezpośrednio z Eksploratora / Findera, wybranie „więcej opcji udostępniania OneDrive” przekieruje Cię do domyślnej przeglądarki.

Międzyplatformowy

Microsoft oficjalnie stwierdza, że ​​OneDrive jest obsługiwany przez wszystko z Windows 7, Mac OS X 10.12 lub Windows Server 2008 R2 i nowszych dla aplikacji komputerowej. Aby uzyskać dostęp do klienta, urządzenia mobilne muszą działać na systemach Android 5.0, iOS 11.3 lub Windows Phone 7.5. Jeśli chodzi o przeglądarki, firma zaleca najnowszą wersję Edge, Internet Explorer, Chrome, Firefox lub Safari, ale większość przeglądarek powinna bez problemu wyświetlać miejsce w chmurze.

Podczas gdy OneDrive ma stosunkowo niskie wymagania systemowe co najmniej 1 GB pamięci RAM i procesora 1,6 GHz, aplikacje Office 365 są nieco bardziej intensywne, jeśli są używane poza przeglądarką przy 2-4 GB pamięci RAM.

Integracja systemu operacyjnego

OneDrive integruje się z systemami operacyjnymi za pośrednictwem aplikacji komputerowych i mobilnych.

Użytkownicy systemów Windows i Mac natychmiast zobaczą OneDrive odpowiednio w Eksploratorze i Finderze, umożliwiając przesyłanie plików przez kopiowanie i wklejanie lub przeciąganie i upuszczanie. System Windows zawiera w szczególności garść funkcji, których nie ma jego odpowiednik Apple. Kliknięcie prawym przyciskiem myszy lokalnych plików z poziomu platformy umożliwia wysłanie ich do OneDrive, a kliknięcie prawym przyciskiem myszy plików znajdujących się już w chmurze daje możliwość tworzenia łączy udostępniania plików w chmurze i przekierowywania się do przeglądarki.

Przesyłanie pliku do onedrive z folderu na pulpicie

Użytkownicy mobilni z zainstalowaną aplikacją zobaczą OneDrive w ramach opcji „udostępniania”, którzy mogą bezpośrednio wysyłać pliki do chmury.

Inne funkcje

Microsoft oferuje własny uwierzytelniacz do urządzeń mobilnych i komputerów stacjonarnych, pomagając zabezpieczyć konta dzięki uwierzytelnianiu dwuskładnikowemu. Dotyczy to wszystkich produktów Microsoft, do których logujesz się, dołączonych do tego samego e-maila. Zawsze zalecamy ten dodatek.

OneDrive w przeglądarce może również odtwarzać filmy i generować kod HTML do osadzania folderów lub plików na zewnętrznych stronach internetowych, idealny dla firm i profesjonalistów.

Prywatność i ochrona

Jurysdykcja

Firmy są zobowiązane do przestrzegania przepisów o ochronie prywatności kraju, w którym mieszkają, co sprawia, że ​​jurysdykcja jest ważnym czynnikiem, gdy oddajesz swoje dane i dane w ręce innych osób. Microsoft ma siedzibę w Stanach Zjednoczonych, kraju często krytykowanym za stanowisko w sprawie przepisów dotyczących prywatności. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) lub inne organy rządowe mają dostęp do wszelkich informacji przechowywanych na serwerach OneDrive, szczególnie dlatego, że Microsoft rzekomo przekazywał dostęp do zaszyfrowanych wiadomości w przeszłości.

Zero wiedzy

Zasady zerowej wiedzy są często oszczędnością, ponieważ oznacza to, że firmy nie trzymają się wrażliwych danych, takich jak klucze szyfrowania lub hasło główne. Niestety OneDrive nie jest dostawcą chmury o zerowej wiedzy i przechowuje te informacje na swoich serwerach.

Ci, którzy już zainwestowali w OneDrive, mogą skorzystać z usług szyfrowania po stronie klienta, aby chronić swoje informacje przed wścibskimi oczami, ale zawsze rozczarowuje, gdy nie jest to funkcja wprowadzona bezpośrednio na platformę.

Bezpieczeństwo techniczne

Polityka prywatności OneDrive jest z pewnością wątpliwa, ale jej bezpieczeństwo spełnia standardy rządowe USA z warstwowym szyfrowaniem podczas transportu i odpoczynku.

Podczas transportu korzysta z połączenia TSL z 2048-bitowymi kluczami podczas wchodzenia i wychodzenia z centrów danych Microsoft. Gdy dane klienta są mocno osadzone na serwerze Microsoft, jest to znane jako spoczynkowe. Jest to podzielone na szyfrowanie na poziomie dysków funkcją BitLocker i szyfrowanie dla poszczególnych plików w celu zwiększenia bezpieczeństwa, ponieważ ten pierwszy zabezpiecza cały dysk, a drugi dodaje 256-bitowe szyfrowanie AES do każdego pliku.

Jeśli którakolwiek z tych awarii zakończy się niepowodzeniem, a atak się powiedzie, otrzymasz powiadomienie za pośrednictwem załączonego adresu e-mail lub podłączonych aplikacji, abyś mógł przywrócić zainfekowane pliki, zmienić hasło i powiadomić firmę.

