Recenzja ProtonVPN

ProtonVPN

 • cennik

  Od 8,00 $
  / miesiąc

 • Dostępne na:


  • Windows

  • System operacyjny Mac

  • Android

  • Linux

  • iOS

W tej recenzji ProtonVPN wyjaśniamy, dlaczego Proton jest uważany za najlepszą darmową sieć VPN roku 2020 i przyglądamy się jego doskonałej usłudze premium.

ProPrivacy.com Wynik
9.1 z 10

streszczenie

ProtonVPN to szwajcarska usługa VPN bez dzienników firmy Proton Technologies AG, firmy stojącej za innowacyjną i bardzo szanowaną usługą poczty elektronicznej ProtonMail. Na czele Protona stoi doktorant Harvardu i badacz CERN, Andy Yen, więc nic dziwnego, że ProtonVPN to bardzo starannie przemyślany produkt.

Szybkie statystyki

 • Kraje
  16
 • Jurysdykcja
  Szwajcaria
 • Jednoczesne połączenia
  5
 • ProPrivacy.com SpeedTest (średnia)
  0 Mb / s

Szwajcarska firma Proton Technologies AG wprowadziła teraz również usługę wirtualnej sieci prywatnej (VPN). Biorąc pod uwagę zasłużoną dobrą reputację ProtonMail, nic dziwnego, że oczekiwania wobec ProtonVPN są bardzo wysokie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy ProtonVPN spełnia te oczekiwania!

Cena £

ProtonVPN oferuje cztery odrębne plany, z których każdy oferuje 20-procentową zniżkę, jeśli kupisz roczną subskrypcję (oczywiście oprócz bezpłatnego planu VPN).

12 miesięcy

8,00 $
na miesiąc

Bezpłatny plan

ProtonVPN wygrał naszą nagrodę Best Free VPN 2020 bez uzasadnionego powodu. W przeciwieństwie do większości innych „darmowych” VPN, zapewnia on w dużej mierze nieograniczoną usługę, która jest tak dobra, że ​​wielu użytkowników może nie odczuwać potrzeby uaktualnienia do bardziej premium planu.

Głównym ograniczeniem jest dostęp tylko do siedmiu serwerów VPN zlokalizowanych w Japonii, Holandii i Stanach Zjednoczonych.

Nie ma ograniczeń przepustowości ani prędkości, chociaż nieuniknione zwiększenie obciążenia wolnego serwera oznacza, że ​​prędkości nie są tak dobre, jak przy korzystaniu z serwerów premium ProtonVPN (przynajmniej teoretycznie - w praktyce odkryliśmy, że wolne serwery są prawie tak szybkie jak premium te!).

Wolni użytkownicy nie mogą używać tej sieci VPN do torrentowania. Dozwolone jest tylko jedno jednoczesne połączenie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zarejestrować się na wielu bezpłatnych kontach.

W przeszłości konieczne było weryfikowanie darmowych kont za pomocą wiadomości SMS wysyłanej na Twój telefon, dlatego z przyjemnością zauważamy, że można teraz weryfikować konta przy użyciu tylko adresu e-mail. A jednorazowy adres e-mail działa dobrze w tym celu.

Podstawowy plan

Główne ograniczenia dla większości użytkowników z tym planem to tylko dwa jednoczesne połączenia i brak dostępu do specjalnych serwerów przesyłania strumieniowego ProtoVPN. W przeciwnym razie uzyskasz dostęp do całej szybkiej standardowej sieci serwerów ProtonVPN, w tym do serwerów, na których dozwolone jest torrentowanie P2P.

Plan Plus

Jest to główny plan z 5 jednoczesnymi połączeniami i dostępem do wszystkich funkcji ProtonVPN.

