Recenzja Psiphon

Psiphon


ProPrivacy.com Wynik
6 z 10

streszczenie

Co to jest Psiphon?

Psiphon to bezpłatne i otwarte narzędzie anty cenzury. Został zaprojektowany, aby umożliwić osobom mieszkającym w hrabstwach o ograniczonym dostępie swobodny dostęp do otwartego internetu. Jak zobaczymy w tej recenzji Psiphon, Psiphon osiąga to dzięki kombinacji technologii Virtual Private Network (VPN) i Secure Shell (SSH). Oznacza to, że jeśli jedna opcja nie działa, druga może.

Szybkość i wydajność

Wszystkie testy zostały przeprowadzone na moim połączeniu światłowodowym Virgin Media UK. Podczas łączenia przez VPN nie można wybrać lokalizacji rozłączenia - Psiphon wybrał dla mnie Indie.

Nie spodziewaj się niesamowitych prędkości podczas korzystania z Psiphon. W domyślnym trybie Windows SSH prędkość pobierania wynosiła średnio zaledwie 133 kb / s. Prędkości były nieco bardziej użyteczne w trybie VPN, mimo że serwer VPN znajdował się bardzo daleko ode mnie.

Aplikacja na Androida działała znacznie bliżej obiecanych 2 Mb / s, a aplikacja Pro nawet nieco zawyżona na 5 Mb / s, za które zapłaciłem.

Testy szczelności

Nie wykryłem wycieków adresów IP przy użyciu aplikacji Windows w trybie SSH lub VPN, ani podczas korzystania z aplikacji na Androida. Tutaj możemy zobaczyć wyniki testu VPN. Są to serwery Google DNS, ale żądania DNS są obsługiwane przez Psiphon, więc nie ma ryzyka dla prywatności.

Należy pamiętać, że prywatne adresy IP RFC są tylko lokalnymi adresami IP. Nie można ich użyć do zidentyfikowania osoby, a zatem nie stanowią przecieku IP. Niestety mój dostawca usług internetowych (Virgin Media UK) nie obsługuje połączeń protokołu internetowego w wersji 6 (IPv6), dlatego nie jestem w stanie przetestować wycieków IPv6. Jest to sytuacja, która powinna się zmienić w najbliższej przyszłości.

Plany cenowe

1 miesiąc

0,00 $
na miesiąc

Psiphon w wersji dla systemu Windows jest bezpłatny. Możliwe jest również „sideload” aplikacji VPN na Androida i iPhone'a za darmo.

W krajach, które tego nie zakazują, możesz pobrać Psiphon na urządzenie z Androidem ze Sklepu Google Play. Jednak w tym momencie sprawy zaczynają się komplikować…

Podstawowa aplikacja Psiphon ze Sklepu Play jest taka sama jak ta, którą można pobrać ze strony internetowej, z tym wyjątkiem, że wyświetla niektóre reklamy. Przepustowość we wszystkich darmowych wersjach Psiphon jest ograniczona do 2 Mbps.

Istnieje również aplikacja Psiphon Pro, która wyświetla jeszcze bardziej widoczne reklamy. Można je usunąć i zwiększyć limit prędkości 2 Mbps za opłatą. Subskrypcja „maksymalnej prędkości” kosztuje 4,99 GBP za siedmiodniowy bilet lub 9,99 GBP miesięcznie. Subskrypcja „szybka” kosztuje 4,99 £ miesięcznie.

Te ceny mogę znaleźć tylko w aplikacji, więc mogą się różnić w zależności od regionu. Irytujące dla brytyjskich użytkowników aplikacje sprzedawane za 9,99 GBP w Wielkiej Brytanii często sprzedają się za 9,99 USD w Stanach Zjednoczonych. Nie wiem jednak, czy tak jest w tym przypadku.

Wszystkie subskrypcje są objęte 30-dniowym bezpłatnym okresem próbnym. Po prostu anuluj w Sklepie Play przed zakończeniem okresu próbnego, a Psiphon nie pobierze opłat.

Plan „maksymalnej prędkości” zwiększa ograniczenie prędkości do 5 Mb / s. Nie jestem pewien, o ile „duża prędkość” zwiększa twoją prędkość.

Łatwość użycia

Aby pobrać aplikację Windows za darmo, po prostu odwiedź witrynę Psiphon. Możesz również pobrać aplikacje na Androida i iOS, gotowe do załadowania bocznego, ze strony internetowej. W tym celu nie jest wymagana żadna rejestracja.