Problemy

Kryptografia przeglądarki

Kryptografia jest odpowiedzialna za mieszanie, weryfikację, szyfrowanie i deszyfrowanie, a JavaScript staje się najbardziej rozpowszechniony. Zostało to zaktualizowane w ostatnich latach za pomocą WebCrypto API, ale żadne z tych rozwiązań nie jest idealne. Przeglądarki akceptują każdy kod przesłany do nich przez odpowiedni serwer bez udziału użytkownika, co oznacza, że ​​każdy, kto odwiedza witrynę, będzie musiał wyraźnie zaufać woli wydawcy.

Niektóre firmy zajmujące się bezpieczeństwem i prywatnością zdecydowały się użyć rozszerzenia przeglądarki w celu złagodzenia tych problemów, ponieważ musisz ręcznie przejrzeć i zainstalować dodatek, ale dla OneDrive nie ma czegoś takiego. Nie jest jasne, na co kryptografia zdecyduje się tutaj Microsoft, ale sieć jest słabym systemem dostarczania w obecnym stanie.

Zamknięte źródło

Firmy często trzymają swoje programy z zamkniętym kodem źródłowym w celu ochrony zastrzeżonego materiału pod spodem, ale to niestety oznacza, że ​​nie wiadomo, jakiego rodzaju kod jest przesyłany do twojego systemu. OneDrive nie jest wyjątkiem, wymagającym od ciebie przekonania Microsoft.

Wolelibyśmy, aby OneDrive i, szczerze mówiąc, wszystkie aplikacje były otwarte i dlatego podlegały wzajemnej ocenie ekspertów w tej dziedzinie.

Łatwość użycia

Pulpit

Użytkownicy systemu Windows mają dostęp do OneDrive na wyciągnięcie ręki, a użytkownicy komputerów Mac będą musieli zrobić jeszcze więcej, pobierając go ze strony internetowej. Poza tym obie aplikacje działają prawie identycznie, integrując się z Eksploratorem Windows i Finderem Mac. Dzięki temu dostęp do plików jest tak prosty, jak kliknięcie „OneDrive” w lewej części okna, a zrzuty ekranu mogą być automatycznie zapisywane w chmurze.

Integracja Onedrive z eksploratorem plików

Pomimo wygody ta metoda zawiera kilka zastrzeżeń. Zarówno wersjonowanie plików, jak i niektóre metody udostępniania są przenoszone do wersji OneDrive przeglądarki, przekierowując cię po kliknięciu. Ewentualnie osoby z najnowszą usługą Office 365 (zawartą w droższych subskrypcjach) mogą korzystać z odpowiednich aplikacji do przeglądania historii wersji, ale to nie jest głównym celem tej recenzji.

mobilny

OneDrive na Androida, iOS, a nawet Windows Phone jest prawie w pełni funkcjonalny, podobnie jak wersja przeglądarki, wraz z dostępnym, zmodernizowanym układem. Pliki są domyślnie wyświetlane alfabetycznie, ale można je przestawić na ostatnio otwierane i udostępniane zarówno w formacie listy, jak i siatki.

Aplikacja mobilna Onedrive

Sekcja „Zdjęcia” umożliwia automatyczne tworzenie kopii zapasowych zdjęć z urządzenia w chmurze, a także uzyskiwanie dostępu do zrzutów ekranu wykonanych na pulpicie. Oczywiście wymaga to zezwolenia aplikacji na dostęp do aparatu, zdjęć i filmów w celu działania. Karta „Ja” wyświetla ilość pozostałego miejsca w pamięci, umożliwia przeglądanie plików dostępnych w trybie offline lub w koszu oraz dostosowywanie powiadomień i ustawień.

Przeglądarka

Microsoft udostępnia wszystkie funkcje w przeglądarce, co sprawia, że ​​jest to najlepsza wersja OneDrive. Początkowo interfejs użytkownika wygląda na uproszczony na lewym panelu i górnej wstążce, ale istnieje kilka ukrytych opcji, które są wyłączne dla tej platformy. Prawie wszystkie podstawowe informacje są dostępne na pierwszy rzut oka i można zapisać różne zamówienia sortowania, a nawet uporządkować rzeczy według rozmiaru pliku.

Onedrive w przeglądarce

Dwukrotne kliknięcie dowolnego pliku przekieruje użytkowników do właściwej aplikacji do automatycznego przeglądania i edycji. Możesz uzyskać dostęp do asortymentu aplikacji Microsoft ręcznie, klikając 9-kropkową siatkę obok logo w lewym górnym rogu, w tym Outlook, OneDrive, Word, Excel, PowerPoint, OneNote i Skype.

Końcowe przemyślenia

OneDrive to z pewnością potężna usługa, pełna po brzegi z funkcjami bez zbytniego nurkowania w kieszeni. Konfiguracja jest prosta i dostępna dla weteranów i nowicjuszy, z jedną z najbardziej wyczerpujących list różnych wersji plików do odzyskania w razie potrzeby.

Windows integrujący OneDrive na poziomie systemu operacyjnego jest mieczem obosiecznym. Z jednej strony jest niezwykle wygodny dla tych, którzy są już w ekosystemie Microsoftu. Z drugiej strony jest trochę uciążliwe, ponieważ niektórzy starają się go zainstalować.

Ponieważ Microsoft jest daleki od dostawcy chmury o zerowej wiedzy, OneDrive jest zasadniczo usługą zbudowaną z myślą o komforcie i łatwości obsługi, usprawnionej bez poświęcania wielu funkcji w tym procesie. Jego wady można poprawić, łącząc go z menedżerami haseł i usługami szyfrowania po stronie klienta, ale są to inkluzje, które mogły przekształcić dobrą usługę w doskonałą.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me