Plan wizjonerski

Jest to plan Plus z subskrypcją planu wizjonerskiego ProtonMail i dodanymi dodatkowymi pięcioma jednoczesnymi połączeniami. Trzeba powiedzieć, że plan wizjonerski nie ma uzasadnienia ekonomicznego dla większości użytkowników, gdy spojrzy się na regularne ceny ProtonMail, prawdopodobnie prawdopodobnie przypadnie do gustu tylko firmom i tym, którzy chcą wesprzeć Proton ponad wezwaniem do służby.

Jeśli zarejestrujesz się w ramach abonamentu bezpłatnego, automatycznie otrzymasz 7-dniowy 100% darmowy okres próbny planu Plus. To fantastyczne, ponieważ uzyskanie bezpłatnej wersji próbnej VPN bez podawania danych karty kredytowej jest trudne.

ProtonVPN akceptuje płatności kartą lub PayPal. Możliwe jest również płacenie za pośrednictwem Bitcoin, gdy masz już konto. Nie tak dobrze reklamowana jest możliwość zapłaty gotówką lub przelewem bankowym, jeśli skontaktujesz się z pomocą techniczną.

Obsługiwane platformy płatnicze


Visa / MasterCard


Amex


Kryptowaluta

cechy

Wszystkich serwerów 140
Kraje 16
Obsługa routera
Przekierowanie portów
Wybór portu
Obsługiwane routery DD-WRT, AsusWRT, AsusWRT-Merlin, OpenWRT, Pomidor, pfSense, Sabai
Serwery z czystego metalu lub wirtualne Czystego metalu
Jednoczesne połączenia 5
Torrenting

ProtonVPN oferuje różne plany z droższymi planami zapewniającymi dostęp do większej liczby funkcji, jak pokazano poniżej:

To jest przegląd „Plus” ProtonVPN" plan. Zapewnia to pełny dostęp do wszystkich głównych funkcji ProtonVPN:

 • Brak dzienników (szczegółowe informacje znajdują się w sekcji Prywatność i bezpieczeństwo)
 • 10 jednoczesnych połączeń
 • Torrentowanie P2P dozwolone na wybranych serwerach (w tym serwerach amerykańskich)
 • Pełny dostęp do wszystkich 395+ serwerów w 33 krajach
 • Pełny dostęp do Secure Core i serwerów cebulowych
 • Tor przez VPN
 • Raport przejrzystości i kanarek warrant
 • Odblokowuje amerykański serwis Netflix (tylko płatne plany)

Wszystkie serwery używane przez ProtonVPN są fizycznymi serwerami jednoosobowymi typu bare metal.

Bezpieczny rdzeń

Jest to funkcja „podwójnego VPN” mająca na celu ochronę użytkowników przed atakami korelacji czasowej, co w zasadzie oznacza po prostu monitorowanie połączeń wchodzących i wychodzących z serwera w celu skorelowania ich z interesującymi zachowaniami w Internecie.

Takie ataki i tak nie są łatwe do przeprowadzenia, ale routing połączeń przez dwa serwery znajdujące się w różnych jurysdykcjach sprawia, że ​​i tak ciężka praca jest jeszcze trudniejsza.

ProtonVPN Secure Core

Nadal możliwe jest przeprowadzenie analizy ruchu na początkowym serwerze Secure Core, ale ProtonVPN złagodził to, lokalizując je tylko w krajach o bardzo silnych przepisach dotyczących prywatności i chroniąc je przy bardzo wysokim standardzie bezpieczeństwa fizycznego.

Ponadto „Serwery Secure Core są połączone z Internetem za pomocą naszej dedykowanej sieci z adresami IP, które są własnością i są obsługiwane przez nasz lokalny rejestr internetowy (LIR)”.

Bezpieczny rdzeń jest niewątpliwie niepotrzebną nadwyżką dla zdecydowanej większości użytkowników VPN, ale zapewnia znaczącą dodatkową prywatność osobom zainteresowanym ukierunkowanym nadzorem ze strony podmiotów na szczeblu stanowym.

Znakiem prywatnej usługi VPN jest prywatność od samego początku, a Secure Core pokazuje, że wiele uwagi poświęcono projektowaniu ProtonVPN.