Osoby w krajach, które cenzurują dostęp do strony internetowej Psiphon, mogą wysyłać wiadomości e-mail [chroniony e-mailem] aby poprosić o przesłanie aplikacji pocztą e-mail.

Możliwe jest również pobranie podstawowej aplikacji Psiphon Android VPN (z dodanymi reklamami) lub aplikacji Psiphon Pro ze sklepu Google Play. Ta opcja nie jest jednak dostępna we wszystkich krajach.

Klient Windows Psiphon

Aplikacja Windows VPN działa w systemie Windows XP lub nowszym.

Funkcja dzielonego tunelowania umożliwia zwolnienie witryn internetowych w Twoim kraju z szyfrowanego tunelu Psiphon. Może to być przydatne, ponieważ strony internetowe zwykle nie są cenzurowane w swoim kraju.

Jeśli zwykły tryb SSH nie działa, tryb VPN L2TP / IPsec może. Pamiętaj, że tryb VPN wymusza cały ruch internetowy przez tunel VPN, podczas gdy zwykły tryb SSH wpływa tylko na programy korzystające z lokalnych ustawień HTTP i Socket Secure (SOCKS) systemu Windows (takich jak przeglądarka).

Możesz pozwolić klientowi automatycznie wybrać „najszybszy” kraj lub wybrać serwer z kraju z tej listy. Pamiętaj, że wybór obszaru działa tylko w przypadku połączeń SSH, a nie połączeń VPN.

Aplikacja jest dostępna w wielu różnych językach. Pomaga to uczynić go dostępnym dla jak największej liczby osób, które potrzebują dostępu do otwartego internetu.

Podsumowując, nowo przeprojektowany klient Windows wygląda dobrze i jest łatwy w użyciu. Jednym z nieco irytujących problemów jest to, że strona z wiadomościami / blogiem „Psiphon Today” otwiera się w przeglądarce za każdym razem, gdy łączysz się z Psiphon.

Aplikacja Psiphon na Androida (darmowa)

Aplikacja na Androida działa tylko w trybie SSH. Automatycznie wybiera serwery dla Ciebie.

Jeśli pobrałeś plik apk do załadowania bocznego, nie zobaczysz żadnych reklam. Jeśli pobrałeś aplikację ze Sklepu Play, zobaczysz dość dyskretne reklamy w przestrzeni zajmowanej przez logo Psiphon u góry ekranu.

Możesz sprawdzić wykorzystanie przepustowości w sekcji Statystyki. Może to być szczególnie przydatne w krajach, w których mobilny Internet jest kosztowny.

Psiphon zwykle po prostu proxy przeglądarki, ale w Androidzie 4.0+ możliwe jest proxy całego urządzenia. W tym trybie Psiphon działa bardzo podobnie do pełnej sieci VPN.

Psiphon Pro dla Androida

Wersja Pro aplikacji jest bardzo podobna do wersji darmowej. Pozwala wesprzeć programistów, przyjmując reklamy lub przechodząc na szybszą usługę poprzez zakupy w aplikacji.

Reklamy są dość nachalne. Oprócz bardziej widocznych reklam na ekranie głównym za każdym razem, gdy łączysz się z serwerem Psiphon, wyświetlana jest reklama wideo, a przeglądarka ładuje stronę z wiadomościami / blogiem Psiphon.

Zasadniczo, jeśli używasz wersji Pro tej aplikacji, będziesz chciał jak najszybciej uaktualnić do płatnej subskrypcji!

Po opłaceniu subskrypcji reklamy znikają, a przepustowość wzrasta. Plan „maksymalnej prędkości” zwiększa limit prędkości z 2 Mb / s do 5 Mb / s

Wersja Pro daje możliwość proxy całego urządzenia lub tylko niestandardowej przeglądarki Psiphon, która jest dołączona do aplikacji.

Inne platformy

Psiphon jest dostępny dla systemów Windows, Android i iOS. Psiphon Pro jest obecnie dostępny tylko dla Androida. Nie próbowałem tego, ale zakładam, że aplikacja na iOS jest podobna do sidelaoded na Androida. Niestety Psiphon nie oferuje wersji aplikacji dla użytkowników komputerów Mac, sprawdź naszą najlepszą listę VPN dla komputerów Mac, jeśli jesteś użytkownikiem komputera Mac.

Obsługa klienta

Witryna jest dość podstawowa i koncentruje się na stronie pobierania. Przyzwoity podręcznik użytkownika jest dostępny dla aplikacji na Androida i Windows.