Tor przez VPN

ProtonVPN pozwala na przezroczyste połączenie z serwerami Tor (cebulowymi) przez VPN. W tej konfiguracji najpierw łączysz się z serwerem VPN, a następnie z siecią Tor, zanim uzyskasz dostęp do Internetu.

To sprawia, że ​​połączenie z siecią Tor jest bardzo łatwe i oznacza, że ​​nie musisz instalować przeglądarki Tor. Uniemożliwia twojemu ISP wiedzieć, że używasz Tora, ukrywa twój prawdziwy adres IP przed węzłem wejściowym Tora i umożliwia dostęp do ukrytych usług Tora (.onion ciemnych stron internetowych).

Należy jednak zauważyć, że podobny efekt można uzyskać za pomocą przeglądarki Tor Browser po podłączeniu do dowolnej usługi VPN. Rzeczywiście, ta konfiguracja jest bezpieczniejsza niż konfiguracja Tor przez VPN oferowana przez ProtonVPN.

Szybkość i wydajność

ProtonVPN
NordVPN
ExpressVPN

Wykryto wyciek IPv4?
Limity danych
Ograniczenia przepustowości
Wykryto wyciek IPv6?
ProPrivacy.com SpeedTest (średnia) Nie dotyczy 70,28 82,77
Wykryto wyciek WebRTC?
ProPrivacy.com SpeedTest (max / burst) Nie dotyczy 227,03 284,91

W chwili pisania tej recenzji mamy dostępne wyniki testu prędkości na kilka dni, więc będziemy musieli zaktualizować tę sekcję, gdy zbierzemy więcej danych.

To, co mamy, pokazuje średnie prędkości 15,2 Mb / s, a maksymalne prędkości 73,9 Mb / s. Które są całkowicie do przyjęcia, ale nie są tak dobre, jak najszybsze dostępne usługi. To powiedziawszy, jak pokazują nasze bardziej nieformalne testy poniżej, wydajność w świecie rzeczywistym jest wysoka.

Średni czas wyszukiwania DNS wynoszący 0,94 sekundy jest nieco wolniejszy, a czas połączenia 4,1 sekundy jest mniej więcej średni.

Nie jest tak naukowy, jak nasze pełne testy prędkości, ale chcieliśmy też dowiedzieć się, jak korzystanie z bezpłatnej usługi i bezpiecznego rdzenia wpływa na wydajność Internetu. Testy przeprowadzono z Wielkiej Brytanii.

Przegląd prędkości ProtonVPN

Jak widzimy, różnica między używaniem darmowego i niewolnego serwera w Holandii jest znikoma. Biorąc pod uwagę, że nasze dane były kierowane do Belgii przez Islandię, jesteśmy również pod dużym wrażeniem szybkości szybkiego Secure Core.

Nie wykryliśmy żadnych wycieków IP w systemach Windows i macOS, w tym wycieków WebRTC i IPv6. Obecnie nie możemy przetestować IPv6 na urządzeniach mobilnych, ale nie wykryliśmy wycieków WebRTC IPv4 w aplikacjach VPN na iOS lub Android.

Łatwość użycia

Niestandardowe aplikacje VPN są dostępne dla systemów Windows, macOS, Android i iOS. Dostępny jest także skrypt Linux z linii poleceń do automatycznej konfiguracji i kontrolowania OpenVPN (który musi być zainstalowany osobno, wraz z różnymi innymi pakietami). Podręcznik instalacji IKEv2 jest również dostępny dla systemu Linux.

Klient systemu Windows ProtonVPN

Klient Windows VPN jest elegancki i zapewnia mnóstwo użytecznych informacji. Fajnie wyglądająca mapa serwera służy głównie do pokazu, ale po połączeniu aplikacja wyświetla przydatne statystyki ruchu sesji. Aplikacja Windows używa protokołu OpenVPN (UDP lub TCP).