Dostępne jest również obszerne FAQ, które odpowiada na większość moich pytań. Zawiera także instrukcje, jak siploadować Psiphon na urządzenia z Androidem i iOS, a także podstawowy przewodnik rozwiązywania problemów.

Strona jest dostępna w imponujących 24 językach.

Wsparcie Psiphon

Poza zasobami dostępnymi na stronie, jesteś całkiem samodzielny, jeśli chodzi o wsparcie. Adres e-mail jest dostępny ([chroniony przez e-mail]), ale kiedy próbowałem skontaktować się z Psiphon przy jego użyciu, właśnie otrzymałem odpowiedź w puszce:

„Codziennie otrzymujemy wiele wiadomości i możemy nie być w stanie odpowiedzieć na każdą wiadomość indywidualnie”.

Chociaż wydaje się to rozsądne w przypadku bezpłatnych aplikacji, czuję, że ludzie, którzy płacą do 9,99 £ miesięcznie za aplikację Pisphon Pro na Androida, zasługują na lepsze wsparcie niż to.

Prywatność i ochrona

Bezpieczeństwo

Domyślnie Psiphon używa SSH w celu zapewnienia bezpiecznego połączenia ze swoimi serwerami. Jest to wystarczająco bezpieczne, aby ominąć większość form cenzury. Jednak organizacje takie jak NSA i CIA dysponują narzędziami, które mogą odszyfrować SSH, umożliwiając im odczytanie treści sesji SSH.

W przypadku połączeń VPN Psiphon używa protokołu VPN L2TP / IPsec. Pomimo pewnych zagadnień w dużej mierze teoretycznych uważa się, że jest to bezpieczne. Witryna Psiphon nie wyjaśnia, który szyfr lub długość klucza służy do zabezpieczenia danych, ale wszystko, co zostanie użyte, będzie wystarczające do ominięcia cenzury.

Witryna Psiphon udostępnia skróty kryptograficzne SHA1 dla swoich aplikacji Windows i pobocznych. Jest to stosunkowo słaba forma integralności danych w porównaniu z podpisami cyfrowymi PGP, ale powinna zapewnić pewność, że pobrane pliki nie zostały naruszone.

Psiphon automatycznie zmieni ustawienia systemu nazw domen Windows (DNS), aby wskazywały na białą listę zweryfikowanych serwerów DNS. Powinno to zapewnić, że nie wystąpi wyciek DNS podczas korzystania z Psiphon.

Prywatność

Jak już wspomniano, Psiphon nie rości sobie żadnych praw do ochrony twojej prywatności. Jest dostarczany wyłącznie jako narzędzie anty cenzury.

„Psiphon został zaprojektowany, aby zapewnić ci otwarty dostęp do treści online. Psiphon nie zwiększa twojej prywatności w Internecie i nie powinien być traktowany ani wykorzystywany jako narzędzie bezpieczeństwa online. ”

Został pierwotnie opracowany przez grupę aktywistów cyfrowych Citizen Lab na University of Toronto w Kanadzie. Jednak od 2007 roku Psiphon Inc. działa jako niezależna firma handlowa. Nadal od czasu do czasu współpracuje z Citizen Lab przy projektach badawczych i otrzymał finansowanie od Parlamentu Europejskiego i programu Freedom Internet Department Departamentu Stanu USA.

Psiphon ma siedzibę w Kanadzie i podlega kanadyjskim i Ontario prawom i ustawom dotyczącym prywatności. Kanada jest aktywnym członkiem szpiegowskiego sojuszu Five Eyes pod przewodnictwem NSA.

Samo oprogramowanie Psiphon pozostaje otwartym oprogramowaniem.

Protokoły szyfrowania

Kłody

„Adresy IP użytkowników nie są gromadzone przez serwery Psiphon w normalnym trybie działania. Psiphon nie wymaga kont użytkowników, więc domyślnie nie ma kolekcji adresów e-mail, nazw użytkowników ani haseł.

"Dzienniki zdarzeń obejmują znaczniki czasu, kody regionu (kraj i miasto) oraz atrybuty nieidentyfikujące, w tym identyfikator sponsora (określany na podstawie używanej kompilacji klienta Psiphon), wersję klienta i typ protokołu. Wyświetlenia strony są agregowane według czasu i / lub sesji przed zalogowaniem. ”

Psiphon udostępnia swoim partnerom handlowym zagregowane informacje uzyskane z dzienników dostępu do wiadra Amazon S3 i innych źródeł. Jak mówię, traktuj Psiphon tylko jako narzędzie przeciw cenzurze - nie jako narzędzie do prywatności. Szczegółowy opis tego, co Psiphon rejestruje i udostępnia, zapoznaj się z jego polityką prywatności. Trzeba przyznać, że wyjaśnia to bardzo wyraźnie sytuację.