ProtonVPN App dla systemu Windows

Wybranie kraju spowoduje automatyczne połączenie z serwerem w tym kraju - możesz określić prędkość lub losowo. Alternatywnie możesz wybrać pojedyncze serwery. Wszystkie są wyraźnie oznaczone, czy są dostępne dla darmowych użytkowników, mogą być używane lub P2P, lub obsługują Tor przez VPN. Pokazują również obciążenie serwera, aby pomóc Ci wybrać szybki serwer.

ProtonVPN dla ustawień systemu Windows

Przełącznik „zabicia” jest oparty na zaporze, ale nie korzysta z zapory systemu Windows. Oznacza to, że jeśli demon OpenVPN ulegnie awarii, Twoje prawdziwe IP zostanie ujawnione. Przełącznik zabijania działa inaczej. Ochrona przed wyciekiem DNS jest domyślnie włączona i jak widzieliśmy, działa dobrze.

Unikalną aplikacją dla systemu Windows jest tunelowanie podzielone. Dzięki temu możesz decydować, które aplikacje korzystają lub nie korzystają z VPN, a także wykluczać lub dołączać określone adresy IP. Warto zauważyć, że rozrzucone tunelowanie nie działa z witrynami lub usługami, które dotyczą wielu domen, w tym Netflix, Amazon, BBC iPlayer i wielu innych popularnych usług przesyłania strumieniowego. Ale szkoda, ale jest nieodłącznym ograniczeniem technologii. Ta sieć VPN umożliwi również odblokowanie filmów z YouTube, które są ograniczone w Twoim regionie,

Inne platformy

Aplikacje macOS, iOS i Android używają protokołu IKEv2 VPN. Ich aplikacja MacOS VPN ma teraz przełącznik zabijania. Aplikacje mobilne nie, ale mają „Always-on VPN”, która szybko i automatycznie ustanawia zerwane połączenie VPN.

Jednak przeciek jest nadal możliwy, chociaż użytkownicy Androida 7.0+ mogą również ręcznie włączyć Blokowanie połączeń bez VPN w ustawieniach systemowych, aby utworzyć odpowiedni przełącznik zabijania.

Obsługa klienta

Oprócz strony pomocy technicznej w stylu FAQ, która nie jest obszerna, ale wydaje się przydatna, wsparcie jest dostępne tylko za pośrednictwem poczty elektronicznej i może zająć dzień lub dwa (około jednego dnia z naszego doświadczenia). Mimo to byliśmy pod wrażeniem jakości odpowiedzi, kiedy dotarli.

Prywatność i ochrona

ProtonVPN
NordVPN
ExpressVPN

Obfuscation (podstęp)
Samoobsługowy / proxy DNS tak tak tak
Ochrona przed wyciekiem IPv4
Ochrona przed wyciekiem IPv6
Ochrona przed wyciekiem WebRTC
Wyłącznik awaryjny

Zasady rejestrowania

ProtonVPN rejestruje znacznik czasu ostatniej udanej próby logowania. Jest on przechowywany przez czas nieokreślony, ale jest zastępowany przy każdym logowaniu. Domyślnie adresy IP nie są rejestrowane. Ta konfiguracja rejestrowania spełnia nasze kryteria dzienników VPN, ponieważ stanowi minimalne zagrożenie dla prywatności użytkowników.

Jurysdykcja

Szwajcaria jest ogólnie uważana za dobre miejsce do założenia firmy zajmującej się prywatnością dzięki surowym przepisom dotyczącym prywatności, faktowi, że nie podlega prawodawstwu UE i nie należy do szpiegostwa prowadzonego przez USA przez Five Eyes (a nawet Fourteen Eyes) Sojusz.

Z drugiej strony Szwajcaria uchwaliła niepokojące nowe przepisy dotyczące nadzoru. Wymagają od dostawców usług internetowych (ISP) i operatorów telekomunikacyjnych przechowywania szczegółowych dzienników połączeń metadanych przez 12 miesięcy. Nie jest jasne (ponieważ treść samych przepisów nie jest jasna) dotyczy tego, czy te wymagania dotyczące rejestrowania mają zastosowanie do usług e-mail i VPN.

Proton twierdzi, że otrzymał zapewnienie zarówno od szwajcarskiego rządu, jak i od własnych prawników, że nowe przepisy nie mają zastosowania do VPN lub usług e-mail z siedzibą w tym kraju, ale z obu powodów nie był w stanie przedstawić twardych dowodów na to.

Protokoły i szyfrowanie

Klient Windows i skrypt Linux używają OpenVPN, podczas gdy aplikacje macOS, Android i iOS VPN korzystają z IKEv2. OpenVPN jest znany jako wysoce bezpieczny, jeśli jest odpowiednio skonfigurowany, podczas gdy IKEv2 jest teoretycznie bardzo bezpieczny i zwykle jest szybszy niż OpenVPN. ProtonVPN używa następujących ustawień OpenVPN:

Kanał danych: szyfr AES-256-CBC z uwierzytelnianiem skrótu HMAC SHA-512.

Kanał sterowania: ProtonVPN obsługuje wiele pakietów szyfrów, z których najsłabszym jest szyfr AES-256 z szyfrowaniem uzgadniania RSA-2048 i uwierzytelnianiem skrótu HMAC SHA-1. Idealną tajemnicę przekazywania zapewnia wymiana kluczy Diffie Hellman (nieznana długość klucza).

Nawet przy najsłabszych ustawieniach ta konfiguracja jest bezpieczna. IKEv2 używa szyfru AES-256 z szyfrowaniem uzgadniania RSA-2048, co również jest bezpieczne.

Inne rzeczy

Jak już wspomniano, ProtonVPN używa tylko serwerów bez systemu operacyjnego i żadne z testowanych przez nas programów nie miało żadnych wycieków IP. Możliwe jest również płacenie za usługę w Bitcoin, a nawet gotówkę.

Technologia zaciemniania w celu unikania blokowania VPN ogranicza się do używania OpenVPN TCP (przypuszczalnie port 443) do ukrywania ruchu VPN jako zwykłego ruchu HTTPS. Może to być dość skuteczne, ale zostaje pokonane przy użyciu nawet dość podstawowych technik głębokiej inspekcji pakietów.

Witryna korzysta z wielu modułów śledzących, w tym Google Analytics (GA). Proton powiedział nam jednak, że GA nie jest używany na wrażliwych stronach.

ProtonVPN publikuje raport przejrzystości i prowadzi kanarka nakazów. Raport dotyczący przejrzystości jest miły, ale nadal wymaga zaufania do Proton, aby zgłaszać wszystkie przypadki. Zgodnie z podobnym raportem przejrzystości ProtonMail, Proton spełnił kilka wniosków o dane, których nie potwierdzono prawomocnym orzeczeniem sądowym. W obu przypadkach okoliczności wydają się uzasadniać taką decyzję. Wygląda na to, że ProtonMail był w stanie dostarczyć bardzo mało informacji.

Wątpimy co do prawdziwej wartości kanarków nakazów, ale wiele osób uważa ich za uspokajających.

Końcowe przemyślenia

Bardzo trudno jest znaleźć prawdziwą wadę w ProtonVPN. Jest to szybka i bezpieczna usługa VPN z dużą ilością serwerów, innowacyjnymi pomysłami i świetnym oprogramowaniem. Pokazuje również silne przywiązanie do prywatności, jak przystało na przerażającą reputację, jaką ProtonMail zbudował w tym względzie.

Naszą jedyną prawdziwą krytyką jest to, że chcielibyśmy zobaczyć odpowiednie przełączniki zabijania w systemach macOS i iOS, chociaż problem ten jest do pewnego stopnia łagodzony przez funkcję „Always-on VPN” w obu aplikacjach.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me