Funkcje Psiphon VPN

Psiphon to aplikacja zaprojektowana w celu ominięcia ograniczeń cenzury w restrykcyjnych krajach. Stosowane przez nią technologie mogą z natury zapewnić pewną ochronę przed inwigilacją danych internetowych przez rząd lub dostawcę usług internetowych (ISP).

Programiści Psiphon chętnie podkreślają jednak, że ochrona przed inwigilacją nie jest celem tej aplikacji. Nie obiecują pod tym względem skuteczności. Jest to narzędzie anty cenzury i należy traktować je jako takie.

Psiphon jako tunel SSH

Psiphon Inc. prowadzi sieć serwerów na całym świecie. Domyślnie aplikacja łączy się z jednym z nich za pomocą szyfrowanego połączenia Secure Shell (SSH) z zaciemnianiem uścisku dłoni.

Serwery SSH są pod wieloma względami podobne do standardowych serwerów proxy HTTPS (HTTP przez SSL / TLS). Aby zapoznać się z krótkim i dość prostym podsumowaniem kluczowych różnic między SSH a Secure Sockets Layer (SSL), zobacz tutaj.

Obfuskacja uścisku dłoni

Połączenia SSL Psiphon używają zaciemniania uścisk dłoni. Ma to na celu ukrycie faktu, że próbujesz uniknąć ograniczeń cenzury.

„Zaciemnianie uścisku dłoni wzmacnia początkowy uścisk dłoni SSH wobec systemów identyfikujących lub klasyfikujących różne protokoły sieciowe poprzez badanie przesyłanych danych pod kątem podpisów statycznych”.

Biała księga opisująca działanie zaciemniania Psiphon uścisk dłoni jest dostępna tutaj.

Psiphon jako VPN

W systemie Windows można również łączyć się z serwerami Psiphon przy użyciu protokołu VPN Layer 2 Tunneling Protocol (L2TP) / Internet Protocol Security (IPsec). Jest to opcja zapasowa na wypadek zablokowania połączeń SSH. Nie jest dostępny dla użytkowników mobilnych.

Zobacz Co to jest serwer proxy? aby uzyskać więcej informacji na temat serwerów proxy i dyskusję na temat różnic między serwerami proxy a sieciami VPN.

Końcowe przemyślenia

Psiphon ma oczywiście poważne ograniczenia. Najbardziej godne uwagi jest to, że jest bardzo wolny. Nawet płacenie za subskrypcję „maksymalnej prędkości” w aplikacji Pro pozwala uzyskać prędkość pobierania około 6 Mb / s.

Ale to nie ma sensu. Psiphon to bezpłatne narzędzie anty cenzury, które działa. Sądząc po stosie komentarzy na ten temat, które otrzymujemy, wiele osób w restrykcyjnych krajach uważa to za bardzo przydatne.

Często pojawiającym się problemem jest to, że użytkownicy proszą nas o pomoc (której nie możemy zapewnić). Wynika to z faktu, że sama Psiphon Inc. nie zapewnia wsparcia. Biorąc pod uwagę, że Psiphon jest bardzo popularny, nie można oczekiwać od firmy, że będzie wspierać produkt, który jest zasadniczo darmowy.

Jeśli mieszkasz w restrykcyjnym kraju i nie możesz sobie pozwolić na dostęp do zwykłej usługi VPN lub nie możesz uzyskać dostępu do niej, sugerowałbym wypróbowanie Tora przed związaniem Psiphon. Tor zapewnia większą anonimowość, jest szybszy i wspiera aktywną społeczność entuzjastów, którzy chętnie oferują pomoc tym, którzy jej potrzebują.

Jeśli jednak Tor jest zablokowany, Psiphon może być rozwiązaniem, którego potrzebujesz.

Jeśli nie jesteś ograniczony i możesz sobie pozwolić na przyzwoitą sieć VPN (która może kosztować zaledwie 2,75 USD miesięcznie), zalecamy skorzystanie z naszej strony Najlepszych usług VPN i uzyskanie szybkiej i bezpiecznej sieci VPN w celu poprawy prywatności i wolności w Internecie.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me